Визионер в модерния винен свят
Евгени Харамлийски познава само един начин да държи „Домейн Бойар“ сред лидерите винопроизводители в страната: „Просто се стремим да правим вино по най-добрия начин, без компромиси в качеството.“ Като управляващ най-голямата изцяло фокусирана във винопроизводство и търговия с вино компания в България той непрекъснато стимулира креативността на екипите си да стават „все по-добри в правенето на вино“.
Ако за широката винена публика „Домейн Бойар“ е популярна с брандовете си в средния клас като Болгаре, Domaine Boyar, Quantum, Frutino, Elements, сред ценителите е известна с Boutique Collection, Platinum, Korten wines и най-вече с емблематичните вина Solitaire.
Solitaire е символ на най-върховите постижения в производството на вино в България още от времето, когато компанията купува старата изба в Кортен (строена някъде между 1935 и 1940 г. в класическия френски стил) и започва да работи със селектирани стари лозя с ограничен добив и да създава експериментални вина по метода на микровинификацията.
През 2014 излизат първите вина под марката Korten wines, с което емблематичната изба заема своето самостоятелно място в премиум сегмента на пазара. Проектирана и построена изцяло по модел на малките френски шата в района на Бордо, избата в Кортен е прочута във високия клас бутикови червени вина от 2003 г., когато там енолозите Капка Георгиева и Димитър Панов започват да правят малки партиди лимитирани вина в стил vin de garage под марката Solitaire. Когато Харамлийски посещава избата за първи път той вижда, че всичко се държи основно на ентусиазма на ерудираните енолози и бързо решава как да обнови и отличи стилово тази изба от другата: „Тяхното огромно желание да експериментират и творят ми показа пътя. Те ме накараха да изградя визията как трябва да изглежда Кортен на пазара на луксозните вина.“
С бутиковото производство, както и вносните марки във високия сегмент компанията умело улавя тенденцията за налагане на вина от малки партиди, но големите сделки с локалните и международните клиенти се правят с вината, произвеждани в мегаизбата „Сините скали“ в Сливен. Българският пазар е сравнително малък за амбициите и възможностите на голямата компания, която произвежда 5.5 милиона бутилки вино годишно и по този показател се нарежда сред големите производители на вино в Европа.
Основните усилия са насочени в създаването на устойчиви марки качествено вино в средния ценови сегмент. По този начин Евгени Харамлийски държи здрав гръбнака на компанията, което от своя страна позволява да се експериментира във високия клас. Той непрекъснато следи тенденциите в световния винен бизнес и улавя новите възможности. Така „Домейн Бойар“ първи пускат на българския пазар плодовите вина Frutino, които са с намалено алкохолно съдържание и на основата на плодови сокове с изцяло натурални съставки: „Никой в България не вярваше в този продукт, а той от първия ден излетя нагоре.“
Като един от най-големите износители на качествени български вина и в крак с последните тенденции в световен мащаб, компанията преминава изцяло към производството на веган вина и олекотени бутилки с оглед оптимизация на природните ресурси и опазване на околната среда.
ОТКАКТО УПРАВЛЯВА,
повече от 15 години, Евгени Харамлийски мотивира хората си да се целят все по-високо в създаването на най-доброто качество вина във всеки сегмент. В резултат на което в последните 10 години „Домейн Бойар“ печели над 250 награди и специални отличия от най-престижните международни конкурси.
Той поема кормилото през 2007 г., когато компанията е в тежко състояние на производител с уважавани, но остарели марки и с разклатени позиции на пазара в страната и Европа. В желанието си да стабилизира бизнеса извежда на преден план няколко важни цели – реформи на всички нива, преструктуриране и обновяване на портфолиото с изцяло нови продукти и марки. От старите марки запазва само емблематичната сортова линия Domaine Boyar, която е единствената продуктова серия, носеща името на компанията, стабилно установена в базовия сегмент на виното в България и с традиции и позиции основно във веригите.
В този тежък период смело взема рисковани решения да се раздели с някои много престижни клиенти в Полша и Русия, като отказва над 1.5 милиона бутилки, продавани на твърде ниски цени и съответно с компромисно качество. Вместо това Харамлийски търси нови клиенти на по-престижни пазари, където да продава качествени вина на по-високи цени.
Разполагащ, от една страна, с основната изба в Сливен, построена през 1999 г. и проектирана от австралийската компания А&G Engineering по австралийска технология в стила на вината от Новия свят с капацитет 16 млн. литра, той търси възможности за максимално използване капацитета на избата, но в посока на вина с максимално високо качество.
Така през 2011 г. Харамлийски прави голяма крачка в бъдещето, като насочва значими инвестиции в ново съоръжение – изба в избата, за производство на най-висок клас бутикови бели и розе вина в Сливен, с което разгръща потенциала на „Домейн Бойар“ във високия клас и отваря път към нови пазари с по-добри условия. „В годините това решение се доказва като „много успешен ход“, защото днес 56% от продажбите на компанията са при белите вина, 13% розе и 31% са за червените“, казва Харамлийски.
През 2011 г. белите вина и розетата набират все по-голяма популярност в България, но ценителите на високия клас предпочитат вносни. Така през 2012 Харамлийски решава да стартира още един значим проект – „внос на престижни марки вина от цял свят“.
В ТОЗИ ПЕРИОД
компанията създава партньорство с едни от най-големите производители и търговци на алкохолни напитки – американската Constellation brands с повече от 100 марки, сред които вината Robert Mondavi, Kim Crawford, Ruffino. Също и с австралийската Accolade wines, позната с бранда Hardys, един от най-големите винопроизводители в света. Ако едно нещо се продава добре по света, в някакъв момент ще се продава добре и в България, разсъждава Харамлийски: „Ако искаш да си голям, трябва да можеш, да знаеш как да играеш с големите клиенти, доставчици и партньори.“ В партньорската мрежа се включва и една от най-големите групи във Франция – Barton & Guestier. По този начин компанията оформя много силно портфолио с вина от цял свят, с които заема челни позиции сред вносителите на бутилирани вина у нас. „От 10 години крива няма – само права напред и нагоре“, изрича бодро Харамлийски.
Виждайки, че потребителите от високия ценови сегмент предпочитат вносни бели и розе вина, Харамлийски решава, че трябвa да задоволи тези предпочитания. Дилемата пред него е дали да премине към внос на бяло вино от някоя малка непозната френска или новозеланска изба, за които никой в България не е чувал, или да инвестира в собствена марка.
В ролята на диригент и до голяма степен на мотор за нововъведенията той дава тласък и на друг голям проект „за собствени марки вносни вина“.
„В МОМЕНТА ВСИЧКИ ИСКАТ НАШИЯ СОВИНЬОН БЛАН РОЗЕ, НА КОЙТО ЕДВА СЕГА МУ ДОЙДЕ ВРЕМЕТО.“
„Ако за потребителите е все едно, за нас обаче има значение дали ще вложим в маркетинг на чужда марка, която утре могат да ни отнемат, или в собствена. Затова реших, че трябва едновременно да инвестираме и в собствени марки вносни вина“, казва Харамлийски.
Появата на първия собствен бранд Nelson Cliffs – новозеландски совиньон блан, бутилиран в Сливен, в търговската мрежа е значима стъпка в развитието на компанията и улавя една много важна тенденция – бума на новозеландския совиньон в България. Резултатите в началото се разминават с очакванията, но истинският успех идва, когато Nelson Cliffs започва да се продава в bag-in-box и на чаши в заведенията.
За пръв път в Европа се появява новозеландски совиньон в bag-in-box, а продажбите стигат над 300 тона на вътрешния пазар. С Nelson Cliffs компанията излиза в Европа, където всяка година търсенето расте с 20–30%. Успехът дава импулс на „Домейн Бойар“ да започне бутилиране и на други вина от Новия и Стария свят под собствена марка. Тези брандове стават един от основните стълбове за приходи от българския и чуждия пазар. Харамлийски иска да превърне компанията в „мост между Стария и Новия свят“ – вина от Чили, Нова Зеландия и Южна Африка да се внасят и бутилират в България и да се продават в цяла Европа, а вината от Стария свят – Франция, Италия, Испания, да се бутилират тук и да се продават на изток – в Китай, Русия, а и в Канада. По този начин в момента „Домейн Бойар“ е позната в Eвропа и като един от големите бутилировачи на вино, който предлага вина от цял свят.
Идеите му понякога изпреварват времето. През 2012 г. той предлага „Домейн Бойар“ да излезе с розе от новозеландски совиньон блан, но търговците го спират с мотив, че пазарът още не е готов: „В момента всички искат нашият совиньон блан розе, на който чак сега му дойде времето.“
ПРЕЗ ГОДИНИТЕ
Харамлийски изгражда стратегия за развиване на широка палитра сортови вариации, блендове, пенливи и десертни вина, също и високо качество ракии и дестилати. В създаването на нови продукти той черпи вдъхновение от посещенията на бутикови винарни: „Видял съм много интересни неща в изби във Франция, Италия, Испания, Австралия, САЩ и др., които можем да приложим и да правим не по-лошо и тук.
„България не може да се конкурира по имидж с държава като Франция, която продава вино в най-високия сегмент, но за качеството на вината ни в ниския и средния сегмент може да се каже, че е същото, дори по-добро“, смята Харамлийски. Според него всичко е въпрос на стил, вкус и, разбира се, цена.
„Кортен“ излиза начело по продажби на бутикови български червени вина над 30 лв. с над 83 хил. бутилки вино годишно. През годините с разширяване на конкуренцията и вносителите делът на отделните марки вина се променя, но Solitaire и вината под бранда Korten си остават легенда с твърдо ядро почитатели сред най-ерудираните винени ценители.
Влияние в пазара на бутикови вина имат и оценките на винените критици, които винаги са в търсене на нови подходи и стилове вина. Те застават зад всеки стремеж на енолозите да експериментират с нови сортове, да създават интересни блендове и да заявяват своята различност и уникален стил. Премиум вината на Domaine Boyar и Korten печелят златни и сребърни медали от най-престижните световни конкурси като Mundus vini – едно от най-важните винени състезания в света, Vinalies Internationales, Decanter, Concourse Mondial de Bruxelles и много други. Въпреки че от най-високия клас вина понякога излизат по 500 бутилки от реколта, това е стремежът, който задава новите стандарти за качество и поддържа страстта на енолозите да творят, смята Харамлийски. Но големите са си големи и все пак, въпреки че в България има 370 изби – първите 10 държат над 65% от пазара.
Кризисната 2020 г. отваря нови интересни проекти и възможности за развитие на бизнеса пред компанията.
Един от най-интересните е проектът с Château Amsterdam – единствената „градска изба“ в Нидерландия, която селектира вино от цял свят и създава уникални блендове в собствена база. Те избират да си партнират точно с „Домейн Бойар“, впечатлени от стабилното качество и технологичните възможности на избата, но също и от мащабния юбилеен проект, с който „Домейн Бойар“ отбеляза своята 30 годишнина – най-големият сило графит, с който изрисуваха винификаторите в избата си в Сливен с известния графити артист Станислав Трифонов (Nasimo). Трябва да покажеш различност и свеж поглед, за да стъпиш на този смел и модерен пазар, който винаги търси нещо ново, нестандартно, смело и се движи в крак с най-новите тенденции. Изобщо, за да се движиш напред, трябва да се правят смели крачки, да не се страхуваш да експериментираш, да провокираш, казва категорично Харамлийски. Подобни партньорства дават възможност на компанията много бързо да се ориентира към новите възможности и за вътрешния пазар. Високият клас вина винаги са били цел за Харамлийски паралелно с производството, вноса, бутилирането и дистрибутирането на собствени марки вина в Европа, Азия, Северна Америка и Африка.
За да задоволи нуждите и желанията и на най-изисканите ценители на виното „Домейн Бойар“ вече предлага вина в луксозния сегмент с портфолио от най-редките вина от Франция и Италия, оценени с 98 точки от Робърт Паркър и Джеймс Съклинг. По време на пандемията през 2020 г., когато движението по света е ограничено, определена група клиенти се впускат в търсене на луксозни вина, каквито липсват на пазара. Харамлийски им предлага отбрани вина от френски и италиански изби, но тези клиенти търсят „нещо още по-специално“. Когато мисли за страхотни вина, той се стреми основно към Бордо като място, което пленява въображението с известните и признати от света шата от групата на Bordeaux Premiers Crus. Благодарение на добрите позиции на международните пазари „Домейн Бойар“ стига до различни негосияни, с които успява да договори квоти за специалните реколти на Château La Tour, Château Haut-Brion и др. След този скок във висшата лига компанията започва да поддържа лист с премиум вина за отбрана група клиенти, който непрекъснато се обновява.
Наред с амбициозните проекти за топ вина Харамлийски вижда потенциал за изграждането на нова дегустационна в Сливен и развитие на винен туризъм. Харесва модела, по който избите във Франция и Италия печелят от продажба на вино и храна, и колаборацията им с изкуство и смята да развива тези възможности и в Сливен и Кортен.
Известен с нестандартните си подходи и смели идеи, той е готов да пробва нетрадиционни неща, „каквито няма в България“. Идеите му не спират дотук и плановете му за инвестиции продължават в посока изграждане на фотоволтаична система в избата в Сливен и продължават към винен бар сред лозята в Кортен в близкото бъдеще.