На Щедрия вторник дарителството става viral
Като контрапункт на Черния петък или вдъхновен именно от неговите методи и стратегии, неправителствени организации промотират Щедрия вторник като ден да даряване и съпричастност (29 ноември). Партньор на глобалната инициатива за България е фондация BCause, затова се срещнахме с изпълнителния й директор Елица Баракова, за да научим повече за кампанията, как да участваме и какви са каузите, които Щедрият вторник ще подкрепи тази година.
Какво е Щедрият вторник?
Макар Щедрият вторник да навърши 10 години, той е още млад празник на дарителството, дарителите и чудесното чувство да си част от кауза. Възниква в САЩ от група млади хора, които вярват, че благотворителността може и заслужава да се „продава“. И то като използва най-успешните маркетинг стратегии, защото това я приближава до младите хора, прави я достъпна и в крайна сметка увеличава ресурсите, които тя привлича. Като добавим и елемента на удовлетворение и радост от доброволчеството и участието, получаваме един празник на щедростта, в който кликовете носят социален ефект, а технологиите свързват нуждаещи се с даващи подкрепа. Щедрият вторник завладя земното кълбо подобно на по-големия си брат Черният петък – къде като негова опозиция, къде – вдъхновен от постиженията на манията да купиш лесно нещо, което е показано много привлекателно.
Може ли благотворителността да е празник? Да е достъпна и лесна и в България? Абсолютно да! Нещо повече – създаден от млади хора, празникът се харесва на младите в България, значи има бъдеще. Той е свободна платформа, която дава и обменя идеи, място за вдъхновение и повод за аха-и-аз-мога-така идеи и планове. Щедрият вторник е „марка“, която принадлежи на всеки, който участва, и се обогатява с всеки нов, присъединил се към движението.
Защо да се включим?
Заради вашите мотиви. Защото с приятели правите нещо добро, събирате книги за библиотека или подаръци за деца от отдалечени места. И ви се иска да споделите на висок глас, да ви чуят и да се присъединят още хора, за друга библиотека или за други деца. Защото чухте за една страхотна инициатива и виждате, че й трябва разгласа, за да постигне целите си. Или понеже отдавна ви е грижа за проблем, по който никой не работи и искате да го превърнете в кауза. Въобще – причините са само лични! Щедрият вторник е празник на модерните хора, които активно търсят каузи, които имат нужда от каузи, от помагане и участие, това е част от разбирането им какво е да живееш пълноценно, дори – какво е щастие.
Каква е мотивацията на бизнеса и на работодателите да участват?
В България бизнесът е водещият дарител. Големите кампании разчитат на него, на финансовата му подкрепа и на приноса в натура. Но бизнесът има и друга важна роля – може да разпространява добри дела чрез ресурсите на хората, които наема, обслужва, с които партнира. Прекарваме голяма част от времето, в което сме будни, на работното място и е съвсем логично заедно с колегите си да правим неща, които са важни за нас не само като професионалисти, а и като личности. Щедрия вторник предлага чудесни пред-коледни възможности за дарителски и доброволчески инициативи на работното място. Да направим добро, докато сме на работа, а работодателят да свърши логистичната част: да провери каузите, да избере лесен начин, да измисли хубав маркетинг. Да изпълни рамката Щедър вторник със съдържание, което отговаря на характеристиките на конкретната работна среда, предпочитания на хората, минал опит. Да каже с инициативата едно “благодаря” за приноса на служителите и да покаже уважение към тях като дарители и доброволци, като личности. Фондация BCause предлага идеи в своя наръчник за компании, пространство на своята платформа за онлайн дарения и безкрайни възможности за съвет и свързване с кауза. Започнете рано (от Щедрият вторник), за да празнувате леко (Коледа и Нова година).
Какви са инициативите, които тази година са във фокуса на вниманието?
За четвърта година фондация BCause подкрепя малка група организации да направят своята, често първа, фондонабираща кампания. Защо го правим? За да споделим и ние своите опит, контакти, комуникационни ресурси и силна мотивация с по-малки организации. Да им помогнем да експериментират и достигнат до първия си успех, за да се осмелят още напролет отново сами. Защото имаме чудесни организации, за които никой не е чувал, но които работят по проблеми, които тревожат доста хора. С участието си в Акселератора за кампании тези организации, подпомагани от фондацията и от ментори, усвояват практическите стъпки на правенето на кампания и могат да ги повторят сами и сами да привлекат помощ и доброволци. Учим ги да разширяват постоянно кръга на хората, запознати с тяхната дейност, защото всяка тяхна история за истинска загриженост и добър резултат има шанс да завладее сърцата на дарителите.
Тази година активно популяризираме както Щедрият вторник, така и всички 18 организации, които се включиха до момента, в социалните мрежи – Facebook, LinkedIn & Instagram, с външна реклама – в метрото в София, билборди из страната, както и чрез партньорства с медии. Вярваме, че на 29 ноември заедно ще успеем да направим дарителството viral.