Семейният бизнес гарантира лично отношение и експертиза
Ядрото на „AKAT Technologies“ са братята Андрей и Ивелин Павлови, които стратегически разгръщат огромния потенциал на семейния бизнес.
В стремежа си да осигурят най-добрата експертиза в киберсигурността на своите клиенти през 2011 г. Андрей и Ивелин Павлови създават „AKAT Technologies“ като нишов бизнес, който бързо се разраства във визионер и лидер в своята сфера. Въпреки това и до днес компанията продължава да е семеен бизнес, в който братята са движещото ядро. На видно място в офиса им са поставени ценностите, които следват в бизнеса – визия, професионализъм и страст.
И двамата споделят, че са много различни в подхода си към работата, през годините са имали разногласия и спорове, но именно общата визия и професионалните ценности, в които вярват, ги държт заедно и им помагат да успяват. Семейният бизнес за тях е работещият модел, който им осигурява персонално отношение с клиентите, изграждане на експертен екип и гъвкавост на процесите.
„Когато бизнесът е семеен, можеш да получиш много лично отношение – проблемите и нуждите на клиентите винаги се решават от центъра на компанията, а това сме ние двамата“, казва Ивелин. Двамата с брат му са не просто движещото ядро на „AKAT Technologies“ – те са лицето на компанията и тези, които носят отговорност. Това им осигурява предимство в комуникацията с клиентите, защото, когато кажат, че нещо ще се случи, то наистина се случва. „Казвам „Аз ще направя това!“, поемам отговорност и го правя. Ако някъде чуеш „Ние…“, значи има твърде много фактори, които може да повлияят да не се случи“, казва Андрей и допълва, че задача, която те изпълняват за два дни, в голяма компания може да отнеме три седмици. В семейната компания решенията се взимат много по-бързо и времето за изпълнение на проектите се приоритизира.
За Ивелин и Андрей семейният бизнес е преди всичко семейство, дом, място, на което да се чувстваш комфортно. Дори дизайна на стилния си офис са направили сами с идеята да създава удобство и усещане за дом. Казват, че и клиентите, и служителите са тяхно семейство, но това е далеч от заученото клише. Клиентите могат да звъннат посред нощ, ако имат проблем или нужда от съдействие, а Ивелин и Андрей винаги ще останат ангажирани по един или друг начин. Това повишава качеството на обслужване и създава висока стойност за компанията. За приобщаване на служителите си пък не използват механизмите на маркетинга или човешките ресурси, както се практикува в големите компании.
Щастливи са, че при тях това е естествен процес. „Работим с колеги, които намират и друго упование в компанията, не само да работят за нея. Няма го корпоративния стремеж за израстване. Ние нямаме йерархия и те нямат мотивация да бъдат мениджъри, искат да бъдат експерти и професионалисти. Семейният бизнес култивира експерти. Това ни създава предимство – от една страна, клиентът да получи ангажирано лично отношение от семейното ядро на компанията, от друга страна – експертите, които работят с нас“, казва Ивелин.
Когато основават „AKAT Technologies“ през 2011 г., са малка компания, която стартира бизнеса си в ниша без абсолютно никаква конкуренция. Това ги провокира да бъдат визионери, да водят процеса и развитието на киберсигурността в България. Когато обаче няколко години по-късно бизнесът се утвърждава, в него нахлуват големите компании и започват да таргетират и крадат служителите им.
КОГАТО ОСНОВАВАТ „AKAT TECHNOLOGIES“ ПРЕЗ 2011, СА МАЛКА КОМПАНИЯ, КОЯТО СТАРТИРА БИЗНЕСА СИ В НИША БЕЗ АБСОЛЮТНО НИКАКВА КОНКУРЕНЦИЯ. ТОВА ГИ ПРОВОКИРА ДА БЪДАТ ВИЗИОНЕРИ, ДА ВОДЯТ ПРОЦЕСА И РАЗВИТИЕТО НА КИБЕРСИГУРНОСТТА В БЪЛГАРИЯ.
Преди четири години минават през подобна турбуленция в битка за качествената работна ръка. Споделят, че в техния семеен бизнес всеки служител има своята важна роля, не е колелце в голямата машина, което лесно да подмениш, ето защо раздялата със служителите е трудна и предизвикателна. Подобни ситуации мобилизират създателите на компанията да концентрират ноу-хау в ядрото на фирмата, да защитават и предават визията, за която работят. По този начин превръщат семейната компания в много по-устойчива на катаклизми.
„Не атакувай семейна компания, защото тя ще се мобилизира и ще се предпази“, обобщава Ивелин. Двамата с брат му си спомнят, че за последните 10 години конкурентите са се опитвали да им нанасят много удари, но без успех. Причината е, че в „AKAT Technologies“ си вършат работата професионално и се грижат за фирмата. Работейки в семейна среда, ангажиментът и отговорността към бизнеса са много по-големи. „Всичко функционира с ресурси, с които можем да разполагаме. Не сме отворени да привличаме инвеститори и ако загубим пари, губим наши пари. Това ни прави още по-внимателни и отговорни“, казва Ивелин.
Ясната стратегия и голямата гъвкавост на фирмата им помагат да преминат неусетно през световните кризи от последните няколко години. Като семейна компания подкрепата, която могат да генерират за служителите и клиентите си, е несравнима, казват основателите и допълват, че при тях ефективността е много по-добра. През последните динамични години са инвестирали време в промяна на визията, в търсене на повече сертификации, с които да излязат на пазара и да гарантират качествата на техническия екип. Но не са спирали да работят нито за ден. Всъщност не са спирали да работят през последните 10 години.
„Факт е, че дори 10 години по-късно аз продължавам да си обичам работата и нямам нужда от почивки“, казва Андрей. В течение на времето двамата с брат му са намерили правилния начин да работят заедно и да използват различията си градивно. Андрей е категоричен и взискателен, когато задача идва от него, тя е критична и трябва да се свърши бързо. Ивелин търси таланта в екипа си от IT инженери, той чертае по-дългосрочните цели, подготовката за проекти и натрупването на знания.
Признават, че докато открият баланса, са се карали много, защото прекалено личните отношения предполагат по-размити граници и съответно риска да навлезеш в границите на другия. Ивелин споделя, че спецификата на семейния бизнес изисква да си психолог и балансьор: „В семейния бизнес егото няма място. Ако ние бяхме фокусирани в себе си, без да можем да погледнем ситуацията и от друга гледна точка, щяхме да сме се разделили.“ Осъзнатостта им помага, ценностите, в които са възпитани, и общите интереси, които споделят – също. И двамата са визионери със стремеж към развитие и непрекъснато учене, за това не е изненада, че работят по четири–пет нови бизнес проекта, които ще реализират в следващите години.