Forbes Women Forum отключи женската суперсила
Деветото издание Forbes Women Forum, което се проведе под мотото на SUPERWOMAN, продължи своята дългосрочна мисия в подкрепа на жените с принос за обществото и бизнеса. Събитието събра всеотдайни и дръзки жени лидери от различни сектори на икономиката и бизнеса, които вървят уверени в бурни времена на кризи, предприемачи със свежи идеи, артисти, режисьори, които се издигат с успехите си на световната сцена, активисти и инфлуенсъри, които са неизчерпаем извор на страст и вдъхновение.
В продължение на повече от 7 часа над 200 души в препълнената конферентна зала в хотел „Астория“ в София имаха възможност да чуят вдъхновяващи презентации и истории за суперсилите на над 40 жени на сцената, представени по запомнящ се начин от водещата Мария Силвестър.
Форумът беше открит от главния редактор на Forbes Веселин Димитров. „Събития като днешното споделят знанието на най-добрите. Вие, супержените, може да предадете нататък как развивате проектите и бизнесите си със страст, с целеустременост, с непримирима амбиция“, каза той.
Георги Тошев, журналист и продуцент, един от най-продуктивните автори на наградени филми и документални книги, посветени на забележителните жени в киното и на сцената, от името на Соня Йончева (оперната прима отмени участието си като лектор във форума поради заболяване от грип), отправи поздрав за „смелостта да бъдеш жена днес в България“ и отвори форума с презентация за жените, които са го вдъхновили като творец.
Forbes Women Forum отключи женската сила в три динамични дискусионни панела, в които предприемчиви жени споделиха своите завладяващи истории за успехите на и извън терена.
Панелът „Презареждане и отражение“ бе посветен на всички, които разбиват табутата в бизнеса и притежават умение да си поставят и постигат важните цели в живота. Силвия Веселинова, собственик и управител на “Идея билдингс”, доказва, че не само мъже могат да бъдат успешни строителни предприемачи и че не се страхува да работи с екип от жени: „Ние, жените, сме носители на мекота и фина настройка, необходими за създаването на един дом.“
Ивана Димова, генерален мениджър, член на управителния съвет и изпълнителен директор на ЗК “Уника” и ЗК “Уника Живот”, сподели, че намира чар в предизвикателство да влиза в различни роли“. Галя Николова, ръководител домейн в KBC Global Services България, сложи фокус върху хората, като основния капитал в компанията. В женската природа тя вижда силата да си гъвкав и адаптивен с грижа към другия.
Предприемачи, мениджъри и инфлуенсъри се обединиха в дискусия за прераждането на маркетинга в дигиталната ера и за новите предизвикателства пред компаниите, които търсят експоненциални ползи от него, а не само увеличаване на продажбите и печалбите. За да може да се справи с предизвикателствата на дигиталната ера, Виолета Мачева-Райколеску, собственик на Magic Outdoor & Magic Indoor, трябва да променя себе си и като личност и като мениджър. Тя мотивира служителите си да станат добри посланици на марката, защото „властта вече е в социалните групи“. „Ние трябва да яхнем вълната на всичко, което се случва около нас, и когато попаднем на правилната писта, не трябва да спираме, защото някой може да ни задмине“, каза тя.
Деница Люцканова, мениджър на отдел “Контент маркетинг” и онпейдж SEO експерт в iGaming.com, открива формулата за успех в дигиталното пространство в постоянството, да се реагира навреме на промените в аудиторията: „Били сме пред фалит няколко пъти, но това не ни спря и уплаши, а ни даде допълнителен хъс за развитие.“
Ния Коцева, съосновател и управител на агенция за инфлуенсър маркетинг INFLUENCER.BG., и Славена Вътова, инфлуенсър и посланик на водещи брандове, показаха техния начин да прави ефективен и успешен инфлуенсър маркетинг. Модератор на дискусията беше Ален Попович, собственик на дигитална агенция Connect me.
В интервю на сцената Кристина де Бройн, представител на УНИЦЕФ, показа как жените лидери със своя личен пример могат да станат движеща сила за социалната промяна. Тя сподели част от личната си история като международен служител към Детския фонд на ООН и говори за работата си в условия на конфликти и хуманитарни кризи в Източна и Западна Африка, Азия.
„Аз работя за УНИЦЕФ в последните 22 години, това ме заведе на пет континента. Живяла съм на много места в Африка с едни от най-големите хуманитарни кризи и много комплексни конфликтни ситуации, където имаше активни боеве. През 2004 г. аз бях базирана в Шри Ланка, на източния бряг, когато цунамито удари и се случи едно от най-големите световни бедствия. В тези трудни моменти ние срещаме надеждата и издръжливостта на децата“, каза тя. Кристина де Бройн сподели примери как компаниите могат да станат ключов фактор за трансформации, които водят до устойчивост, ангажираност и резултати за всяко дете.
Изключително зареждаща на сцената беше Силвия Аздреева – първият българин, стъпил в два последователни дни на Покрива на света Еверест и на четвъртия най-висок връх – Лхотце. В интервю с Атанас Месечков, директор маркетинг и комуникации в “Геника”, Аздреева говори за умението да се поставят и постигат важните цели в живота. За мотивацията, силната воля и устремеността, които ѝ помагат да прави неща, които не е подозирала, че ще може. Да повярва в себе си и да надскочи своите собствени възможности.
„В Зоната на смъртта, всичко зависи от мисленето и психиката ти. Когато си на предела на своите възможности, идва моментът, в който или психиката ти надделява над физическото тяло и преминаваш отвъд всички свои граници, или се отказваш и се връщаш.“ Доста мъже от нейната група не са успели да се изкачат двата върха, защото се отказват. „В тяхната глава това беше невъзможно, но не и в моята“, каза тя. Със своята история Силвия Аздреева мотивира повече жени да повярват в себе си – да преодоляват стереотипите, недоверието и скептицизма, с които се сблъскват всеки ден, да се стремят към собствените си върхове – в професионален и житейски план без значение пред какви ледени прегради се изправят по пътя си.
Вторият панел „Действие и трансформация“ събра дами, които движат промяната и управляват адаптацията в непредвидима среда.
В интервю Таня Косева-Бошова, управляващ партньор в Lion’s Head и Park Lane Developments, водено от Илиян Скарлатов, управляващ партньор в Mane Capital, говори как тенденциите за работа от дистанция и хибридния модел, които с пандемията стават видими за всички сектори, поставят компаниите пред трудности да върнат хората в офиса. „Сега тези, които предлагат офиси, и компаниите се опитват заедно да направят сградите привлекателни за служителите. Физическото място, където се събират хората, е изключително важно“, каза тя.
Много интересна дискусия проведоха екип от различни професионалисти сфери с общо разбиране за поуките от COVID-19 за нуждата от нови ефективни подходи за намаляване на вредите от някои от най-разпространените рискови фактори, обусловени от наложени с години социални, поведенчески и културни характеристики на населението – нездравословното хранене и заседнал начин на живот, злоупотреба с алкохол, тютюнопушене и прекомерната употреба на дигитални устройства. Тези нови подходи имат за цел да оценят спектъра на риска от тези рискови фактори и да предложат начини за намаляване на вредата от тях, както и за намаляване на икономическата тежест, която имат за България.
„България е първа по предотвратима смърт, а пандемията от ковид задълбочи тази тенденция“, каза Гергана Паси, основател и президент на Digital National Alliance и на PanEuropa Bulgaria. По нейните думи врагът не са вредните навици, а липсата на информация: „Масово хората не знаят с какво се хранят, какво консумират и може би това е връзката със статистиката за предотвратимата смърт. Големият лисващ е държавата. Нужни са превенции и образование.“ Модератор на дискусията беше Аркади Шарков, макроикономист от Експертния клуб за икономика и политика и съветник на министъра на здравеопазването в служебното правителство.”
В интервю Таня Колева, създател на Modenita и Nature&Soul Cosmetics, водено от отговорния редактор на Forbes Women Forum Елеонора Тарандова, разкри, че зад успехите на нейния бранд натурални козметични продукти стои нуждата да решава собствените си проблеми с кожата и здравето, а е била забелязана, защото има куража да се заяви на световната сцена. Това лято нейната паста за зъби спечели конкурса на Wellness и well-being в Испания и попадна в специална селекция за иновативни продукти на Vogue в Англия.
Продуцентският тандем Мина Милева и Весела Казакова запалиха огъня с тяхната история за битките, които водят като жени в киноиндустрията. „Рецептата е винаги да си отдаден на себе си и да не се страхуваш. И жени да подкрепят жени“, каза Весела Казакова.
В разговор с тв водещата Диана Любенова две изключителни жени в професията си – д-р Мария Хаджийска и д-р Стиляна Трендафилова, съдружници в Derma-Act, показаха, че България изпреварва световните тенденции в естетична дерматология. „Ние караме пациента да се чувства по-добре, защото виждаме красивото във всеки. Суперсилата ни е, че чрез нас те успяват да видят красивото у себе”, каза Трендафилова.
В третия панел „На сцената на бъдещето“ се качиха жени лидери от различни сектори на икономиката и бизнеса.
В дискусионен панел за предимството на жените лидери за бъдещето Диана Стефанова, вицепрезидент „Rегионални стратегии за развитие” във VMware, обяви своята позиция: „Жените имаме ключова роля, що се отнася със справянето с дадена криза, защото има чисто женски качества, които може да се приложат по време на криза. Като емпатичност – жените са много по-емпатични и диалогични, и помагат чрез диалог и екипност.“ Темата беше продължена от Христина Георгиева, директор “Маркетинг” в “Кока-Кола ХБК България”, според която съчетаването на емоции със самоконтрол води до едни от най-добрите резултати: „Не трябва да елиминираш емоциите, а трябва да ги канализираш. Ако нямаш емоции, няма как да ти се получат нещата.“ Важно за нея е да бъде посланик на многообразието и равни възможности за хора независимо от пол, възраст и здравен статус.
В дискусията участва и Валентина Божева, вицепрезидент на “Фантастико груп”, която сподели интерсни примери от политиката на компанията. „Няма човек, който да не може да се справи добре, стига да е на точната позиция“, каза тя.
Голям интерес предизвика историята на Мария Павлова, една от малкото жени на лидерска позиция в сферата на финансите и технологиите в световния финансов център Лондон. Като директор в Sustainable Fitch (Fitch Group), Лондон, компания, която измерва финансовия риск от климатичните промени върху бизнеса чрез изкуствен интелект, тя разказа какво е да се конкурираш с таланти от цял свят и да се бориш с предразсъдъците на обществото.
Събитието се проведе с подкрепата на Caffè Vergnano, Domaine Boyar, Samsung, Visa, British American Tabaco Bulgaria, UNIQA, KBC Glocal Services, UNICEF Bulgaria, Sustainable Fitch, Nature & Soul Cosmetics by Tanya Koleva, Българската асоциация за управление на хора, Idea Buildings, Lion’s Head, Derma Act, iGaming.com, Magic Outdoor и INFLUENCER.BG.
Всички участници може да видите ТУК.