Как да изградим атмосфера за развитие на иновации?
Всяка компания мечтае да използва пълния потенциал на своите служители. Много често успехът в това начинание предопределя и дали бизнесът ще се развие. Затова и как да изградим правилната корпоративна среда, която да мотивира служителите да дават максимума от себе си, е въпрос за милиони. Какво е иновация, каква е ролята на лидерите и как да стимулираме екипа си бяха част от темите, които по време на Forbes Innovation Forum & Awards 2022 обсъдиха Елена Кирова, директор „Дигитални технологии и платформи“ в Кока-Кола ХБК България, Радо Георгиев, съосновател на GtmHub, и Десислав Каменов, ръководител на инженерния отдел на Ocado Technology. Модератор бе Кристина Петрова от launchlabs Sofia.
Дори и наглед простият въпрос за дефиницията на думата „иновация“ предизвика разнопосочни отговори. За Елена Кирова иновация може да бъде както изобретение от ранга на компютъра, така и услуга като интернет или пък нов процес в компанията. Радо Георгиев разкри как целта на продукта на компанията е не просто иновативен сам по себе си, но и целта му е да отключи потенциала за иновации на клиентите. Публиката чу и трета дефиниция на думата от Десислав Каменов, според когото, за да е иновативно нещо, то не е задължително да е изключително ново, а може просто да е различен поглед над заобикалящ ни проблем.
Що се касае до ролята на лидерите, те на първо място трябва да се докоснат до иновациите, за да разберат огромния потенциал, който те отключват. Такъв е примерът на Кока-Кола ХБК България, която се превръща в първата компания в групата, която въвежда автоматични оперативни процеси. „Тогава ни се услади, видяхме какво ни носи и оттогава постоянно надграждаме в тази посока, за да освобождаваме това ценно време и ресурси и хората да имат възможност да правят неща, които дават допълнителна стойност и подпомагат нашия растеж“, каза Кирова.
Около тезата, че най-важно за лидерите е да изградят правилните процеси и корпоративна култура, за да могат иновациите да виреят, се обединиха Георгиев и Каменов. „Една от нашите ценности е автономност и цялата ни организация е структурирана така, че екипите да притежават част от целия домейн, да са автономни в нея и да имат времето и възможността да експериментират“, каза Каменов.
Тримата панелисти се съгласиха и с твърдението, че грешките са неизбежна част от процеса на раждане на иновации и компаниите трябва да изградят подходяща рамка, която дава спокойствието на служителите да правят тези грешки. „Тук е много важно да се стимулира предприемането на риск и да се разясни, че е напълно нормално ние да се провалим, но важното е да си извлечем някакви поуки и да знаем какво бихме направили различно следващия път“, каза Георгиев.
Финалът на дискусията насочи вниманието и към другата страна – какво ни костват иновациите. Стимулирането на експерименти понякога означава и загуба на ресурси. Именно затова е много важно подходът към иновациите да е структуриран и да има механизми за управление на риска, казаха в заключение тримата панелисти.