„Дигитална раница“ – бъдещето на българското образование
През 2020 г. пандемията ускори неимоверно дигиталната трансформация на организациите и увеличи необходимостта от създаване и управление на съвременни приложения и инфраструктура. Едно от основните предизвикателства беше и възможността за учене отвсякъде, информационната сигурност и комфортното потребителско преживяване.
До март 2020 г. образованието в България бе базирано изцяло на физическото присъствие в училищата, което принуди Министерството на образованието и науката да отвори обществена поръчка и впоследствие да възложи на спечелилият – Telelink Business Services изработката и внедряването на „дигитална раница“ – единна платформа за електронно образование (edu.mon.bg). Целта ѝ е да представи безопасни виртуални класни стаи, облачно хранилище на данни и интеграция на приложения за виртуално обучение, оценка, администриране за всички учебни заведения в държавата, както и да предостави възможност за допълнителни иновации и развитие на образователните технологии в България.
„Създадохме образователна платформа, която обединява всички външни системи на МОН заедно с образователните компоненти, като например електронен бележник, дневник, учебни материали, платформа за създаване на учебно съдържание, място за тестове, упражнения, домашни работи и виртуални класни стаи”, каза Борис Герасимов, ръководител на Дирекция „Информационни и комуникационни технологии” в Министерство на образованието и науката по време на кръгла маса, организирана от VMware.
Възложено по поръчка на образователното министерство и изпълнено от Telelink Business Services, решението стъпва върху най-съвременната дигитална основа от Microsoft, Google и VMware. Използваните решения от VMware (vSphere, vRealize, NSX и Tanzu) са разработени съвместно с таланти от България. „През последните години Telelink Business Services се трансформира в доставчик на цялостни решения, пример за това е проектът „Дигитална раница“. На база опита и редицата успешни съвместни проекти, VMware намира място в почти всяко едно решение и то далеч не само като виртуализационна платформа”, каза Иван Житиянов, главен изпълнителен директор на Telelink Business Services.
Днес „Дигиталната раница“ се използва от 850 хил. потребители в България и чужбина с капацитет от 1.1 млн. Съвременните хиперскалируеми облачни решения позволяват платформата да поеме всички потребители едновременно, както и да увеличи мащаба си автоматично.
„Нашата цел е да предоставим на учителите съвременните приложения и ресурси зад тях, с които лесно да създават атрактивни и персонализирани авторски уроци, срещу което да получават и съответното заплащане. Също така учениците могат да достъпват интерактивни образователни ресурси от всяко място, по всяко време и от всяко устройство“, каза Борис Герасимов.
Дигиталната трансформация е ключова за организациите, стремящи се към иновации. В бъдеще, при прилагане на модерни дигитални решения, основните предизвикателства пред клиентите ще бъдат стойността, киберсигурността и потреблението на енергия. „VMware подпомага организациите в прилагането на Cloud Smart подхода, предоставяйки гъвкавост и избор между различни облаци. Последното ни проучване сочи, че 97% от Cloud Smart организациите успяват да оптимизират разходите си”, каза Веселин Арнаудов, ръководител на Advanced Development Center във VMware.
Диана Стефанова, вицепрезидент „Регионални стратегии за развитие“ във VMware приветства постигнатия напредък. „Гордея с пътя, който VMware извървя през последните 15 години, с постиженията на екипа ни, с иновациите, които създадохме. Успехите ни са споделени благодарение на дългогодишните ни отношения с локални технологични партньори и доверието на клиентите ни от частния и публичния сектор.”