Микромаркет в офиса
В края на работния ден група наематели водят оживен разговор на покрива на коуъркинга Networking Premium. Когато снаксът на масата свърши или чашите са празни, някой отива за още до кухнята на офиса, където е разположен микромагазин за свежи и пакетирани продукти на самообслужване с безкешово разплащане от веригата Micro Markets by HealthInBox. Networking Premium е отворен 24 часа и за хората, които работят през нощта с компании от далечни страни, е голямо удобство да имат лесен достъп до продукти по всяко време на денонощието.
За Ивайло Николов, един от основателите на веригата, всеки офис е като квартал, в който HealthInBox е кварталното магазинче, където всички се познават. Той зарежда лично 15 локации с контролиран достъп в София и казва, че още шест чакат да бъдат отворени. Той вярва, че най-важното в този бизнес е да чуваш клиентите. „Тук са 200 души, ако всеки си купи продукти за 20 лв. на месец, което е под лев на ден, числата излизат“, казва той, докато зарежда рафтовете в друга централна локация – betahaus.
Това е мястото, от което HealthInBox тръгва преди година като верига с вендинг автомати с POS терминал за безконтактни разплащания, които предлагат здравословни храни и напитки, преди двамата основатели Ивайло Николов и Лазар Ангелов да открият потенциала на микропазарите и да променят модела. Подхождат по-скоро емоционално, хаотично към бизнес, от който нищо не разбират, но го правят с ентусиазъм. Лазар Ангелов е фитнес модел, инструктор и инфлуенсър с над 25 милиона последователи в социалните медии, известен също и с хранителни режими, а Николов е сериен предприемач с малък бизнес. Срещат се случайно в столично заведение. Ангелов води разговор с хора, които го канят да се включи в техен бизнес, и Николов е наоколо. Поради широката си популярност фитнес моделът постоянно получава подобни предложения, но рядко приема, защото си има свой бизнес с верига от фитнес зали в Египет и собствена марка хранителни добавки Lazar Angelov nutrition. Докато Николов го слуша как говори заразително за здравословни храни, в главата му проблясва идеята за вендинг със здравословни храни.
Точно е отворил бизнес с вендинг автомати за канцеларски материали, които да покрият пазара на малките книжарници. „Той подметна, че има идея за вендинг машини със здравословни продукти. Каза, че ще върши всичко, аз само да направя селекцията на продуктите“, разказва Ангелов. Пазарът е покрит с големи играчи във вендинг автоматите, но със здравословни продукти няма, а и той предпочита дейности, които няма да му отнемат много време. Николов ги представя като луксозни обекти с POS терминал, удобни за поколенията Y и Z, които не използват кеш.
Ангелов смята, че периодът в пандемията не е много подходящ да стартират, но Николов го убеждава, че това е моментът, в който се освобождават много места. Той слага на картата големите обекти със споделени работни пространства и започва да ги обикаля: „Всички ми казваха, че не искат вендинг автомати, защото са грозни, но като им обясних, че нашите са красиво брандирани HealthInBox – selected by Lazar Angelov с био, органик, веган и безглутенови продукти, реакцията беше „а той ще дойде ли“.
За няколко месеца покриват осем локации, но виждат, че хората трудно се ориентират в морето от непознати марки био шоколади, киноа крекери, био курабийки, био сокове, протеинови барчета, кокосови чипсове и не проявяват огромен интерес. А и не всички консумират здравословни храни. На едни не са по вкуса им, на други не са им по джоба. Питат за пресни продукти, а вендинг машините са с лимитирано пространство и ограничение в размера и количеството на пакетирани стоки. В това отношение ограничават потенциала на бизнеса, който може да развият със здравословни храни.
„Вероятно бизнесът с вендинг машините умира, защото хората искат нещо ново и иновативно“, казва си Ивайло Николов. Хората искат още неща, а той няма къде да ги сложи в една затворена машина с лимитирано разнообразие от продукти, която се презареждат по строг график и се поврежда, което изисква допълнително усилия да се организира поддръжката.
„Дай да я отворим“, обажда се той на Лазаров и му изпраща видео на микромаркети в САЩ, които му излизат в търсачката на ключова дума open vending.
Тези микромаркети предлагат модерно потребителско изживяване, приемат всички видове плащания, предлагат разпродажби и промоции, както и по-голямо разнообразие от продукти. Освен това се зареждат толкова често, колкото е необходимо. Наличностите могат да бъдат наблюдавани от разстояние.
„Ето, това е нашето“, възкликва Ангелов. Изниква въпросът как да направят магазини без много големи разходи и как работят 24 часа без персонал. Търговските вериги ползват автомати за самообслужване, но системата е скъпа и не се изплаща за малък бизнес. Обръщат се към myPOS и I-CASH, които намират решение.
УВЛЕЧЕН ВЪВ ВЪЗМОЖНОСТИТЕ, КОИТО МИКРОМАРКЕТЪТ ПРЕДЛАГА, Николов зарежда обектите с 400 продукта, без да подозира огромното усилие, което трябва да вложи, за да поддържа подобен асортимент. Когато вижда грешката, той решава да намали асортимента, но някои клиенти започват да питат къде са им любимите продукти. За да е по-прецизен в подбора, той прави проучване между потребителите за техните предпочитания, от което разбира, че им липсват конвенционални храни. „Ясно беше, че след като влизаме при клиента, отиваме в офиса му, трябва да се съобразим с неговия вкус, а не да се опитваме да налагаме здравословни продукти“, казва Николов.
Той държи топла връзка с потребителите в специален Slack канал, където качва информация за продуктите, представена по интересен начин, и е много доволен, че 95% остават в чата, което означава, че харесват което четат.
Създава и услуга и за корпоративни клиенти. Служителите си отварят сметка с картите за достъп, която работодателят плаща в края на месеца. Идеята му дават група партньори архитекти, но подобно кредитиране бие по ликвидността, което не е добре за стартъп в бурен растеж. Компанията има достатъчно капитал да го покрие, но основателите решават да потърсят стратегически инвеститор, който освен с финансиране може да съдейства със знания как да се излезе извън рамките на София и на България. Те привличат 25 хил. евро от Innovation Capital, но по-ценното са съветите на менторите в акселератора, които им помагат да развият идеята и им посочват грешките. Най-големият проблем е в логистиката. В стремежа да отварят бързо нови локации те не съобразяват възможностите си и идват проблемите.
Микропазарите стават все по-популярни в хранителните услуги. В САЩ те излизат от рамките на работното място и влизат в среда с високо ниво на трафик от потребители, които трябва да прекарват продължително време на едно място – академични институции, производствени съоръжения, както и медицински и фитнес съоръжения. Микропазарите се фокусират върху непрекъснатото подобряване на потребителското изживяване и работят за удобството на потребителите, гъвкавост на плащането, включително предлагат членски карти, които се управляват чрез приложение. Те дават възможност на работодателите да субсидират всички или част от покупките на служителите.
Потенциалът за скалиране е „много голям, защото в тази конкурентна среда за таланти всяка компания иска да има качество в офиса“. В момента, в който Лазар Ангелов споделя в своя канал в социалните мрежи дейността на Micro Markets by HealthInBox, получава десетки запитвания от Катар, Англия, Испания, Латинска Америка. Дори не знае как да им отговори. Не са готови да развият бизнеса в страната, камо ли в чужбина. Единствено във Варна имат договор с клиент за франчайз.
Микромаркет носи ползи и за трите страни. „Клиентите печелят, че имат магазин в офиса на малка площ, и служителите печелят време и ние печелим, казва Николов. – Щом вече има голяма компания, която ни копира, значи моделът работи.“ Той има предвид вендинг оператора Breaktime, който наскоро привлече 5 млн. евро капитал от базирания в Лондон фонд Integral и сега рекламира своите „микромаркети на пълно самообслужване, снабдени с всички продукти, които служителите искат, включително храна, напитки, здравословни опции, замразени и пресни храни“.
В HealthInBox също подготвят нов рунд за финансиране, за да расте с локации и да стане компания, апетитна за поглъщане. Плановете за 2023 г. са да стигнат 50 точки. Според Николов могат да стигнат бройката още първите шест месеца, но трудно ще ги обслужват с един служебен и два лични автомобила.