Ново изследване предлага най-добрия досега аргумент в полза на четиридневната работна седмица
Да работите само четири дни в седмицата, а да получавате заплата за пет? Това звучи прекалено хубаво, за да е истина. Но според едно ново изследване може да бъде точно така: то показва, че в компаниите, въвели четиридневна работна седмица в рамките на пилотен проект, продажбите растат, “прегарянето” намалява, отсъствията от работа също.
Проучаването, публикувано в края на ноември и проведено от изследователи от Бостънския колеж, Университетския колеж в Дъблин и Университета в Кеймбридж, проследява работодателите в рамките на малък пилотен проект. В него участват 33 компании от САЩ и Ирландия, както и една със седалище в Австралия. За тестовия период те отчитат с 8% по-високи приходи, спад в “прегарянето” при две трети от служителите и намаление на количеството болнични и лични отпуски с няколко часа месечно
“Резултатите са забележителни”, казва Джулиет Шор, професор от Бостънския колеж. “Възприемам проучването като доказателство на концепцията. То показва, че компаниите могат да постигнат успех с този график и с този модел.
“В изследването се разглеждат резултатите от първото от няколко пилотни проучвания, координирани от групата 4 Day Week Global. Тя е с нестопанска цел и популяризира концепцията служителите да работят 80% от традиционните си часове за 100% от първоначалното си заплащане, произвеждайки 100% от предишната си продукция.
Въпреки че 4 Day Week Global набира компаниите за проучването и помага в изготвянето на крайния доклад, тя не участва в събирането или анализа на данните, а изследването е финансирано от независими източници, казва проф. Шор.
Резултатите следват междинния доклад на пилотната програма на групата във Великобритания и показват нарастващия интерес към модела, тъй като “прегарянето” и психичното здраве стават все по-важни, технологиите разширяват експоненциално работното време, а очакванията за баланс между професионалния и личния живот евоюлират в резултат на глобалната пандемия, смяната на поколенията и свития пазар на труда, който доскоро даваше повече власт на работниците. “Комбинацията от работни места, които бяха твърде взискателни, а след това и пандемията – това доведе много хора до момент, в който им става трудно да се справят с очакваните нива на работно време”, казва Шор.
4 Day Week Global е създадена от Шарлот Локхарт и Андрю Барнс, предприемач, който е въвел четиридневна работна седмица в новозеландската си компания Perpetual Guardian, и предоставя платформа за всички заинтересувани от прилагането на концепция. В интервю Локхарт казва, че често й задават въпроса: “Ако трябва да вкарате цялата си работа в четири дни, няма ли хората ви да “прегорят”?” Но тя вярва, че резултатите обосновават защо това не се случва – Локхарт става по-продуктивна, отменя излишните срещи, променя работните практики и минимизира загубата на време. Според нея това постижение подкрепя идеята, която разпространяват с Андрю Барнс. Двамата очакват финалните резултати от пилотния проект за Великобритания, който включва приблизително 70 компании, през февруари 2023 г.
Пилотното проучване за САЩ и Ирландия е малко. Обхваща 903 служители от компаниите-участници, като на анкетите са отговорили 495 от тях, Но все пак дава представа как работниците възприемат този подход. Те съобщават за по-голям контрол върху графиците си, по-високи нива на производителност и по-добро усещане за това колко добре се справят с работата си.
Шор отбелязва, че макар подобрените резултати за благосъстоянието на служителите да са свързани с модела на четиридневна работна седмица, не е ясно дали резултатите на компанията, като например увеличените приходи, могат да се припишат на по-краткото работно време. Повечето участници са малки компании, преминали през бързия растеж, а в проучването се е включил само един работодател, практикуващ традиционно работно време. Но нито една от 27-те компании в изследването, не е заявила, че планира да прекъсне подхода, казва Шор, която проучва дългите работни часове в САЩ от началото на 90-те години на миналия век. “Не твърдя, че всеки може да успее с този модел. … Но мисля, че той ще бъде жизнеспособен за все повече и повече компании.”
Локхарт и Барнс смятат, че въпреки нарастващите съкращения и заплахата от рецесия, виждат все по-голям интерес към четиридневната работна седмица, включително от страна на по-големи компании. Например британската мултинационална Unilever наскоро заяви, че след окуражаващите резултати разширява своя пробен период на модела от Нова Зеландия към Австралия.
“Дори и при забавяща се икономика, наблюдаваме свит пазар на труда”, казва Барнс. Според него четиридневният модел може да помогне за повишаване на фокуса върху производителността и намаляване на разходите за пътуване и енергия, както и на инфлацията на заплатите. “Ние вече не сме лудите в стаята”, казва Локхарт. “Разговорът изглежда се е изместил от това защо трябва да намалим работното време към това как можем да го намалим.”