Даян Хендрикс: Американска мечта
Даян Хендрикс се готви да седне за видеоинтервю, когато в последния момент решава да отиде набързо до гардероба. Връща се с малка значка с американското знаме, поставена на ревера на вталеното ѝ черно сако. „Обичам тази страна. Благословена съм, че съм родена в Америка – казва тя. – Никога не е имало врата, която да не се отвори за мен. Никога не съм се замисляла, че съм жена и не мога да правя това, което правя.“
Патриотизмът ѝ намира отражение в целия ѝ дом с площ 880 км. м в Южен Уисконсин. В кабинета ѝ има статуетка на Роналд Рейгън на гърба на кон и нейна снимка с Доналд Тръмп до купчина книги със заглавия като „Доктрината MAGA“, „Земя на надеждата“ и „Отново в играта“. На първия етаж е окачена гравюра от лимитирана серия, идентична с тази, която висеше в Белия дом по време на президентството на Тръмп. Тя изобразява как десетима републикански президенти на САЩ пият по питие на въображаема среща (Дуайт Айзенхауер, изглежда, се радва на любимия си скоч, а Тръмп – на диетична кола). Отвън стои бронзова скулптура в естествен ръст на индианец от равнините, който внимателно наблюдава три пенсионирани коня от породата Clydesdales, участвали в рекламите на Budweiser.
„Да сбъднем американската мечта от 1982 г.“, гласи лозунгът на дистрибутора на покривни материали със седалище в Белойт, щата Уисконсин – ABC Supply, който е собственост на Хендрикс, а „американска гордост“ е една от основните ценности на компанията. Видеоклип с песента God Bless the USA („Бог да благослови САЩ“) на кънтри певеца Лий Грийнууд се показва на всички мениджъри на компанията. Грийнууд често изпълнява песента на живо по време на корпоративни събития.
Хендрикс вярва в американската мечта, защото самата тя я е преживяла. Станала майка още като тийнейджърка и работила като сервитьорка, за да плаща сметките си, тя основава ABC Supply заедно със съпруга си Кен през 1982 г. и я превръща в най-големия в страната дистрибутор на едро на покривни и изолационни материали и прозорци. След смъртта на Кен през 2007 г. Хендрикс продължава бързо да разраства бизнеса, като купува конкуренти и увеличава броя на магазините повече от два пъти – до 900. През 2021 г. приходите достигат рекордните 15 млрд. долара. „Тази година ще реализираме продажби за близо 18 млрд. долара – прогнозира Даян. – Това вече не е малка компания. Тя е пет пъти по-голяма, отколкото докато Кен беше жив.“
Хендрикс притежава 100% от ABC Supply, а също така и фирма за недвижими имоти, както и холдинг с дялове в 18 компании. Богатството ѝ се оценява на 12.2 млрд. долара. Това е тройно повече от нетното ѝ състояние преди пет години, както и повече, отколкото е натрупала всяка друга жена предприемач в историята на САЩ. За сравнение – втората най-много самостоятелно забогатяла бизнес дама в САЩ е Джуди Фокнър – един от пионерите в електронните медицински досиета (тя също живее в Уисконсин). Богатството ѝ се оценява на „едва“ 6.7 млрд. долара.
„Не съм сигурен, че Кен би могъл да постигне това, което направи тя“, признава Роб Гербиц, главен изпълнителен директор на Hendricks Commercial Properties, нейната фирма за недвижими имоти, която наскоро плати 42 млн. долара за хотел в Санта Барбара, щата Калифорния, и построи бейзболен стадион за 40 млн. долара в Белойт.
На 75 години Хендрикс е една влиятелна и преуспяла жена. Тя се стреми да оказва влияние върху всичко – от националната политика и създаването на работни места до изследванията на рака и реформата в училищата. „Всички знаят, че съм консервативен човек“, казва Хендрикс, която от 1992 г. е дарила над 40 млн. долара на републиканските кандидат-президенти. Това включва над 5 млн. долара за бившия губернатор на Уисконсин Скот Уокър и 50 хил. долара за Скот Прюит – скандалния администратор на Агенцията за опазване на околната среда в администрацията на Тръмп, за да може той да плати на адвокатите си в поредицата от етични скандали. Хендрикс смята, че един от най-големите проблеми на бизнеса в наши дни е, че хората не оценяват достатъчно работата си. „Навремето работата беше смятана за дар. Всеки се гордееше с нея“, отбелязва тя.
Хендрикс добре познава това чувство. „Толкова съм стара, а продължавам да ходя на работа, защото все още мога да мисля. Чувствам, че не е напразно“, казва бизнес дамата, която се събужда в 5 ч. сутринта всеки делничен ден и излиза в 7 ч. от вкъщи.
„Тази година ще реализираме продажби за близо 18 млрд. долара – прогнозира Даян. – Това вече не е малка компания. Тя е пет пъти по-голяма, отколкото докато Кен беше жив.“
Отношението ѝ към работата е възпитано у нея в семейната им ферма за мляко в Осео, щата Уисконсин, селски град с население едва 1800 души. Тя е четвъртата от девет дъщери и като момиче не е имала право да дои крави или да кара трактор (което според баща ѝ е „мъжка работа“), но е имала много други задължения, включително да се грижи за по-малките си сестри. На 10-годишна възраст Хендрикс знае, че иска нещо повече от живот в селското стопанство. „Не искам да бъда фермерка и не искам да се омъжа за фермер“, спомня си как е разсъждавала тогава. Мечтаела е да носи син гащеризон и да работи в близкия град Минеаполис.
Тези планове се провалят, когато през 1964 г. забременява на 17 години и е принудена да напусне училище. Омъжва се за бащата на детето и се премества на 300 км в Джанесвил, щата Уисконсин. Двойката се развежда три години по-късно. Младата майка започва да работи като „зайче“ в местния клуб на Playboy. „В живота се случва всичко и трябва да можеш да се справиш по някакъв начин“, разказва Хендрикс за онова време.
Скоро се залавя да продава недвижими имоти в Южен Уисконсин. Продава също и къщи, направени по индивидуален проект. На 22 години се запознава със строителния предприемач, който прави покриви, на име Кен Хендрикс. Двамата се женят през 1976 г. За три години младоженците изкупуват 200 стари къщи, ремонтират ги и започват да ги отдават под наем на колежани. „Чистила съм много тоалетни“, спомня си Даян.
През 1982 г. двамата съпрузи ипотекират всичко, което притежават, и теглят банков заем от 900 хил. долара, за да купят три магазина за строителни материали. Идеята им е да купуват директно от производителите и след това да продават на строителни предприемачи като Кен. През 1982 г. те се ангажират да осигурят нечувано ниво на обслужване на клиентите в един известен с недружелюбността си отрасъл. За пет години ABC отваря 50 магазина и годишните ѝ продажби доближават 140 млн. долара.
През 1998 г. продажбите на компанията достигат 1 млрд. долара. Същата година двамата партньори в бизнеса наемат Дейвид Лак, изпълнителен директор на Bridge Stone от Чикаго, за президент на ABC. След като Лак застава начело, съпрузите Хендрикс се захващат с нови проекти. „Двамата с баща ми имаха страст към помагането на фалиращи компании, така че те изкупиха множество фирми, изправени пред фалит или напът да бъдат конфискувани“, казва Коня Хендрикс-Шу, едно от седемте им деца (в това число четири доведени).
След това покривът буквално се срутва. На 21 декември 2007 г. Кен се прибира у дома от работна вечеря и отива да провери дали има нов покрив над гаража. Той пропада през него и умира по-късно същата вечер по време на операция.
МНОЗИНА ОЧАКВАТ ХЕНДРИКС ДА СЕ ОТТЕГЛИ ОТ БИЗНЕСА СЛЕД СМЪРТТА НА СЪПРУГА СИ. Един конкурент ѝ предлага да купи компанията. „Те си мислеха, че понеже съм жена, ще продам [бизнеса]“, разказва Хендрикс. Но вместо това тя предлага на Лак да стане главен изпълнителен директор, а самата тя поема позицията председател на компанията. Моментът е труден не само защото е загубила съпруга си, с когото е живяла 40 години. Продажбите намаляват със 7% между 2006 и 2009 г. заради срива на пазара на недвижими имоти. ABC за първи път затваря магазини.
В суматохата обаче Хендрикс вижда нова възможност. Възползвайки се от ниските цени на активите, тя предприема най-голямото придобиване в историята на ABC, като купува през 2010 г. конкурентната компания Bradco с продажби в размер на 1.6 млрд. долара. Шест години по-късно плаща 674 млн. долара за базирания в Чикаго дистрибутор на строителни материали L&W Supply. За да финансира първата сделка, Хендрикс се разделя с 40% от дела си в ABC в полза на посредник, при условие че ще може да откупи обратно дела си в рамките на пет години. Тя го постига за по-малко от четири години. „Още ме побиват тръпки – разказва Даян. – Защото почувствах, че съм рискувала компанията, която исках да управляват децата ми. Ние никога няма да продадем фирмата си.“
Оттогава Хендрикс прави всичко възможно, за да не се ограничава нейното наследство единствено до материалите за покриви. В един влажен августовски следобед тази година тя застава пред впечатляваща скулптура на американското знаме с размери 6 м на 9 м на входа на един от любимите ѝ проекти – преустроения кампус на металургичния завод в Белойт. След смъртта на Кен Даян влага 85 млн. долара за преустройството на онова, което навремето е било фабрика за желязо (знамето е изработено от 230 реставрирани машини), в блестящ комплекс. В него се помещават местната Асоциация на младите християни (YMCA), Търговската камара на Белойт и 46 малки предприятия с 1800 служители.
Хендрикс е постигнала много. Два пъти е преборила рака – имала е рак на матката, когато е била на 33 години, и рак на гърдата на 69 години. Сега е председател на NorthStar Medical Radioisotopes, която използва ядрена медицина и радиоизотопни изследвания за откриване и лечение на определени форми на рак и сърдечни заболявания. Вече е вложила 550 млн. долара в компанията, чиито продажби са едва 10 млн. долара, но тя вярва в нея. В същото време, след като вижда, че под 20% от тийнейджърите в Белойт постигат отлични оценки на тестовете по грамотност в щата Уисконсин, тя помага за финансирането на едно независимо чартърно училище в града. Lincoln Academy беше открита миналата година. Хендрикс разраства и веригата си от бутикови хотели, като излиза извън пределите на Белойт и стъпва в Индиана, Айдахо и Калифорния.
Единствената реална пречка е времето. „Това е най-неприятната част от остаряването – казва тя. – Господи, все още има толкова, толкова много за правене.“
Автор: Маги Макграт, Forbes