Рафтовете с иновации на Lidl
Заобиколени сме от иновации, но невсички са очевидни. Лесно е да се сетим за пример като електрическите коли, но истината е, че не е нужно да пътуваме до фабриката на Tesla, за да се докоснем до иновациите. Вместо това можем да ги открием в близкия супермаркет.
Това доказа Любомир Хърсев, финансов директор на Lidl България, по време на участието си във Forbes Innovation Forum & Awards 2022 в интервю с редактора на Forbes България Енея Георгиева. На въпроса кои са невидимите иновации в Lidl той обясни, че иновацията може да бъде и едно просто на пръв поглед, но хитро решение, което да подобри даден процес на работа в компанията. И даде пример с обикновена метална скоба, която прави един процес по-ефективен, но мултиплицирана върху всичките над 12 хил. магазина на веригата в над 30 държави, тя пести близо 7 млн. евро на година.
„Ето такъв простичък на пръв поглед инструмент може да бъде иновация. Не е нужно всеки път да си представяме компютри, мигащи сървъри и роботи“, каза Хърсев.
Той допълни, че за да започнат да се появяват такива идеи, в компанията е нужна култура, която да ги поощрява. Така например Lidl има вътрешна платформа за идеи и иновационен мениджмънт. Тя дава прозрачност на целия процес от генериране на идеята през нейното оценяване, награждаване и реализация.
За Хърсев иновацията е видна във финалния резултат, но всъщност е процес – от идеята до внедряването на новост, свързана с положителна добавена стойност – за кoмпанията, но чрез нея и за обществото. Този начин на мислене се опитват да предадат на партньорите и доставчиците си. Когато някой от производителите, с които работят, инвестира в модернизиране и иновации, продуктите му стават все по-конкурентоспособни, а Lidl му помага да стъпи с тях на нови пазари. А резултатите са налице. Реализираният износ от български производители в европейската мрежа на Lidl е 150 млн. лв. за последните три години.