Телефоните забранени: как да изграждаме брандове чрез преживявания без технологии
В свят, в който технологиите изглежда са движещата сила зад всяко клиентско изживяване, едно разклонение на икономиката на преживяването прави нещо радикално – забрана на мобилните телефони. Това разказва авторът на Forbes Блейк Морган в своя скорошна публикация.
Бизнесът за създаване на запомнящи се събития процъфтява, а уникалните възможности за селфи често са част от пакета. Преживяванията без технологии опровергават тенденцията, че марките изглежда не съществуват, ако не се споделят постоянно в социалните медии. Това може да бъде рискован ход, но клиентите чувстват, че са преживели нещо уникално и изключително.
Вместо да споделят с масите, те споделят опита от уста на уста, което развива бранда. Преминаването към преживявания без технологии може да изглежда нестандартно, но резонира с нарастващия брой клиенти.
Създаден за Instagram
В много отношения The Magic Castle, ексклузивен стар развлекателен клуб в Холивуд Хилс, изглежда сякаш е създаден за Instagram. Гостите се придържат към строг официален дрескод, а всеки ъгъл на имението от 1962 г. е пълен с исторически снимки и аксесоари. Но няма да намерите снимки на посещенията на гостите, споделени онлайн – The Magic Castle не позволява фотография и насърчава гостите да държат телефоните си в джобовете си.
Забраната позволява на гостите наистина да бъдат потопени в сложния дизайн, история и магия. Без разсейването от правенето на перфектната снимка, гостите стават напълно ангажирани в уникалното преживяване. The Magic Castle не разчита на технологиите, за да създаде невероятно преживяване. Вместо това всичко е в детайлите. Всеки аспект от дизайна и преживяването пренася гостите в друг свят, дори до влизането в клуба през скрита библиотека с думите “Сезам отвори се”.
И забраната на фотография не е само за забавление – всеки, който е хванат да прави снимки, трябва да ги изтрие, веднага се отстранява от помещенията и не се кани обратно.
Други събития и клубове следват примера и забраняват снимки и мобилни телефони, за радост на своите лоялни и нарастващи последователи. Един пример е Soho House, в който могат да влязат само членове или гости на членове, добавяйки към интригата и усещането за стъпване в друг свят.
Secret Cinema, базирано в Лондон, превръща филмите в театрални продукции, като гостите се обличат и играят важни роли, докато стъпват в света на любимите си филми. Дори местоположението е тайно. И за да се усили потапящото преживяване, телефоните трябва да бъдат изключени или оставени у дома.
Без снимки на концерта
Популярни изпълнители и музиканти се присъединяват към движението, като големи имена като Боб Дилън, Алиша Кийс и Ейми Шумър забраняват правенето на снимки или видеоклипове по време на техните представления. Те често стигат дотам, че спират шоуто, ако видят някой да използва телефона си. Причината за спорното решение? Те искат посетителите на концерта да преживеят събитието лично, а не през екран.
Устройствата, които са предназначени да ни държат свързани, често могат да попречат на създаването на истинска връзка. Интернет е пълен с изследвания за ползите от изключването – включително по-добро психично здраве, по-силни взаимоотношения, по-добър сън и повече фокус.
Дори и с всички тези предимства, може да изглежда нелогично да присъстваш на ексклузивно събитие и да не го споделиш онлайн или дори да направиш снимка, за да го запомниш. Но брандовете показват, че потапящите преживявания без технологии са не само възможни, но и изключително търсени.
Икономиката на преживяването е точно това – едно преживяване. Потребителите все повече искат да избягат от реалния живот и да влязат в нов свят на фантазия и магия. И ако това изисква да оставят телефоните и технологиите си зад себе си, хората са съгласни да го направят.