ВЕИ компания с българско участие беше продадена за 2.7 млрд. долара
Squadron Energy на австралийския милиардер Андрю Форест придоби CWP Renewables за повече от 4 млрд. австралийски долара (2.7 млрд. щатски долара), съобщи „Ройтерс“, позовавайки се на трима души, запознати със сделката.
CWP Renewables притежава 1.1 GW вятърни паркове и план за разработка на нови 1.3 GW вятърни и слънчеви паркове в Австралия. Съосновател и съдружник в CWP Renewables е българинът Димитър Енчев (вижте повече). В един от основните офиси на компанията в София, Енчев и екипа му от няколко години допринасят за разработката и стратегическото планиране на този проект.
„Това развитие на нещата беше планирано отдавна. Основахме CWP Renewables преди повече от 12 години, като за това време успяхме да я превърнем в една от водещите ВЕИ компании в Австралия. В последните години CWP Renewables започна да оперира все по-автономно и независимо от останалата част на CWP групата, в подготовка на този „exit“. Това развитие на нещата беше планирано в контекста на нашите амбициозни планове за развитие на бизнеса ни в Европа, както и на големите проекти за зелен водород“, коментира сделка за Forbes Димитър Енчев, без да разкрива повече параметри по нея.
На въпрос какво въздействие ще окаже сделката за бизнеса на CWP, Енчев посочи, че тя ще позволи да се фокусират изцяло върху развитието на нови и още по-смели начинания. „В CWP Europe през следващата година планираме да започнем строеж на 600 MW ВЕИ мощности (в Сърбия и Румъния) с обща инвестиция за над 800 млн. евро. Във водородния бизнес също работим върху интересни сделки, които ще можем да обявим публично в началото на следващата година. И естествено, постоянно сме с поглед към хоризонта за следващата голяма идея.“
Новият собственик на CWP Renewables, Андрю Форест, прави голям натиск да откаже Австралия от изкопаемите горива и да развие зелен водороден бизнес чрез своята компания за желязна руда Fortescue Metals Group и частната си фирма Squadron. Форест казва, че амбициите на неговите бизнеси са допълващи се, като Squadron разработва „зелените електрони“, необходими на Fortescue за производството на зелен водород, който се получава чрез разделяне на вода чрез електролизатори, захранвани от възобновяема енергия.
„Светът трябва да премине от изкопаеми горива и ние имаме много конкурентен продукт. И колкото повече създаваме и внедряваме нова възобновяема енергия, толкова по-евтина става тя за всеки австралиец и за света“, каза Форест пред Ройтер.
Със CWP Renewables Squadron ще има необходимия мащаб, за да отговори на търсенето от големи търговски и индустриални клиенти за надеждна зелена енергия в източна Австралия. Squadron вече е мажоритарен собственик на разработчика на вятърни паркове Windlab и също така изгражда терминал за внос на втечнен природен газ в Нов Южен Уелс, и център за възобновяема енергия в Куинсланд.