„Старата госпожа“: За брънча, бухтите и там, където закуската среща обяда
Часът е 10. Традиционното време за брънч. „Старата госпожа“ ни чака с класически яйца „Бенедикт“, пържени козуначени филийки и своите всеобщо обичани бухти с домашно сладко. Миризмата на кафе те тегли навътре като с магнит. След първата глътка разбираш какво значи кафе и не знаеш как въобще си живял преди без него.
Брънчът е лайфстайл, заявява Емил Аргиров, собственик на водещото за София брънч заведение. Това е философията, която движи Аргиров в мисията му да затвърди бранда като кулинарна институция в брънча.
Брънчът – закуска и обяд в едно, е затвърдена западна традиция, пропила се в поп културата и цайтгайста, а „Старата госпожа“ е едно от първите заведения, които вдигат вълната на брънч модата в България.
Искаме хората да не се чувстват в типичния ресторант, а да има по-лежерен вайб. Обърнахме страшно много внимание на всички аспекти на брънча – както на храната, така и на напитките, разказва Аргиров.
За Аргиров брънчът е повече от време през деня, в което човек да седне и да хапне нещо, а цялостно отношение към преживяването.
Идеята беше да вземем най-доброто от нашата кухня и най-доброто от интернационалната кухня. Съчетахме яйца „Бенедикт“ с бухти, авокадо тост с козуначени пържени филийки и се получи нещо уникално, обяснява Аргиров.
Естествено, след успеха на първата „Госпожа“ растежът не закъснява. На 13 октомври втората локация вече е факт. Новата „Стара госпожа“ е настанена на ключовото място на бул. „Витоша“ 119, непосредствено до Южния парк. Заведението е триумф както откъм интериорни решения, така и откъм меню – нови ястия, коктейли и безупречно подбрана винена листа от VAYK WINES. Градината е просторна. Растенията се промъкват и вътре, където всеки детайл стои перфектно на мястото си.
Аргиров е педантичен и към другите си бизнеси и проекти. Неговият опит е главно в сферата на менажирането на инфраструктурни проекти, като през годините е консултирал множество интернационални компании, които навлизат на българския пазар.
Въпреки че в ресторантьорството се оказва случайно, успехът на Аргиров със „Старата госпожа“ се дължи на естествения му нюх към културата на хранене. Храната е негова страст. Той влага много енергия в това да отключи пълния потенциал на всяко ястие и менюто винаги да бъде интересно.
Продуктите, които опитвате в „Старата госпожа“, се зареждат всеки ден. Аргиров прекарва години в това да изгради мрежа от доверени доставчици, които да го снабдяват с най-доброто. Зеленчуците се зареждат ежедневно, а яйцата идват директно от птицеферма всяка сутрин. Не прави компромис с качеството. Аргиров отстоява това си решение дори и изправен пред сегашната инфлация, която удря ресторантьорския сектор като с парен чук.
Инфлацията в хранителния сектор е ужасно висока; над 50% според проучвания, но ние няма как да вдигнем цените пропорционално. Много от заведенията направиха грешката да започнат да правят компромис с качеството. За щастие, ние успяваме да запазим нашето, не и без това, разбира се, да се отразява на нашите печалби. В момента, в който започнеш да правиш компромиси с качеството на продуктите и персонала в едно заведение, това се усеща веднага от клиента. Нашите са много претенциозни и това много ми харесва. Кара ни постоянно да се опитваме да сме по-добри, казва Аргиров.
„Старата госпожа“ е един продължителен диалог между кулинарните привички на Запада с българската кухня. Идеята винаги е била да се постигне баланс и да се изгради мост между културите. Той иска да разкаже история, която е позната на много българи още от детството. Аргиров търси общата нишка – характерният български уют от това да се събудиш късно някоя събота и баба да е приготвила закуска с това да попаднеш в някои от космополитните брънч заведения. Резултатът говори сам за себе си.
Образът на „Старата госпожа“ е наситен със символика. Получава името си именно от това кимване към образа на бабата и нейната домашна кухня, но пречупено през културната леща на Запада. Тук сериозно настъпва и любовта на Аргиров към футболния отбор от Торино, Ювентус, когото феновете наричат Старата госпожа (но нека това остане помежду ни). Да кажем, че Аргиров е техен фен, би било твърде умерено твърдение. Името вече пасва перфектно.
Сградата, която помещава първата локация на „Старата госпожа“ на ул. „Оборище“ 18, започва живота си като място за хранене от 20-те години на миналия век – история, останала непрекъсната и до ден днешен. „Госпожа“-та е горда да бъде част от този дух и дори през 2020 отпразнува сто години от тази споделена история.
Надеждата на Аргиров е да продължи историята и да превърне „Старата госпожа“ в място с традиции. Дава пример със заведения в Италия, където е живял. В Италия гордите собственици на заведения имат лично отношение към клиентите си. Затова успяват няколко поколения подред да ги менажират успешно. Иска ми се и ние някой ден да постигнем това.
От Италия идва и почитта към доброто кафе. Кафето в заведението е запазена марка. За него Аргиров си партнира с гуруто на кафето в България Йордан Дъбов, който създава специален бленд за „Старата госпожа“. Не се среща никъде другаде. Клиентите могат да си купят кафе на зърна за вкъщи, но един съвет от нас – за да отключите пълната дълбочина на профила на кафето, поръчайте си чаша кафе на място, седнете спокойно на масата и се отдайте на ритуала.
Инвестираме в най-доброто оборудване за приготвяне на кафе. Без него и уникални бариста няма как да постигнеш това, което пиеш тук, в домашни условия, казва Аргиров.
Не е учудващо, че любовта и лоялността на феновете към „Старата госпожа“ водят до разрастването на бранда. Брънчът, през визията на Аргиров, наистина се налага като лайфстайл. Тази любов превежда заведението и през ковид, смъртна присъда за много ресторанти и заведения.
Ковид беше много труден момент, но нашите клиенти не ни изоставиха. Хората си взимаха храна от вратата, работихме с куриерските фирми, но в нито един момент не спряхме и не затворихме врати. Най-важното за мен беше да запазим екипа, защото наистина вярвам, че сме един отбор независимо от трудностите. Не беше никак лесно, но се справихме, споделя Аргиров.
След най-лошия период на пандемията „Старата госпожа“ е готова да обърне страницата на новата глава от историята си.
Аргиров споделя, че едно от най-големите оплаквания е липсата на свободни места заради масовия интерес. В отговор на това втората локация предоставя повече пространство и разполага с обширна градина, пригодена за клиенти както през лятото, така и през зимата.
Аргиров има и нужните условия да разшири менюто си с нови кулинарни предложения, авторски коктейли, смутита и фрешове. Щедрите ястия казва, че са приготвени за споделяне, защото брънчът е именно споделена емоция и цялостно преживяване.
Втората локация е просто още една стъпка в плана на Аргиров, който се надява, че до няколко години ще видим „Старата госпожа“ в Лондон, родното място на брънча, или по-далеч на изток, в Дубай. Едно е сигурно – Аргиров остава напълно отдаден на визията си и, разбира се, на отбора си.