Смяна на платната
Текстът е част от специалния проект на Forbes – “Уроците на 2022”. В него ще ви срещнем с 11 предприемачи, хора от различни сфери, които разказват своите уроци от 2022-а.
Собствениците на Appolica Ралица Иванова, Деян Геновски и Мартин Марков са напът да приключат най-динамичната година в кратката история на компанията. С очакван ръст на приходите за 2022 г. от 50–60% и задвижването на мащабен проект за финансиране на стартъпи, тримата има защо да са доволни от свършената през годината работа.
Но най-големият урок за тях идва не от основния бизнес на Appolica, който е да пише софтуер за своите клиенти, а от първия им собствен продукт. Когато го създават, мобилното приложение Vitesse Running е замислено като платформа, с която потребителите могат да следят прогреса си с тренировките и да се обучават с виртуален треньор.
На пръв поглед идеята изглежда обещаваща. Пандемията и продължителното седене у дома са отключили жажда за физическа активност у много хора, а спортуването на открито става предпочитано занимание за тях. Започвайки като b2c бизнес модел, скоро създателите на Vitesse Running започват да го предлагат и на корпоративни клиенти. Оказва се, че компаниите имат нужда от инструмент, с който да насърчават служителите си да са физически активни.
Така през 2022 г. Иванова (29), Геновски (29) и Марков (29) си дават сметка, че са избрали грешен бизнес модел. Служителите така или иначе могат да спортуват. Това, което е ценно за работодателите, е възможността да ангажират служителите в групови занимания, които ги сплотяват. „Видяхме, че потенциалът на идеята със спортовете не е голям и не можем да вървим в тази посока“, казва Ралица Иванова.
Заедно с Марков и Геновски вземат решение да ребрандират продукта си на Tribie и да сменят фокуса от спортни тренировки към групови инициативи. Новият продукт е насочен към ангажираността на служителите и тяхната връзка помежду им. С него потребителите със сходни интереси могат да си организират спортни мероприятия в работно или извънработно време (например футболен мач или турнир по тенис на маса). Има и опция за отправяне на предизвикателства.
Tribie залага на b2b модел: компаниите плащат абонамент, за да могат служителите им да използват приложението. „Почти всяка компания, с която сме говорили, ни казва, че има проблем да си задържи служителите. Че служителите не се чувстват част от компанията. Това е нещо, което можем да стимулираме“, казва Мартин Марков.
„Забелязахме, че емоционалната връзка между хората става все по-далечна и имат все по-малка принадлежност към компанията и хората – допълва Ралица Иванова. – Решихме да сме платформата и инициаторът на това хората да могат да намират повече моменти, които да прекарват заедно.“
И ако Tribie тепърва ще трябва да се утвърди като продукт, основният бизнес на съоснователите на Appolica продължава смело да се разширява. През 2021 г. оперативните приходи на компанията скочиха с 84% до 2.7 млн. лв. (при чиста печалба над 200 хил. лв.). Ако прогнозата на Мартин Марков се сбъдне, през 2022 г. Appolica ще увеличи годишния си оборот до около 4.3 млн. лв.
Appolica предпочита да работи със стартъпи и да помага за изграждането на техните софтуерни продукти. Сега обаче българската компания навлиза в нов стадий. Тримата ѝ съоснователи стартираха през 2022 г. собствен хъб за иновации, който ще ги превърне в инвеститори в нови компании. Първоначално проектът е насочен към служители на Appolica. Те могат да създадат компания и да разработят продукт. Иванова, Марков и Геновски помагат със съвети (например как да се валидира продуктът) и стават инвеститори в компанията, както и могат да помогнат за привличането на други инвеститори. „Искаме да си променим бизнес модела – казва Мартин Марков. – През годините помагахме на стартъпи да си създадат своите първи продукти. Сега създадохме този хъб и ще дадем възможност на служителите в компанията да тръгнат по стъпките на предприемачите.“
Марков споделя, че вече има служител на Appolica, който разработва софтуерен продукт, предназначен за ресторантьорската индустрия. Той трябва да бъде готов за пазара в началото на следващата година, като междувременно е валидиран от потенциални клиенти, които са проявили интерес да го използват. „Искаме да подобряваме начина, по който хората мислят за тези неща – казва Ралица Иванова. – Как се отварят рундове за инвестиции, как да намерят инвеститори, как да тестват един продукт по оптимален начин, как да намерят т.нар. market fit.“
Иванова, Марков и Геновски се запознават покрай обучението си в ТУЕС. Работят на свободна практика, преди да решат да създадат Appolica. През следващата година очакват да дадат началото на до три нови продукта, създадени от техни служители, които биха могли да се превърнат в стартиращи бизнеси.
Деян Геновски, който отговаря за техническите екипи, посочва, че създаването на иновационния хъб е помогнало на екипите в Appolica да се трансформират и да работят по-ефективно. „Виждаме го като една възможност – казва Мартин Марков. – Да създадем добавена стойност за хората, за компанията и цялата екосистема.“