Ligna Group: Мисията да създадеш красива среда
Ligna Group е студио за интериорен дизайн и FF&E компания, специализирана в оборудването на хотели и търговски обекти, с дългогодишен опит и богато портфолио от интериорни проекти в цяла Европа. Тази година компанията отбелязва 20-ата годишнина от създаването ѝ. Геновева Христова-Мъри – управляващ директор, заедно с Анелия Касабова – главен изпълнителен директор, споделят мечтите и постиженията на компанията.
Aнелия, Геновева, преди пет години вие бяхте на корицата на Forbes, а заглавието беше „Страст и интуиция“ – правилно ли е това описание за вас и днес?
A.K.: Страстта винаги е била и ще бъде водеща сила в нашите намерения, настояща работа и мечти. Според нас, ако не гориш в това, което правиш, значи си на грешното място. Интуицията пък е усетът за успех, който до известна степен притежаваш, но който също така развиваш заедно с опита.
Бихме признали, че през първите години на нашия бизнес сме правили доста наивни постъпки, имахме твърде оптимистични идеи, за които впоследствие установихме, че ни е необходим повече опит, натрупване на знания и умения. Но може би това точно ни помогна да приемем предизвикателства и проекти, които ни накараха да повярваме, че можем и сме на прав път. От призмата на днешния опит, който не искаме да се превръща в рутина, можем да кажем, че в „страстта и интуицията“ намираме смисъл по пътя, който следваме, и те са нашите най-верни спътници в бизнеса.
Ligna Group става на 20 години – с какви мечти и идеи стартирахте компанията?
А.К.: Започнахме с мечти – да стъпим на международни пазари, да сме сред най-добрите, да покажем български продукти и да обзаведем световни вериги хотели и брандове. Не сме си представяли докъде можем да стигнем, още по-малко как да стигнем. Всъщност в един бизнес стигнеш ли до апогей, в който си казваш „имам всичко, постигнах всичко и то ми стига“, то неминуемо тръгваш по параболата надолу и всичко винаги завършва фатално.
При нас всяка следваща стъпка надграждаше предходните, като всички стъпала в развитието ни се случваха органично, без да прескачаме по много наведнъж. Започнахме само ние двете, след година назначихме първия служител, след още една – следващите двама, а днес сме 50 колеги и изпълнявахме проекти за над 2 млн. евро.
През какво преминахте и кои са най-големите ви постижения?
Г.Х.: Преминаваме постоянно през моменти и предизвикателства, които ни надграждат. Ние самите се провокираме постоянно една друга. Ако трябва да назовем конкретни постижения, това са, че фирмата е вече добре позната и предпочитана от най-големите инвеститори в хотелиерския бизнес в Европа, че сме търсени партньори на брандове като Marriott International, Hilton Worldwide, IHG, ACCOR L’OREAL, PEGEOUT, TOYOTA, LA POSTE и много други.
Развихме дизайнерски екип, с който предлагаме освен доставки и разработване на интериорни концепции на същите тези вериги, и вече сме в листата на одобрените дизайнери и доставчици за Marriott Hotels International. Разбира се, не спираме дотук – вече разработваме и собствени колекции в сферата не само на интериорния, но и на продуктовия дизайн. Тези колекции ще бъдат маркетирани в Amazon и други големи онлайн платформи през следващата година.
Каква е формулата на вашия успех?
А.К.: Няма една формула, няма една рецепта, няма правилен път. Успехът е условен, трънлив и променлив, най-важното е да не се главозамаеш от него, а да стоиш здраво стъпил на земята. Бизнесът е крехка материя, в която ако не вложиш цялото си сърце и 100% отдаденост много бързо може да се разпадне. Не искаме да ги наричаме „формули“, тъй като комбинацията от интуиция, професионализъм и знания, решителност и смелост може да ти каже кога да рискуваш, кога да си предпазлив, кога има смисъл и кога да задържиш педала. Ние двете сме такава комбинация, мотиватори и коректори една на друга. По този начин обучаваме и екипа – при всеки казус да взимат добре обосновани решения, а не да бъдат пасивни изпълнители. Понякога се шегуваме, че нашата формула за успех се нарича Money & Men – за почти всичко сме спорили, но никога не сме се карали за пари и мъже.
Кои са трудните уроци, които научихте през тези 20 години?
Г.Х.: Да не сме наивни и да не се предоверяваме. Имахме случай с огромна сделка със „Ситроен“ преди 10 години – обзавеждане на 1000 шоурума във Франция, когато едва не фалирахме и не загубихме бизнеса си заради предоверяване на партньори и служители. Оттогава въведохме строги процеси, стандарти и правила във фирмата. За нас най-важното нещо в бизнеса е да изградиш правилния екип от хора – съмишленици, които също да горят в това, което правят, и да споделят мечтите ни! Смело можем да кажем, че почти сме се справили с тази задача.
Как бихте казали, че се сформира един добър екип? Какъв е процесът на подбор на хора?
А.К.: Този въпрос е отлично продължение на предишният. Екипът е едно от най-трудните предизвикателства за всяка компания. Особено за компания като нашата, която е тръгнала от нула, не е черпила опит от корпоративни норми и правила и не е наследила дългогодишни традиции от предишен бизнес.
Хората в един организъм, какъвто е всяка една компания, много се влияят един от друг, зависят един от друг, затова добрият пример и позитивната среда са от изключителна важност за кооперирането на екипа. Винаги се стремим да даваме добрия пример, да мотивираме екипа, да го насърчаваме и най-важно да работи колкото може по-независимо от нас. Винаги сме третирали колегите си като партньори, а не „служители“ и се опитваме да им предоставим най-добрите условия за работа. Да работим с отдадени, посветени и мотивирани хора е много силен наш мотиватор да дадем най-доброто от себе си, за да се развиваме и успяваме заедно.
Разкажете ни някои от незабравимите моменти и истории, които са ви се случили през тези години.
Г.Х.: Незабравимите моменти са много – както такива с положителни емоции, така и трудните. Вторите се помнят повече, така е устроен човек, да помни по-силно негативните моменти и трудностите, които е преживял. Няма да забравим когато на 5 април 2013 г. стоях в Париж и бях пред решението сама без Анелия да поема риска да подпиша споразумението със „Ситроен“ за погасяване на задължения в убийствен размер или да продам компанията. Най-дългите 6 часа в живота ми. Но успях да се събера и заложа всичко, рискувах следвайки интуицията си и имах безусловната подкрепа на Анелия. Всичко мина повече отлично, не само се спасихме, но задълбочихме отношенията с партньора във Франция, с който работим и до момента. Хубавите моменти се приемат често за даденост и бързо след това отшумяват като част от ежедневието. Затова имаме неписани закони във фирмата – да празнуваме всяка малка победа, всеки подписан договор, всеки изпълнен проект. Ще рече човек, че само празнуваме, но това е вярно. Това е част от мотивацията на екипа. Наскоро се разплакахме от щастие когато наш колега получи предложение за брак в офиса, защото както каза „там е моето семейство“. Искаме всеки един да бъде съпричастен към успехите, да споделя удоволствието от добре свършената работа. Не на последно място е традицията ни с тиймбилдинг-зареждането. Това са мигове, за които после дълго после се говори през смях.
Ligna Group е развита и на международно ниво с дъщерни дружества в Испания и Великобритания. Какви са успехите ви там?
А.К.: Като на шега решихме да открием офиси първо във Великобритания през 2013 г., после Испания през 2015 г. – чиста интуиция. В момента английското дружество е безценен актив след Брекзит и оперира все по-успешно на бързоразвиващият се британски пазар с обзаведени над 25 хотела в Лондон, Манчестър, Престън, Ливърпул, Лестър и т.н. Миналата година обзаведохме 1000-я хотел на Marriott International с 222 стаи, обзавели сме и Royal Club Piccadilly, открит лично от Кралица Елизабет Втора. Догодина предстои да отворим и физически офис-шоурум в Лондон, за да сме по-близо до партньорите си и увеличим оборота си.
КреаТех Клъстер и Хъб Мисия23 са пример за други ваши проекти – как се развиват те?
А.К.: Както казахме, най-важното в бизнеса е да „не се успиваш“, да не се залежаваш, винаги да вдигаш летвата и да си поставяш нови и по-големи предизвикателства. Така се роди и Креативният Хъб „Мисия 23“.
През 2018 г. със създаването на нашият Дизайнерски отдел започнахме да разглеждаме потенциала на креативните индустрии в България и да осъзнаваме, че в нашата страна има много талант, който за съжаление все още не знаем как да продаваме и реализираме. Креативните индустрии са в основата на „икономиката на преживяванията“, която е водещ двигател на иновациите и растежа в нашия век. Именно затова решихме да създадем пространство, среда в която да консолидираме креативните бизнеси от интериорен дизайн, през музика, кино, фотография, до гейминг и виртуална реалност, за да фасилитираме създаването на брандове, които да прославят България на международните пазари. Заповядайте, вратите ни са винаги отворени!
Как се случи така, че станахте главната движеща сила и стратегическа мисъл зад участието на България в Евровизия 2020–2021?
Г.Х.: Толкова гласове и музикален талант има в България, а никой досега не е успял да излезе на глобалния пазар. Заехме се с нелеката задача и обухме много неудобни обувки, но закрачихме смело напред, за да сме основен двигател на българското участие на Евровизия 2020–2021 в публично-частно партньорство с БНТ и не съжаляваме.
Решихме да върнем България на тази огромна музикална сцена с Виктория, момиче, което има таланта да ни прослави, и не сгрешихме, нито съжаляваме, защото представихме достойно България и накарахме много хора да се вълнуват с нас пред телевизионните екрани. Единственото ни разочарование е това, че конкурсът не се проведе през 2020 г., а се отложи за следващата година. Защото, ако видите всички класации от март 2020, ще видите, че България бе твърдо на първо място далеч преди всички останали конкуренти.
За съжаление две жени начело на една компания е рядкост не само в България, но и по света. Как вие помагате на женското предприемачество?
Г.Х.: Никога не сме си мислели, че предприемачеството се дели на мъжко и женско. Но да забелязали сме, че често сме сами на масата в компанията на други бизнесмени. Много искаме да сме пример за подражание за останалите момичета в България, които искат да се занимават с бизнес и да си повярват, че няма невъзможни неща, стига да вярваш истински и да следваш мечтите си.
Ментори сме в много програми и участваме винаги с удоволствие, за да можем да споделим опит и „запалим“ още много момичета да развиват собствен бизнес, защото само така можем да променим средата и статуквото.
Какво следва от тук нататък? Разкажете ни за актуалните ви важни проекти и за плановете за бъдещето.
А.К.: Следват още много планове, оптимизъм, намерения за надграждане и подобряване на бизнес средата както в нашата компания, така и в България.
В момента сме ментори в първото бизнес телевизионно състезание в България – „Дръзките“ по Bloomberg TV България. Участваме активно и в създаването на първия български акселератор в Лондон. Вярваме, че точно тех и креатех стартъпите са бъдещето на България. Например направи ни впечатление Addit.tech – българска стартъп компания, която предлага нова техника под наем. Това е наложен модел в Западна Европа и е похвално, че вече навлиза и в България. Бизнес решенията на Addit са нещо, от което и ние в Лигна ще се възползваме. Участието в кръговата икономика и търсенето на зелени решения е безспорен приоритет на Ligna Group през 2023 г.
Винаги сме се стремили с нашите усилия, освен да създаваме красива среда, и да решаваме тесни места или да предотвратяваме такива. Мислим и работим все повече за прилагане на технологиите с цел оптимизацията на процесите в хотелите, всичко това, разбира се, преплетено с добрия дизайн.
Най-новият ни проект – Introvert, е свързан точно с това предизвикателство – създаване на единна дигитална система, която да оптимизира, дори да се минимализира персоналът в малките хотели, които страдат от най-наболелия в момента проблем – намирането и задържането на подходящ персонал.
Тази иновация ще даде възможност от едно приложение изцяло да се управлява процесът за безкешови плащания, автоматизиран check-in/check-out, автоматизирана регистрация на гостите, управление на стаята и др. Освен че ще спестява разходи на собствениците на хотели, тази система ще предоставя комфорт и преживяване и на гостите на хотела, които ще могат от едно място да управляват нуждите и желанията си, докато гостуват в хотела. Прототипът на това нововъведение ще бъде готов в средата на 2023 г. Имаме и други идеи, които ще споделим през следващата година, stay tuned!