Морските електрически пионери
В утрото на 17 септември, часове преди мощен ураган да се стовари върху черноморското крайбрежие, нищо в марината на Царево не предвещава буря. Прогнозата е идеална за морска разходка – слънце, 25 градуса, едва доловим полъх от вятър. В пълен състав екипът на Нelios Yachts, българския стартъп за електрически яхти, заел се с мисията да електрифицира водния транспорт, ни посреща на пристана. Заедно ще направим тест драйв на прототипа Omega 6.5, средната по размер лодка от каталога на компанията. Основателите ѝ, братята Драгомир (41) и Димитър (38) Енчеви, участват наравно с всички в подготовката за отплаване. Разменят се наставления и въжета и минути по-късно Драгомир Енчев застава зад руля и с лекота ни повежда из залива.
Всъщност той е и щурманът на Helios Yachts – СЕО на стартъпа и човекът, който го навигира от самото начало. „Брат ми прави всичко, аз съм дал идеологията и съм инвеститор“, описва своята роля Димитър Енчев. Родени в Бургас, двамата са с различен житейски бекграунд, но с обща страст към морето и зелените технологии. Драгомир Енчев е мореплавател, пътешественик и предприемач с опит в автомобилния и дигиталния сектор, докато по-малкият му брат прави кариера в света на парите и чистата енергия. Димитър Енчев е партньор в инвестиционния фонд PostScriptum Ventures и съосновател на CWP Global, както и лице от корицата на Forbes.
Братята стават съдружници през април 2021 г., когато регистрират стартъпа, но идеята за електрически лодки проблясва в главите им осем години по-рано, докато са на едно от редовните си оцелявания в Странджа. Всяко лято заедно със свой приятел те влизат в планината с по една раница на гърба си, преживявайки с каквото им предложи дивата природа. През 2014 г. сървайвърите започват „да брейнстормват в сферата на Митко“ и тогава мисълта за електрически мотори в морето им минава за първи път, но тя бързо е забравена, защото не идва в точното време. Доста по-късно Димитър Енчев търси „зелен“ вариант на яхта и открива, че електрическите лодки на пазара са твърде малко и твърде скъпи – по-скоро луксозен трофей, отколкото нещо, което ще промени света. Пазарната ниша се очертава и след известни „проучвания и сметки“ братята основават Helios Yachts.
Избират акваторията на Царево за изпитателен полигон, тъй като в курортния град има лодкостроителна фабрика, близостта на Странджа също накланя везните. От тогава до днес са изминали едва година и половина, но Енчеви са успели да отметнат ключови точки в своя to do лист – да пуснат на вода два прототипа, да разработят собствена морска батерия и да подготвят „задвижващ комплект“, който дава наготово хардуер и софтуер на всеки желаещ да трансформира лодката си в „зелена“. Пролетта на 2023 г. е срокът, който братята са си поставили, за да излязат на пазара с моделите си SG 4.3 и Omega 6.5. и да се заемат с производството на флагмана на компанията – елегантния катамаран Alpha. Летвата е вдигната високо пред стартъпа и засега екипът му се справя отлично с предизвикателството да пренесе успешно и безопасно електрическата концепция във водна среда, впрягайки максимално силата на слънцето и технологиите – нещо, което никой друг у нас не е правил до момента.
ТОВА Е ЕКВИВАЛЕНТ НА „ТЕСЛА“, НО ВЪВ ВОДАТА, казва Димитър Енчев и сравнението му не е реплика, пусната за ефект. Макар и далеч от финалната визия, публикувана във фирмения уебсайт, в изпитателния корпус на Omega е скрита впечатляваща амалгама от иновации. Като литиево-йонната батерия от най-висок клас (LFP) – същата, която захранва с енергия последното поколение автомобили Tesla. Идеята е на Драгомир Енчев, който е в постоянно търсене на възможно най-съвременните постижения на „светлите умове“.
В началото предприемачите тестват и използвана батерия от BMW i3, но, прекарвайки седмици в задълбочени проучвания и анализи, големият брат предлага да заложат на не толкова популярния тогава вариант LFP, предусещайки, че това е трендът. Химията ѝ е с железен фосфат – по-щадящ за околната среда и безобиден от гледна точка на загряване. Дори в батерията да попадне искра, той действа като пожарогасител и огънят не може да се пренесе в клетките. „Но ако в една нормална електрическа кола батерията се запали, тя гори и не спира“, обяснява разликата Драгомир Енчев. Helios Yachts отива и по-далеч в тази писта – като разработва собствен водоустойчив вариант на батерията, който смята да произвежда в наскоро закупената си фабрика в Бургас.
Лекият, бърз и safe to touch мотор на Omega 6.5 – невъзможна на пръв поглед комбинация в електрическия свят, също е съвсем нова технология, попаднала в радара на Драгомир Енчев след много търсене. Дело е на германска компания, пионер в производството на мощни електрически двигатели на ниско напрежение.
Концепцията няма аналог на пазара и е толкова млада, че българската лодка е втората в света с подобен двигател, маркиран със сериен номер 0002. IoT модулите са решение в последния момент и Енчеви не съжаляват за причинения стрес, защото те им позволяват да управляват, да контролират и да настройват лодката си дистанционно. Сега стартъпът финализира софтуер, интегриращ навигация, метеорологична прогноза, статус на батерията, автопилот и ентъртейнмънт като музика например в един водоустойчив дисплей – на принципа „всичко важно да е подръка“. Той ще се управлява с гласови команди и от разстояние, като целта е до две години лодката да може да акостира сама.
Излиза, че единствената традиционна част в Omega е нейното корито, изработено в царевската фабрика. То също ще градира като дизайн в по-футуристична форма, но това, което вълнува инженери, дизайнери и собственици е доколко добре защитава технологичното си съдържание в суровите води на Черно море. Съвсем скоро лодката ще бъде изкарана на сушата и подложена на дисекция, в която всяка платка, модул и кабел ще бъдат детайлно анализирани. „Искаме да предложим на крайните си клиенти продукт, в който сме абсолютно сигурни“, подчертават предприемачите.
Докато се носим по набразденото от бриза море, прототипът изглежда така, сякаш не притежава скрити минуси. Движи се безшумно, не замърсява с вредни емисии, може лесно да се зареди на всяка марина, а ултралеки соларни панели ще осигуряват автономност и допълнителна енергия. Но безплатен обяд няма, казва Димитър Енчев и посочва единствения недостатък – петстотинкилограмовите батерии. Тежестта е сериозно предизвикателство в електрическия сектор, което във водата обаче се превръща в плюс, обясняват инженерите на борда, защото повишава мореходността на плавателния съд при вълнение и го прави по-стабилен.
Инвестицията в стартъпа също е тежка. Колко точно, основателите на Helios Yachts предпочитат да не споделят. Димитър Енчев прави препратка към сектора в САЩ, където на аналогични стартъпи им отнема години работа и „10, 20, 30 милиона долара рисков капитал“, за да стигнат до точката, в която се намира техният стартъп сега. Братята успяват да съкратят пътя заради креативността и подкрепата на хората, с които работят – както на щатния си екип, така и на своите съмишленици от локалната и международната сцена като българската IPS или южноафриканската компания за литиево-йонни батерии SolarMD, помогнали им „да подредят парчетата от пъзела и да ги адаптират към водни условия“.
Има и друго. Драгомир и Димитър Енчеви хващат правилния момент. Малко преди срещата с Forbes те са се върнали от Кан, където се провежда най-голямото яхтено изложение на планетата, убедени повече от всякога, че на света са му нужни електрически лодки. Хайпът е огромен, а вълната за декарбонизиране на водния транспорт набира сила в глобален мащаб. В Париж и Стокхолм се тестват електрически „летящи“ водни таксита, Норвегия вече представи първия в света бърз ферибот на батерии, а миналата година Европейската комисия и Waterborne Technology Platform се договориха до 2030 г. да предоставят зелени решения за всички плавателни съдове и услуги в Европа с финансиране 3.8 млрд. евро и това е само част от тренда за електрификация.
От бизнес гледна точка ситуацията също е в полза на българския стартъп. За производството на електрически коли в автомобилната промишленост се наливат многомилиардни инвестиции – строят се гига заводи за батерии и клетки, а в резултат технологиите се подобряват и цените падат. Същото се случва и в сферата на соларните панели, чието развитие скалира заради бума на фотоволтаичните електроцентрали. „Така, без да правим нищо, продуктът ни става все по-добър и по-добър“, посочва Димитър Енчев.
Пазарът на Helios Yachts е целият свят. Братята искат да електрифицират не само туристическите локации, но да влязат в градовете, каналите, реките на Тайланд, Нидерландия, Индия, Виетнам… „Гледаме на това и като на опазване на света ни. Колкото и прозаично да звучи, с Митко сме загрижени за бъдещето“, коментира Драгомир Енчев. Предприемачите разбират, че за да променят фундаментално навиците на хората, трябва да им дадат убедителна икономическа причина, освен екологичната. Разказват за рибарите от Царево, които често ги разпитвали за лодката – харесвала им как се движи, но добавяли със съжаление, че сигурно била за милионери.
Именно от това определение се дистанцират основателите на Helios Yachts. Те не искат да произвеждат „играчки за богати“. Дошло им е до гуша от „натруфените“ електрически яхти на прекалено високи цени, тяхната цел е да произвеждат електрически лодки на цена, еквивалентна на тази на конвенционалните, за да получат потребителите избор. „Идеята е за всекиго по нещо“, уточнява Драгомир Енчев.
С брат му могат да си позволят конкурентен продукт благодарение на модерните технологии и вертикалната интеграция на бизнеса. Димитър Енчев прави сравнение с шведска компания, предлагаща сходна на Omega 6.5 лодка за 200–300 хил. евро с waiting лист от две години. Инженерите на Helios Yachts твърдят, че могат да свият времето за производство до два месеца на четворно по-ниска стартова цена. Тя все още не е по джоба на царевските рибари, но пък най-малкият модел SG 4.3, който ще излезе в продажба през следващата пролет, има шансове да плава в местните води. Той ще е „достъпен за обикновените хора“ в ценовия си сегмент от 10 хил. евро и ще се конкурира с дизеловите и бензиновите мотори.
Другото направление, върху което се фокусира стартъпът, са „задвижващите комплекти“ – китове, включващи батерия, мотор, соларни панели и интегриращ софтуер, които се настройват дистанционно за бърза електрическа трансформация. Те предоставят огромно предимство на желаещите, защото пазарът е фрагментиран. „Можеш да купиш нещата поотделно, но те не говорят помежду си и не можеш да ги подкараш“, обяснява Димитър Енчев.
На този етап Драгомир и Димитър Енчеви нямат осъществени продажби, но и не са се стремили към такива. Затова пък разполагат със списък с чакащи и за трите си модела лодки. Дори катамаранът, засега красиво изображение и множество чертежи, е привлякъл кандидати, готови да подкрепят намеренията си с предплащане. Първият клиент, естествено, ще са самите основатели. Но преди това трябва да изпълнят голямата си краткосрочна цел – да се представят блестящо на форума в Кан през 2023 г., който ще им отвори вратите към световната водна индустрия – със „задвижващите комплекти“ за електрификация и една футуристична, напълно готова за отплаване Omega 6.5.