Емил Кошлуков: Мисията на БНТ е да изгражда и да популяризира национална идентичност
БНТ е „Домът на българското кино“. Кои са най-новите продукции на телевизията?
Двете големи продукции, които предстои да бъдат излъчени съвсем скоро, са сериалите „Вина“ и „Войната на буквите“. И двата сериала са правени от най-добрите екипи в България, с най-големите имена като актьори и режисьори, и вярваме, че ще предизвикат фурор. През последната сесия за филмопроизводството направихме три големи промени. Увеличихме броя на епизодите в сериалите, за да бъдат по световен стандарт, и вече снимаме не по 6, а по 12 епизода.
Увеличихме и бюджетите на сериалите. И трето – в сесията, в която произведохме „Вина“ и „Войната на буквите“, поставихме условието сериалите да бъдат по български автори, за да обърнем филмопроизводството отново към българската култура. Българските автори заслужават това внимание, а и имаме достатъчно интелигентни сценаристи и писатели, които да станат гръбнакът за един международен сериал.
След десетилетие БНТ отново се връща на пазара със ситкомите. В новата сесия вече имаме ситком от 24 епизода, които предстои тепърва да се снимат, и вярваме, че ще влезем успешно на този доста труден за реализация пазар в България, какъвто е хумористичният. Имаме две нови продукции, които аз лично считам за пробив в българското филмопроизводство. Едното е фентъзи, което никога не е правено в България.
Имената в него са брилянтни и българските зрители по цял свят ще видят продукция, каквато България не е правила досега. Другото е страхотен женски сериал с четири дами, които за мен са каймакът на българските актриси и са гаранция за успеха на този проект – Теодора Духовникова, Цветана Манева, Радина Кърджилова и Койна Русева. От това, което виждам на етап сценарий и преподготовка, очакванията са ни много високи. Вярвам, че и тази сесия, която ще видим реализирана след година, ще бъде много интересна.
А има ли нови документални филми или поредици?
„Махалото на прехода“ е поредица, която проследява най-новата история на България – една щекотлива тема, защото свидетелите са живи и винаги се разглежда с много пристрастия. Единият епизод от поредицата, посветен на външната политика на България през този преход, вече е поискан от няколко чуждестранни телевизии за излъчване.
Александър Марков направи поредица от репортажи, от които България научи, че в Украйна е започнала война и които бяха излъчени над 540 пъти от 75 европейски и световни медии. В началото на мандата ми заварих един сезон на документалната поредица „Отворени досиета“, посветена на репресиите и зверствата на комунистическия режим, за съдбите и трагедиите на хората в България, но продължихме и направихме три нови. Върнахме и разследващата журналистика със „Следите остават“ и допълнихме развитието на документалистиката с поредицата „В кадър“.
С „БНТ представя“ направихме биографични очерци, които да запазят паметта и спомените ни за едни от най-видните фигури в българската история, свързани с култура, наука, политика, театър и кино. Мога да кажа, че за първи път имаме филми за личности като Александър Фол, Блага Димитрова, акад. Благовест Сендов, Васил Михайлов, Стоянка Мутафова, Татяна Лолова, Петър Дертлиев, проф. Никола Георгиев и др. – все имена, почти изоставени от телевизиите, за които няма какво да видиш никъде.
Какви други инициативи за подкрепа на българската култура осъществява националната телевизия?
Българската култура по закон, но и по мое лично разбиране, е основна тема, с която БНТ трябва да се занимава непрекъснато. Духовността на една нация е гаранция за нейното съществуване и нищо друго не може да ни запази като българи освен нашата култура, история и духовен живот.
В началото на годината БНТ сключи договор с ЮНЕСКО за разпространяване в цял свят на клипове за обектите от световно историческо наследство в България. Това е първият по рода си проект, който дава възможност на българските култура, традиции, обичаи, на българското историческо, духовно, материално и нематериално наследство да бъдат представени пред света и да спечелят репутация и престиж на България с помощта на БНТ.
В предавания като „Култура.БГ“, „Рецепта за култура“, „Иде нашенската музика“, „История.БГ“, практически във всички предавания на БНТ 1 и БНТ 2, отразяваме българската култура и духовен живот. Тук ще добавя и „Туризъм.БГ“, в което представяме национални исторически обекти. Направихме страхотни концерти от Белоградчишките скали, няколко концерта за църковно славянско пеене.
Тези отделни събития и прояви, които заснемаме, са по различни поводи и са ежеседмично в програмата на БНТ. Специално внимание обръщаме на високите изкуства в предавания, които превеждат зрителите в света на оперетата, операта и балета. По време на моя мандат излъчихме повече от 50 такива и дори го направихме традиция. Това са изкуства, които не са толкова популярни, но зрители имат право да гледат. Аз лично съм убеден, че човек, който не може да си позволи да отиде на опера, трябва да може да гледа, ако иска, и БНТ е мястото, защото търговските телевизии няма да я представят.
За мен лично като египтолог е гордост и филмът, който направихме за Египет, а нашата българска мисия беше единствена на Балканите. Ще подчертая, че нито Гърция, нито Турция имат такава.
Вярвам, че мисията на телевизията е не просто да съхранява езика и културата, както е записано и в принципите в чл. 6 за обществената мисия, а да изгражда и популяризира националната идентичност, да помага на българската нация да се формира и да се съхранява.
Затова правим всичко възможно по силите и бюджета, с който разполагаме, да оставяме непреходни свидетелства, спомени, филми, очерци, предавания и концерти, които да влязат в Златния фонд. Така след десетилетия българите след нас ще знаят кой е бил Стефан Данаилов, Александър Фол, какво са Бистришките баби и нестинарките и защо нашите учени са световно признати. Ние ще минем и заминем, но това ще остане.