Световните милиардери са обеднели с близо 2 трилиона долара през 2022 г.
Годината беше трудна за технологичните милиардери, руските олигарси и Илън Мъск.
Отиващата си година беше лоша за милиардерите – и не само за тези, които провалиха бизнеса си или бяха арестувани. След като през 2020 г. и 2021 г. прибавиха трилиони към общото си състояние, най-богатите хора в света бяха разтърсени от 12 месеца на несигурни фондови пазари, война в Европа и бурна инфлация.
Като група милиардерите на планетата са загубили 1,9 трилиона долара през 2022 г., а според оценките на Forbes колективното им богатство е намаляло от 13,8 трилиона долара в новогодишния ден до 11,9 трилиона на 9 декември. Броят им също се е свил – от 2 671 на 2 523, според данните на Forbes за проследяване в реално време, тъй като магнати като Сам Банкман-Фрийд, Кание Уест и основателят на Rivian Р. Джей Скариндж отпаднаха от редиците им.
Никой не е пострадал повече обаче от близо тристата технологични милиардери в света. Общо, те са загубили над 1 трилион долара през 2022 г. След няколко интензивни години, когато бумът на пандемията и прекалено нетърпеливите инвеститори повишиха акциите на технологичните компании и оценките на стартъпите, последва срив. Компаниите съкращават разходите си, освобождават работници и се отказват от IPO. Акциите на Amazon паднаха с близо 50 %, което намали нетното състояние на основателя Джеф Безос с над 80 млрд. долара. Акциите на Alphabet, компанията майка на Google, понижиха стойността си с 36%, което изпари от състоянието на съоснователите Лари Пейдж и Сергей Брин над 40 млрд. долара. Акциите на Microsoft са спаднали с 27% до 9 декември, което отнема от богатството на съоснователя Бил Гейтс и бившия главен изпълнителен директор Стив Балмър, въпреки че лошата година на Гейтс е най-вече негова заслуга: Това лято той направи дарение от 20 млрд. долара на фондацията “Бил и Мелинда Гейтс”. Марк Зукърбърг, когото Forbes категоризира в областта на медиите и развлеченията, е с около 78 млрд. долара по-беден тази година, тъй като акциите на Meta Platforms, която е майка на Facebook, са спаднали с 66%.
Най-големият губещ на 2022 г. е Илън Мъск, когото Forbes класифицира като милиардер в автомобилната индустрия, тъй като по-голямата част от нетното му богатство се дължи на Tesla. Инвеститорите напомниха на Мъск този факт, сваляйки цената на акциите на Tesla с 60% до 20 декември тази година, отчасти поради опасения, че Мъск, който е и СЕО на компанията за производство на ракети SpaceX, влага твърде много време и пари в най-новата си играчка – Twitter (където е и главен изпълнителен директор – засега). По данни на Forbes през 2022 г. Мъск е загубил над 115 млрд. долара от състоянието си. Той стартира годината като най-богатия човек на планетата с огромна разлика – около 70 млрд. долара, пред френския крал на луксозните стоки Бернар Арно. По-рано този месец Мъск му отстъпи първото място, а нетното му състояние продължи да се смалява.
Американските милиардери са загубили най-много през 2022 г., като колективното им богатство възлиза на близо 660 млрд. долара. В допълнение към тежките загуби, претърпени от Мъск и технологичните милиардери в страната, американски предприемачи като съоснователя на Nike Фил Найт (загубил 18,3 млрд. долара), бившия шеф на Estee Lauder Ленърд Лаудер (- 9,8 млрд. долара) и основателя на Rocket Mortgage Дан Гилбърт (- 8,1 млрд. долара) се нареждат сред гражданите на САЩ с най-лоша година.
Китай, който е изправен пред предизвикателствата на Covid-19, вътрешните протести и спадащото глобално търсене, не се е представил много по-добре. Китайските милиардери са “олекнали” с общо 620 млрд. долара. Сред големите губещи са съоснователят на Alibaba Джак Ма (- 13,1 млрд. долара), за когото се съобщава, че живее в Япония след репресиите в Китай в областта на технологиите, наследничката на недвижими имоти Ян Хуян (- 11,6 млрд. долара) и “кралят на бутилираната вода” Чжун Шаншан (- 11,3 млрд. долара).
Междувременно войната с Украйна продължава да влияе негативно върху най-богатите хора в Русия, които бяха засегнати от санкциите и затруднената икономика. Това доведе до приблизително 150 млрд. долара спад в общото нетно състояние на милиардерите в страната.
Все пак не всички се справят зле. Появиха се нови милиардери – сред тях са инвестиционният и спортен магнат Тод Боли и дизайнерът Том Форд. Годината е била чудесна и за шепа свръхбогати хора като Колин Джън Хуанг (+ 11,1 млрд. долара) – китайския милиардер, стоящ зад гиганта в електронната търговия Pinduoduo, и Лоу Тък Куонг (+ 16 млрд. долара), известен като краля на въглищата в Индонезия. Вероятно няма да чуете оплаквания за 2022 г. и от индийския милиардер Гаутам Адани. Той имаше най-добрата година от всички, спечелвайки 55,1 млрд. долара, тъй като неговата Adani Group, която се занимава с пристанища, летища, производство на електроенергия, зелена енергия и недвижими имоти, рязко увеличи стойността си. Със своите 133,9 млрд. долара той ще стартира 2023 г. като третия най-богат човек в света – съвсем близко до изпадналия в криза Илън Мъск.