Хаосът и човешката природа
Текстът е част от специалния проект на Forbes – “Уроците на 2022”. В него ще ви срещнем с 11 предприемачи, хора от различни сфери, които разказват своите уроци от 2022-а.
Сливанията и придобиванията са един от най-вълнуващите процеси в света на бизнеса, тъй като тяхното развитие неминуемо поднася всевъзможни изненади. Именно в това се убеди българската софтуерна компания Chaos, която през януари обяви намерението си за сливане с немската технологична компания Enscape в сделка, подкрепена от фондовете TA Associates и LEA Partners.
За Chaos сделката представлява естествена следваща крачка в нейното развитие. Компанията заема доминираща позиция в световен мащаб в своята ниша – софтуерът за триизмерно рендиране на компютърни изображения, но тя започва да ѝ отеснява. „Затова ние тръгнахме с идеята да наберем капитал, чрез който да опитаме да агрегираме пазара, който е изключително фрагментиран и създава трудности за потребителя“, каза основателят на Chaos Петър Митев.
Със стартирането на процеса обаче Митев за пореден път се убеждава колко малък е светът. Разговорите с фондовете му осигуряват контакт с компания, която отговаря на поставената цел за агрегиране на част от пазара – Enscape. Това променя първоначалния план за традиционен рунд на финансиране. „Ние знаехме, че с тях сме преки конкуренти в много малко аспекти, а инструментариумът ни се допълва изключително добре“, каза Митев.
Допълнителен позитив от сделката се оказва и това, че Enscape е базирана в Германия, която инвестиращите фондове намират за подходяща локация за база на новото съвместно дружество. Така сделката продължава напред, а обединената компания запазва името на по-зрелия и наложен на пазара бранд Chaos, чиято траектория на растеж бива значително подобрена от портфолиото на по-младата Enscape.
След избора на име и локация на дневен ред идва и въпросът за управлението на новото дружество, което вече наброява около 700 служители. Този размер поражда необходимостта от разбиването на управленските длъжности на още по-конкретни роли, фокусирани както върху ежедневното функциониране на компанията, така и върху дългосрочната ѝ стратегия.
Поставен пред избора на нова позиция, Митев решава, че след над 20 години „гасене на пожари“ е дошло време да се концентрира върху своята истинска страст – стратегическото развитие на продуктите и технологиите на компанията.
И ако дотук всичко в една или друга степен върви по план, в този момент на сцената излиза човешкият фактор, който често изиграва ключова роля в подобен род процеси. „Нашата природа е такава, че когато оперираме в несигурна среда и пред нас има неизвестни, понякога започваме да си измисляме глупости, с които да ги запълним“, каза Митев.
В конкретния случай изнасянето на централния офис в Германия и формалната промяна в позицията на Митев започват да притесняват работниците в българския офис, които се опасяват, че ще загубят ролята си при вземането на важните решения за развитието на компанията. Паралелно с това в германския офис служителите виждат в сделката опасност за своите позиции, тъй като България предлага сравнително по-ниска цена на труда.
Ръководството на компанията долавя развитието на тези процеси и полага усилия да обясни, че тези страхове са безпочвени. Целта на взетото финансиране е само и единствено разрастването на компанията, в което българският офис несъмнено ще играе ключова роля, а съкращения не са планирани.
Макар това да дава известен резултат, Митев от първа ръка разбира, че разсейването на човешките страхове отнема доста дълго време. Именно това създава предпоставки за конкурентни компании да привлекат кадри, изградени от Chaos.
Вече в края на годината, нещата за Chaos започват да стават все по-спокойни на този фронт. Всички в компанията се адаптират към новите процеси и управленска структура, които носят позитивни промени, особено в две направления.
Първото от тях несъмнено е начинът, по който компанията бюджетира и изразходва средства. Всички се научават да обмислят и аргументират идеите си още по-обстойно, за да се уверят, че насочват средства в правилната посока. „Педантизмът, с който се гледат харчовете, е много отрезвяващ и освежаващ“, каза Митев.
Другото нещо, което се променя за Митев с привличането на значителното финансиране, е начинът, по който мисли за развитието на компанията. „Изведнъж за нас стана възможно да разсъждаваме дали не е по-добре просто да придобием дадена компания, вместо да пишем нужния ни код години наред“, каза Митев. Това развързва ръцете на Chaos да адресира своите нужди по нов начин, който да приближи дългосрочните стратегически цели все по-близо до настоящето.