Изолираните звуци на „Децибел“
Бумът на ново строителство на промишлени и жилищни сгради в последните години в България доведе и до промяна на някои от стандартите в него. Все повече се използват иновативни материали, които водят до по-голяма енергийна ефективност, а потребителите започнаха да обръщат сериозно внимание на по-маловажни в миналото неща като звукоизолация и акустика. „Нуждите от звукоизолация растат и все повече хора осъзнават, че има нужда от нисък шум. Това е следващият тренд в строителството след топлоизолациите“, казва Цветан Недков. Той заедно със съпругата си Диана Цоневска-Недкова е основен акционер в „Децибел“ АД, специализирано в разработване и производство на системи за контрол на шума. Компанията спечели трето място в категория „Продуктова иновация“ на Forbes Innovation Forum & Awards.
Срещам се с тях в офис, разположен в края на София, на половин час с кола от производственото предприятие, което се намира в Ботевград. Мостри на някои от основните сред техните над 300 продукта могат да се видят навсякъде около нас. Най-новият, с получен наскоро патент, е SiBo, който по думите на Диана Цоневска-Недкова е първият в света негорим, 100% биоразградим, топло-, звуко- и акустичен продукт. „Предстои скоро да бъде пуснат на пазара и е предназначен за интериорна и екстериорна употреба“, казва тя. Вече има пилотни поръчки за него, след което ще се анализира поведението му на обектите. Двамата с Цветан са на мнение, че потенциалът на този продукт е много голям, защото решава два основни проблема – горимостта и разградимостта след края на жизнения цикъл. „Това е напълно зелен изолационен продукт, произведен от биологична суровина, комбинира в себе си топлоизолационни и звукоизолационни свойства“, допълва Диана Цоневска-Недкова.
Плановете са производството му да започне в края на тази година с по-малки количества, а след финализиране на предстоящо финансиране от няколко фонда ще се пристъпи към по-сериозно производство. Предвижда се за този продукт да се създаде отделна, дъщерна на „Децибел“ компания, защото според Цветан Недков добавената топлоизолационна компонента в SiBo е по-различна от основния бизнес на компанията. Досега в предприятието в Ботевград се произвеждат продукти, свързани изцяло със звукоизолация.
Сериозните планове за развитието на „Децибел“ включват излизане и на американския пазар, основно в САЩ, като за тази цел ще бъде използвано и голяма част от новото финансиране. Част от процесите при предвидените за износ там продукти ще се извършват в България, но асемблирането ще става в САЩ. По този начин от компанията ще оптимизират веригата на доставки и ще направят продукта по-бързо достъпен до потребителите. Продуктите на компанията вече са разпознаваеми в Европа, като според Цветан Недков износът представлява 55% от произведената продукция, а за българския пазар остават 45%. Плановете са износът да достигне 70%. Най-големите външни пазари са Австрия, Чехия, Словакия, Великобритания, Сърбия и Румъния (като в последните две имат собствен екип по продажбите). „За всеки пазар, на който отворим собствен екип, нещата започват да се развиват много по-бързо. Сега целта е да направим същото в САЩ“, допълва той.
Приходите от продажби на компанията нарастват постоянно (с малки изключения) в досегашната ѝ история. В трудната 2020 г. те са 2.171 млн. лв., повишават се до 3.665 млн. лв. за миналата година, а очакванията за тази година са да достигнат до 6 млн. лв. Новото финансиране (параметрите по него все още са конфиденциални) няма да е първото за компанията. През 2020 г. „Децибел“ получава 2 млн. лв. от „Фонд за капиталови инвестиции“ АД срещу 15% от капитала, а оценката на компанията тогава е 26 млн. лв. След трансфера Диана Цоневска-Недкова и Цветан Недков остават с по 42.5% от акциите. Плановете включват и излизане на регулиран пазар на Българската фондова борса след подготовка и потвърждаване на проспект за предлагане на акции.
Диана Цоневска-Недкова учи международен бизнес в Regent’s University London във Великобритания, а след завършването си се завръща в България и започва работа в компанията на родителите си, която се занима с търговия на топлоизолационни продукти. В същата компания работи и Цветан, който е строителен инженер. Двамата обменят бизнес идеи, породени от факта, че много често в компанията идват клиенти, които търсят продукти за звукоизолация. През 2012 г. двамата основават „Децибел“ и започват да търсят решение с налични на пазара продукти.
Паралелно с това Цветан Недков решава да направи дисертация към Техническия университет, за да изследва какво е това звук и как може да бъде спрян. Резултатът е продуктът Mute System, който става най-популярният в тяхното портфолио. „Това е една от най-иновативните в света звукоизолационни системи, защото е по-тънка и се монтира по-лесно от много други“, казва Диана. Системата има широко приложение, особено при обекти с високи нива на шум. Имат и клиенти физически лица, които правят вътрешна звукоизолация в домовете си. „Всеки звук е отговорен за дадена емоция в човека, а акустичният комфорт в една сграда е това, което влияе пряко върху здравето му“, заключава Недков.