Искрено и рекламистко
Отразявам потребителските технологии и развлекателната индустрия, а в останалото време правя подкаста “Транзѝстор”
Текстът е част от специалния проект на Forbes – “Уроците на 2022”. В него ще ви срещнем с 11 предприемачи, хора от различни сфери, които разказват своите уроци от 2022-а.
Още преди формалния край на тазгодишното издание на рекламния фестивал ФАРА Йордан Жечев решава, че ще наруши обичайното си мълчание във Facebook. Регионалният творчески директор на guts&brainDDB, който е и член на журито на ФАРА 2022, смята за несправедливо отличието на proof. като творческа агенция на годината в конкурсната програма на фестивала. В публикацията си той пише, че е сигурен, че това е подходящото време и място да сподели, че работата на Human, агенцията, класирана на второ място, всъщност заслужава това отличие повече.
Пет месеца по-късно Йордан Жечев (41) стои зад мнението си и казва, че не е имал за цел да потъпква постижението на proof. Той продължава да смята, че агенцията показва невероятен хъс в работата си, но като член на журито е видял, че работата на Human като цяло е била по-добра. От публикацията си, която започва с уточнението, че е пусната в подходящото време и място, не е съгласен само с едно. „Ако има нещо, за което съжалявам, това е таймингът“, казва той.
Напълно очаквано, мнението му във Facebook предизвика буря от коментари, които с известна доза ирония разделиха рекламната индустрия още преди фестивалът с мото „Гилдия“ да е приключил. Жечев обаче не вижда противоречие между написаното от него и идеята за обединение и развитие на рекламната гилдия. „Липсва ми не само прозрачност в нашата индустрия, но и искреност. Някой да е на контра и да може да го каже – казва Жечев. – Не може всички да сме съгласни с всичко и с което не сме съгласни, да го премълчаваме.“ Присъствието на аргументирана критика помага на всички, гради доверие в бизнеса и прави похвалите много по-стойностни, смята той. „Не може да се прави гилдия от фалшиви любезности, може да се направи от искреност“, казва Жечев.
Освен искреност той вижда и други липси в рекламната индустрия у нас. Те не се илюстрират от вътрешните процеси и конфликти в нея, а от това, което стига до външния свят. „В момента рядко виждам изключителна работа от България и много се надявам на следващата ФАРА да видя“, казва той. През тази година за него има липса на спокойни периоди в цикъла на работа, като всичко се случва постоянно и не води до впечатляващи резултати. „Учудващо ми е, че няма някакви фантастични политически кампании, при положение че има избори през ден“, казва той. Отчита също, че все още няма впечатляващи кампании покрай Световното първенство по футбол и коледните празници, макар и да е сравнително рано за тях.
Причините за тази креативна суша са комплексни, като според него би било интелектуалничене да я обясни с икономическите условия в момента. „Сигурно има хора, които си казват, че имат какво да загубят и искат да играят на сигурно – казва той. – Въпреки че според мен логиката е обратната – рискувай, за да спечелиш.“
Според него проблемът е по-голям и го сравнява с развитието на спорта у нас. „Григор Димитров не е показателен за добрата спортна култура и добрата база, която държавата е направила за промотиране на спорт сред младежта“, казва той. За него големите успехи както в спорта, така и в рекламата, са по-скоро единични случки. „Няма една след друга голяма страхотна кампания, после малка страхотна, средна страхотна и т.н.“.
В началото на юли Жечев става част от управителния съвет на Българската асоциация на комуникационните агенции (БАКА), която е организатор на ФАРА. В тази позиция целта му е да привлече креативни хора, които досега не са били припознавани на фестивала. Това включва малки и големи творци, илюстратори, дизайнери и т.н., но и режисьори, фотографи и други интересни хора, които да започнат да виждат стойност в присъствието си там. Целта му е повече хора, които се занимават с креативна работа, да припознаят ФАРА като място, където могат да покажат работата си, да спечелят от това и да видят друга добра креативна работа.
Пътят напред за Йордан Жечев е и в промяна на културата в агенциите. „Културата ражда добра работа. Ако занемариш нещо за хората заради едни пари, изведнъж всичко се свива жестоко“, казва той. За него екипите, в които хората са добри приятели, водят до добра работа. В структурата на guts&brainDDB той е оптимистът, затова и вярва, че това ще е още една криза, която ще помогне за бизнеса му. „Времето на криза е най-хубавото време и според мен всичко ще се оправи.“