Обратно в офиса
Текстът е част от специалния проект на Forbes – “Уроците на 2022”. В него ще ви срещнем с 11 предприемачи, хора от различни сфери, които разказват своите уроци от 2022-а.
На 1 ноември Мартин Богданов, изпълнителен директор на Paysera България, публикува в LinkedIn следния пост: „Лично аз съм много „за“ гъвкаво работно време за служителите, но определено не споделям ползата от работа вкъщи нито за компанията, нито за отделния член на екипа. Все пак, когато става дума за предоставяне на финансови услуги, работният ден следва да е подчинен в полза на получаващите услугите, т.е. клиентите, а не на предоставящите ги.“ Постът му е провокиран от проучване на Unispacе, което дава акцент на ползата от работа вкъщи, а той смята, че показва само едната страна на казуса.
Paysera България започва дейността си през 2017 г. Тя работи като представителство на литовското дружество за електронни пари Paysera, което предлага платежни услуги на компании и физически лица в над 180 държави и в над 25 различни валути.
По време на пандемията служителите на компанията преминават в дистанционен режим на работа. В началото всичко изглежда добре. Хората не губят време да се приготвят за излизане и в транспорт до офиса. Могат сами да определят работния си ден така, че да са максимално ефективни. Пет месеца по-късно обаче Богданов вижда, че еднообразната домашна обстановка и непрекъснатата дигитална връзка започват да тежат. Комуникацията става неефективна. Казуси, които обикновено се решават за минути в офиса, сега изискват допълнителни срещи. Той държи да се съберат всички гледни точки и всеки да си каже мнението.
Постепенно стига до извода, че продължителната дистанционна работа затруднява комуникацията, което в един момент води до намаляване на личната ефективност, а оттам и ефективността на целия екип: „Когато работи няколко месеца в изолирана среда и общува единствено през дигитален канал, човек се променя, а оттам и модела на работа.“ Проучванията, които чете, показват негативния ефект на продължителната дистанционна работа върху физическото и психическото състояние на индивида, в това число по-висок риск от професионално прегаряне.
Разхлабването на противоепидемичните мерки му позволява да започне поетапното връщане на служителите в офиса. Една група служители – предимно родители с малки деца, с ентусиазъм се връщат в офиса. Социалният контакт е важен стимул за тях и се възползват от хибриден модел на работа с три-четири дни от седмицата, прекарани в офиса. Друга група обаче изтъкват различни причини да работят от вкъщи на спокойствие и тишина. Някои, които живеят далече, казват, че губят много време в транспорт.
Мартин Богданов започва да търси баланс, в който и служителят, и работодателят са доволни. Неговата цел като мениджър е производителността и ефективността на отделния индивид и екипа да не се губят. За новопостъпващите е категоричен, че присъствието им в офиса е желателно, за по-лесна адаптация. „Това им помага да припознаят корпоративната култура и по-бързо да се приобщят към екипа.“ Но за останалите оставя на тях да решат, като същевременно търси начин да ги върне в офиса.
От миналата година у него назрява решението Paysera България да инвестира в собствен офис и по този начин да се създаде среда, в която хората искат да работят и да прекарват повече време заедно.
Изчислява, че наемът на трите етажа, в които се помещава компанията, е по-висок от вноските по кредита. В началото на 2022 г. компанията купува цял етаж от сграда. Достатъчно голям за нуждите на всички 45 служители, че и за повече. Богданов решава да запълни капацитета, като покани партньори – стартиращи компании във финтех сектора, да заемат празните места.
„Празните работни места могат да бъдат демотивиращи за колегите, които идват в офиса, затова се стремим те да са запълнени“, уточнява той. Желанието му е партньорите да станат част от колектива и да добавят нова гледна точка към общите проекти. Той също започва да гледа по нов начин на излизането за обяд или на кафе извън офиса.
Практиката доказа, че живият контакт не може да бъде заменен с дигитален. Макар да изглеждат като загуба на ценно работно време, неформалните разговори помагат за сплотяване на хората и екипите или за разрешаване на някой казус по-бързо, отколкото ако бъде насрочена среща онлайн. „Когато хората се чувстват добре, те дават повече от себе си, защото, ако не обичаш работното си място, няма как да ти хареса и работата“, смята Богданов.