Топ 10 на технологичните тенденции през 2023 г., за които всеки трябва да е готов
Кои технологии ще са най-популярни през следващите 12 месеца? Кои са най-важните трендове, за които бизнес лидерите трябва да са подготвени? Вижте десетте технологични тенденции, които трябва да следите през 2023 г.
1. AI навсякъде
През 2023 г. изкуственият интелект ще стане реалност в организациите. AI без код, със своите лесни drag-and-drop интерфейси ще даде възможност на всеки бизнес да използва силата му за създаване на по-интелигентни продукти и услуги. Тази тенденция вече се наблюдава на пазара на дребно. Stitch Fix например използва алгоритми с изкуствен интелект, за да препоръчва на клиентите си дрехи, отговарящи на техните размери и вкусове.
Безконтактното, автономно пазаруване и доставка също ще са огромна тенденция за 2023 г. Изкуственият интелект ще улесни потребителите при плащането и получаването на стоки и услуги. Все повече търговци ще използват изкуствен интелект за управление и автоматизиране на сложните процеси за управление на складовите наличности, които се случват зад кулисите, така че тенденциите за удобство като купи онлайн, вземи от тротоара (BOPAC), купи онлайн, вземи от магазина (BOPIS) и купи онлайн, върни в магазина ще станат стандартни.
Изкуственият интелект ще бъде и двигателят на най-новите инициативи за автономни доставки, които търговците въвеждат, а все повече служители в ритейл сферата ще трябва да свикнат да работят заедно с машини.
2. Части от метавселената ще станат реални
Независимо дали ни е симпатичен или не, терминът “метавселена” се превърна в съкращение за още по-поглъщащ интернет, в който ще можем да работим, да се забавляваме и да общуваме на постоянна платформа. Експертите прогнозират, че до 2030 г. метавселената ще добави 5 трилиона долара към световната икономика, а 2023 г. ще е годината, която ще определи посоката на развитие на метавселената през следващото десетилетие.
Технологиите за добавена реалност (AR) и виртуална реалност (VR) ще продължат да се развиват. Една от областите, които трябва да се наблюдават, е работната обстановка в метавселената – през 2023 г. ще разполагаме с повече завладяващи среди за срещи, където да разговаряме, да правим брейнсторминг и да създаваме заедно. Всъщност Microsoft и Nvidia вече разработват платформи за метавселена за сътрудничество по дигитални проекти.
През новата година ще видим и по-усъвършенствана технология за аватари. Аватарът – присъствието, което проектираме, когато взаимодействаме с други потребители в метавселената, може да изглежда точно като нас в реалния свят, а заснемането на движението ще позволи на аватарите ни дори да усвоят всеки жест от уникалния език на тялото ни. Възможно е скоро да видим и автономни аватари с изкуствен интелект, които ще могат да действат като наши представители в метавселената, дори ако не сме влезли в дигиталния свят.
Компаниите вече използват AR и VR за провеждане на обучения и тенденцията ще се ускори през 2023 г. Консултантският гигант Accenture е създал среда в метавселената, наречена Nth Floor. Този виртуален свят включва реплики на реални офиси на Accenture, така че новоназначените и настоящите служители да могат да изпълняват задачи, свързани с човешките ресурси, без да е необходимо да присъстват във физически офис.
3. Напредък в Web3
Блокчейн технологията също ще напредне значително през 2023 г., тъй като компаниите ще създават по-децентрализирани продукти и услуги. Например, в момента съхраняваме всичко в облака – но ако децентрализираме съхранението на данни и ги криптираме с помощта на блокчейн, информацията ни не само ще бъде по-сигурна, но и ще разполагаме с иновативни начини за достъп и анализ.
Незаменимите токени (NFT) ще станат по-използваеми и практични през новата година. Например билетите NFT за концерти потенциално ще ви дадат достъп до задкулисни преживявания и сувенири. NFT могат да бъдат ключовете, чрез които ще взаимодействаме с много от дигиталните продукти и услуги, които ползваме, или могат да представляват договори, които сключваме с други страни.
4. Свързване на дигиталния и физическия свят
Вече сме свидетели на изграждащия се мост между дигиталния и физическия свят и тази тенденция ще продължи и през 2023 г. Съществуват два компонента на това сливане: технологията на дигиталния близнак и 3D принтирането.
Дигиталните близнаци са виртуални симулации на реални процеси, операции или продукти, които могат да се използват за тестване на нови идеи в безопасна дигитална среда. Дизайнерите и инженерите използват дигитални близнаци, за да пресъздават физически обекти във виртуални светове, така че да могат да ги изпитат във всички възможни условия без високите разходи за експерименти в реална среда. През 2023 г. ще видим още повече дигитални близнаци – от фабрики и машини до автомобили и здравеопазване.
След тестването във виртуалното пространство инженерите могат да подготвят и редактират компонентите, а после да ги създадат в реалния свят с помощта на 3D принт технологията. Например в момента отборите от Formula 1 събират данни, предавани от сензори по време на състезания, включително за температурата на пистата и метеорологичните условия, за да видят как се държат автомобилите по време на ралитата. Предават информацията на дигиталните близнаци на двигателите и компонентите на колите и изпълняват сценарии, за да променят дизайна в движение. След това екипите принтират 3D части за автомобилите, базирани на резултатите от тестовете.
5. Все повече ще редактираме природата
Ще живеем в свят, в който ще можем да правим промени в материалите, растенията и дори в хората. Нанотехнологиите ще ни позволят да създаваме материали с напълно нови характеристики като например водоустойчивост и способност за самолечение. CRISPR-Cas9 съществува от няколко години, но през 2023 г. ще видим как технологията за редактиране на гени ще се ускори, за да ни даде все по-големи възможности да “редактираме природата”, променяйки ДНК.
Редактирането на гени прилича донякъде на обработката на текст, при която можете да премахнете някои думи и да добавите други – но в случая го правите с гени. Това може да се използва за коригиране на мутации на ДНК, за решаване на проблема с хранителните алергии, за подобряване здравето на растителните култури или дори за промяна на човешки характеристики като цвят на очите и косата.
6. Квантов прогрес
В момента тече световна надпревара за разработване на квантови изчисления в голям мащаб. Квантовите изчисления, коитo използват субатомни частици за създаване на нови начини за обработка и съхранение на информация, са технологичен скок, който се очаква да ни донесе компютри, способни да работят трилион пъти по-бързо от най-скоростните традиционни процесори, налични днес.
Потенциалната опасност от квантовите изчисления е, че могат да направят безполезни настоящите ни практики за криптиране, така че всяка държава, която разработи квантови изчисления в голям мащаб, може да разбие криптирането на други държави, предприятия, системи за сигурност и др. Това е тенденция, която трябва да се наблюдава внимателно през 2023 г., тъй като страни като САЩ, Великобритания, Китай и Русия влагат средства в разработването на квантови изчислителни технологии.
7. Прогрес в зелените технологии
Едно от най-големите предизвикателства, пред които е изправен светът в момента, е спирането на въглеродните емисии, за да се справим с климатичната криза. През 2023 г. очаквайте непрекъснат напредък в областта на зеления водород – нов източник на енергия, който изгаря чисти горива и произвежда почти нулеви емисии на парникови газове. Shell и RWE, две големи европейски енергийни компании, създават първия голям зелен водопровод от вятърни централи в Северно море.
Ще видим и прогрес в разработването на децентрализирани енергийни мрежи. Разпределеното производство на енергия, използващо този модел, осигурява система от малки генератори на електроенергия и съхранение, които са разположени в общини или отделни къщи – така че да могат да осигуряват енергия, дори ако основната мрежа не е налична. В момента енергийната ни система е доминирана предимно от огромни газови и енергийни компании, но инициативите за децентрализирана енергия имат потенциала да демократизират захранването в световен мащаб, като същевременно намалят въглеродните емисии.
8. Роботите ще станат по-човечни
През 2023 г. роботите ще заприличат още повече на хората – по външен вид и способности. Такива роботи ще се използват в реалния свят като бармани, портиери и придружители на възрастни хора. Те ще изпълняват и сложни задачи в складове и фабрики, тъй като ще работят заедно с хората в производството и логистиката.
Една компания работи усилено за създаването на хуманоиден робот, който ще служи в домовете ни. В Деня на изкуствения интелект в Tesla през септември 2022 г. Илън Мъск показа два прототипа на човекоподобния Optimus и заяви, че компанията ще бъде готова да приема поръчки през следващите от 3 до 5 години. Роботът може да изпълнява прости задачи като вдигане на предмети и поливане на растения – така че е възможно съвсем скоро да имаме “роботизирани прислужници”, които да ни помагат в домакинството.
9. Прогрес в автономните системи
Бизнес лидерите ще продължат да постигат напредък в създаването на автономни системи, особено в областта на доставките и логистиката. Много фабрики и складове вече са частично или напълно автономни. През 2023 г. ще видим още повече самоуправляващи се камиони и кораби, както и роботи за доставки – и още повече складове и фабрики ще внедрят автономни технологии. Ocado, британският супермаркет, който се описва като “най-големият в света специализиран онлайн търговец на хранителни стоки”, използва хиляди автономни роботи в своите високоавтоматизирани складове за сортиране, повдигане и преместване на хранителни продукти. Компанията разчита на изкуствен интелект, за да поставя най-популярните стоки на най-достъпните за роботите – “складови работници” места. Сега Ocado разпространява автономната технология, която стои зад нейните успешни складове, сред други търговци на хранителни стоки.
10. По-устойчиви технологии
И накрая, през 2023 г. ще станем свидетели на стремеж към по-устойчиви технологии. Много (ако не и повечето) от нас са пристрастени към своите смартфони, таблети и компютри, но от къде идват компонентите за производството на любимите ни джаджи? Хората ще се замислят все повече за произхода на редките компоненти, от които се изграждат неща като компютърните чипове например, и за това как ги използваме. Също така разчитаме и на облачни услуги като Netflix и Spotify, които все още работят в огромни центрове за данни, консумиращи огромни количества енергия.
През 2023 г. ще продължим да се стремим към по-голяма прозрачност на веригите за доставки, тъй като потребителите ще изискват продуктите и услугите, в които инвестират, да са енергийно ефективни и да са подкрепени от по-устойчиви технологии.
Автор: Бърнард Мар