Турбуленцията ще промени схващанията за енергийния пазар
Победители ще бъдат онези, които притежават солидна инфраструктура, обучен и опитен персонал, финансова стабилност и изградени отношения с клиентите, предвижда Владимир Дичев, главен търговски директор на Електрохолд България
Пазарът на електроенергия преминава през един от най-бурните си периоди. Всичко започна с повишаването на нивата още в края на 2019 г., което беше последвано от сериозно отслабване на търсенето през цялата 2020 г., до голяма степен в следствие от пандемията. Следващата фаза започна с възстановяването на икономиката и обръщането на тренда в началото на 2021 г., последвано от геополитическите събития, довели и до кризата с природния газ.
„Разликите в цените на едро от минимума до максимума достигнаха 10–15 пъти, което е невиждано от гледна точка на управление на търговията, риск мениджмънт и осигуряване на оборотен капитал“, казва Владимир Дичев, главен търговски директор на Електрохолд България. Той работи в българската енергетика още от 2004 г. като част от екипа за свободен пазар в АЕЦ „Козлодуй“, а през 2006 г. се присъединява към екипа на CEZ в България, където се издига до изпълнителен директор на „ЧЕЗ Трейд“. Сега е главен търговски директор на Електрохолд България, след като през 2021 г. най-големият публичен холдинг в страната – Еврохолд, придоби бизнеса на чешката енергийна група CEZ в България.
Ценовите флуктуации от такъв магнитуд поставиха под стрес цялата верига на доставки, енергийния сектор и икономиката не само на България, но и на ЕС като цяло. А когато през август 2022 г. цените достигнаха нови рекордни нива, Европейската комисия беше принудена да реагира и се стигна до приемането на Регламент 2022/1854 за спешна намеса за справяне с високите цени на енергията. „Очевидно моделът на свободния пазар и начина на ценообразуване на маргинална цена се пропука в условията на нарушени доставки“, казва Дичев, който има магистърска степен от УНСС.
Неминуемо всичко това се отрази сериозно и на Електрохолд, водещата електроенергийна група в България с 40% дял в електроразпределението, доставяща електроенергия на 3 милиона души. „Когато става въпрос за Електрохолд, трябва да отчетем, че по-високите цени на енергията увеличават приходите на групата, но същевременно създават нуждата от много по-сериозен оборотен капитал“, казва Дичев.
Нужда от повече оборотен капитал се поражда от естеството на бизнеса, при което доставчикът на дневна база заплаща изразходваната от неговите клиенти енергия на енергийната борса, а от своя страна получава заплащане от потребителите в рамките на 45–50 дни от първия ден на доставка при стандартно месечно фактуриране.
Електрохолд обаче успешно се справя с предизвикателствата на енергийния пазар благодарение на силния финансов екип, ежеседмичното планиране на паричните потоци и качественото портфолио. Това е подкрепено и от финансовата стабилност на компанията майка Еврохолд, което поставя дружеството в отлична позиция в условията на сътресения на пазара да увеличи клиентите си.
Докато доста компании изпитваха затруднения и се наложи да преструктурират своите портфейли или да напуснат пазара, финансово стабилните играчи успяха да заемат тяхното място и да спечелят нови клиенти. „Нашата група също отчита повишени обеми през последните месеци, защото клиентите търсят стабилност, предвидимост и качествено обслужване“, казва Дичев.
Това е и един от факторите, допринесли за увеличаването на финансовите резултати на водещата финансова и енергийна група Еврохолд, която записа рекордно полугодие в историята си по отношение на приходите от продажби и EBITDA (840 млн. евро приходи и близо 70 млн. евро EBITDA само от енергийния сегмент).
Гледайки напред, енергийната криза се очаква да ускори прехода към по-зелен енергиен микс, диверсификацията на доставките и енергийната ефективност. „Последните месеци наблюдаваме динамично развитие на нови възобновяеми енергийни източници, изграждане на системи за собствени нужди от страна на индустрията, активно управление на потреблението от бизнеса, енергийни спестявания и ред други мерки, които дават резултат“, отбелязва Дичев. Тези решения имат двоен незабавен ефект – намаление на разходите на реалния сектор и нисък въглероден отпечатък с почти никаква зависимост от изкопаеми горива, обяснява той.
В допълнение към енергийната криза, други фактори, стимулиращи развитието на ВЕИ през последните няколко години, бяха законовите промени и въвеждането на договори за премии. Със засилването на ролята на ВЕИ на енергийния пазар се увеличава и необходимостта от оптимално търговско управление на тези мощности. „Това означава системи за прогнозиране, адекватна инфраструктура, подготвен персонал и дежурни екипи“, казва Дичев.
Спецификите на пазара като въвеждането на пазар в рамките на деня и 15-минутен интервал на сетълмент налагат използването на автоматизирани системи за търговия, специализиран софтуер за прогнозиране и сложни алгоритми за оптимизация на позицията.
В това отношение ние като група имаме изградени екипи с натрупан опит в прогнозирането на товарите и търговията, както и надеждни и обезпечени ИТ системи.
Според Дичев това дава възможност на Електрохолд да предложи цялостни решения на ВЕИ централите и на клиентите, за да свърже производство и потребление по оптимален начин.
В допълнение – компанията търси и синергии с Еврохолд и нейното застрахователно дружество Евроинс. А новите продукти ще са още по-достъпни за потребителите, тъй като Електрохолд започва разширение на своята офис мрежа, започвайки с първи офис извън Западна България в гр. Сливен. „Развитието на енергийния пазар ще породи необходимост от това доставчиците да бъдат по-близо до клиентите, физически да са видими и проверими, комуникацията да е лесна и бърза“, прогнозира търговският директор на Електрохолд.
Разбира се, енергийният холдинг продължава и своите усилия за обучение на потребителите и повишаване на енергийната култура, стимулирайки подобряване на енергийна ефективност. „Използваме всичките си канали за тази цел, като започнем от специално съдържание, изпращано до потребителите чрез електронни фактури и имейли и публикувано на нашите сайтове, през специални промоционални кампании за популяризиране на електронната фактура и е-услугите ни като цяло, както и участие в събития и програми и проекти на държавни институции и бизнес организации.“
Но Електрохолд е само една част от системата, която трябва да укроти турбуленцията на енергийните пазари, променяща изцяло схващанията за пазара, цялостната конструкция и взаимоотношения между търговските участници. „Успешният преход ще зависи от осигуряването на трайни доставки на газ, от степента на свързване на нови ВЕИ към мрежата, активното управление на товарите, осигуряването на достатъчно гъвкав резерв, системи за съхранение и изглаждане на пиковете, солидна инфраструктура като мрежи и системи за децентрализиран диспечинг“, казва в заключение Дичев.