Българският финтех сектор е привлякъл 11 млн. лв. рискови инвестиции през 2022 г.
През 2022 г. български финтех компании са привлекли рискови инвестиции за общо 10.7 млн. лв., показват данните на Българската финтех асоциация. Това е слабо повишение на инвестициите спрямо предходната година (10.3 млн. лв.)
Ръстът е доста по-значим, ако се сравни с нивото на инвестициите във финтех сектора през 2018 г. – едва 1.3 млн. лв. Важно е да се отбележи, че тези числа вземат предвид само инвестиции в български юридически лица. Те не включват например инвестицията от 100 млн. долара, която създадената в България фирма Payhawk привлече миналата година.
Бизнесът на Payhawk е да продава софтуер за управление на фирмените разходи, а с инвестицията от 100 млн. долара компанията стана първият български стартъп, създаден в България, който се оценява на 1 млрд. долара.
От Българската финтех асоциация отчитат, че през тези пет години финтех индустрията в България се е развила значително и вече оперира с активи за над 2 млрд. лв. През 2021 г. индустрията е отчела приходи за 1.8 млрд. лв. (при 1.5 млрд. лв. през пандемичната 2020 г.)
Въпреки че в статистиката влизат приходите на над 100 фирми от финтех сектора, лъвският пай от оборота се пада на няколко по-големи играчи: Datecs, Paysafe България, myPOS, Easy Payment Services и Experian България. Тези компании се поделят почти половината от целия оборот във финтех индустрията на България.
Във тази индустрия вече работят над 11 хил. души, показват още данните.
Както в България, така и по света, финтех индустрията отбеляза значителен растеж през последните години и има няколко ключови фактора, които допринасят за тази тенденция.
С широкото разпространение на смартфони и други мобилни устройства за потребителите е по-лесно да управляват личните си финанси и да плащат онлайн. Тази промяна създава нови възможности за разработване на иновативни финансови продукти и услуги, които могат да бъдат достъпни през смартфона или лаптопа.
Друг фактор, който стимулира растежа на финтех индустрията, е нарастващата нужда от финансово включване. В много части на света традиционните финансови институции не могат да се справят с обслужването на домакинства с ниски доходи или хора в отдалечени райони. Финтех компаниите разработват решениея с които тези клиенти биха могли да бъдат достигнати.