Застраховка по мярка
Леката катастрофа, в която Снежина Захария участва преди години, не е причина за шок. Той идва по-късно: когато тя осъзнава, че са необходими часове да открие информацията, от която има нужда, за да си избере подходяща автозастраховка. „Бях толкова обезкуражена, че си помислих, че не може да съм единственият човек, на когото му се случва такова нещо – казва Захария, която от години живее в САЩ. – Реших, че трябва да има начин този проблем да се разреши.“
Така след незначителен инцидент на пътя Захария се врязва в проблемите на застрахователния пазар в САЩ. На него оперират много малки застрахователни брокери. За потребителите е трудно да се ориентират в различните оферти (представете си колко трудно бихте избрали най-добрата оферта сред десетки квартални доставчици на интернет например, за които трябва да събирате информация на парче).
През 2013 г. Захария решава, че ще се опита да реши проблема с избора на автомобилна застраховка, създавайки Insurify. Чрез своята онлайн платформа компанията позволява на над 220 млн. лицензирани шофьори в САЩ да изберат най-изгодната за тях застраховка.
Днес Insurify е един от големите виртуални брокери на автозастраховки в САЩ. Компанията навлиза и на други пазарни ниши като животозастраховането и жилищните застраховки (очаква се компанита да предлага и застраховане на домашни любимци, киберзастраховки и др.). Може да мислите за Insurify като за вашия пероснален застрахователен агент, който използва мощта на изкуствения интелект, за да ви намери най-подходящата застраховка.
Захария създава Insurify със съпруга си Георгиос Захария и българина Тод Кирязов. Последният е продуктов директор на Insurify и се включва като съосновател, след като е препоръчан на Захария от приятел. Днес Захария нарича съвместната си работа с Кирязов „най-доброто решение, което съм вземала“.
Insurify прави пари от всяка застраховка, която продаде, както и от всяка подновена застраховка. Бизнесът процъфтява. Компанията не съобщава информация за приходите си, но основателите ѝ твърдят, че оборотът се утроява всяка година от създаването ѝ. „Успяхме да разраснем бизнеса чрез страхотно потребителско преживяване, казва Тод Кирязов, на 38. – Не сме като компаниите за генериране на лийдове, които продават клиентски данни, но не предоставят цени или реални застрахователни полици.“ В момента в офиса на Insurify в Кеймбридж и дъщерния офис в София работят около 160 души, които развиват едноименната платформа за избор на застраховки.
ЗАСТРАХОВАНЕТО Е ГИГАНТСКИ ПАЗАР дори и ако го разглеждате само в границите на САЩ, където функционира Insurify. Американските онлайн брокери се очаква да генерират приходи от над 46 млрд. долара през 2022 г. според консултантската компания IBIS World. Удобството да си направиш застраховка, без да излизаш от дома си, се харесва на все повече потребители, създавайки бизнес възможности за компании като Insurify. А където има бизнес възможности, там са и инвеститорите. През 2021 г. Insurify привлече 100 млн. долара, за да подхрани бързия си растеж. Сделката беше водена от инвестиционния фонд Motive Partners и с участието на дотогавашните инвеститори на Insurify: фондовете MassMutual Ventures, Moneta VC, Nationwide,Viola FinTech, Hearst Ventures. Така общият размер на инвестициите, привлечени от създаването на Insurify, нарасна до около 130 млн. долара.
Insurify не е единствената компания на този пазар, която е апетитна за институционалните инвеститори. През май 2022 г. финтех компанията Caribou набра 115 млн. долара: сделка, която оцени цялата фирма на 1.1 млрд. долара. Основният бизнес на Caribou е да помага на потребителите да рефинансират автомобилните си заеми, но компанията предлага и услуга за сравняване на автомобилни застраховки, превръщайки я в конкурент на Insurify.
Година по-рано друга платформа за сравняване на застраховки – The Zebra, привлече 150 млн. долара, също превръщайки се в еднорог. Инвестицията се случи след рекордна 2020 г., през която The Zebra, въпреки пандемията, успя да удвои приходите си до 79 млн. долара.
Необходимо е Снежина Захария да се забърка в инцидент, за да разбере какви главоболия предизвиква разправянето със застрахователни брокери. От една страна, премията по автомобилната ѝ застраховка се увеличава, а от друга, процесът по търсене и избор на подходящ застрахователен продукт е времеемък и труден. „Създадохме място, на което потребителите могат да получат съвет, да сравнят цени, да си купят полици и да управляват застрахователната си политика, използвайки нашата технология“, казва Тод Кирязов.
Insurify бързо намира подкрепа от инвеститорите. През 2015 г. компанията получава първата си инвестиция от 2 млн. долара. Тя им дава възможност да стартират уебсайта комерсиално. Идеята им е да улеснят максимално покупката на автомобилни застраховки: без прескачане от сайт в сайт и сравняване на цени, без разточителни телефонни разговори със застрахователни агенти.
ОСВЕН ЧЕ МОГАТ ДА СРАВНЯТ ЦЕНИТЕ НА ЗАСТРАХОВАТЕЛНИТЕ ПРОДУКТИ, потребителите на Insurify могат да разгледат ревютата за тях, какви отстъпки са включени в застраховките, обяснения на сложните юридически термини и т.н.
Златното яйце в кошницата на Insurify е RateRank: патентован алгоритъм, който анализира личните предпочитания и качествата на шофьорите, преди да им направи предложения за застраховки.
Преди да могат да използват продукта, шофьорите трябва да предоставят информация за себе си, като например къде живеят, каква кола карат, имат ли (и какви) нарушения на пътя и т.н. Тази информация се взема предвид от алгоритъма, когато избира какви оферти за застраховки да покаже на потребителя.
Точно както би направил застрахователен агент, само че автоматизирано и намиращо се в смартфона ви. „RateRank помага на потребителя да намери вярната компания – казва Тод Кирязов. – Прави вземането на решение много по-лесно и да намерят правилната застраховка за тях.“
До 2020 г. растежът на Insurify се случва благодарение на американския екип на фирмата. После пандемията поразява туристическата индустрия, помитайки и Skyscanner – популярна платформа за сравняване на самолетни полети. Компанията започва преструктуриране и обявява, че ще съкрати около 1500 служители, включително и ще затвори малкия си софийски офис.
Когато основателите на Insurify разбират новината, те веднага виждат чудесна възможност да разширят офиса си извън САЩ. В крайна сметка Skyscanner прави със самолетните билети същото, което прави Insurify със застраховките.
Insurify наема част от българските служители на Skyscanner и отваря собствен офис в София през 2021 г. Начело на малкия екип от около 15-ина души застава Константин Халачев, който преди това е мениджър в Skyscanner.
Работата на българския офис е да се грижи за развитието на изкуствения интелект, който стои зад препоръките на Insurify. В централата си в Масачузетс компанията обявява и намеренията си да сформира собствен отдел от застрахователни агенти. Начело на тази миниатюрна армия от продавачи застава Шон Пауърс – застрахователен брокер с над 20 години опит. Защо ѝ е на компания като Insurify, която иска да спаси потребителите от дългите разговори с брокери, да си има агенти? „Един клиент може да започне онлайн, да се появят въпроси, да се свърже с някой от нашите професионални агенти – обяснява Пауърс. – А след това да се върне онлайн и да завърши покупката си.“
Пак през 2021 г. Toyota Insurance Management Solutions подписа споразумение, което ще позволи на автопроизводителя да използва технологията на Insurify, за да предлага на своите клиенти услуга за избор и управление на застраховки. Insurify има партньорства и с банки, застрахователни компании и дилъри на автомобили, изграждайки мрежа от съмишленици на различните нива на пазара. „Искаме да сме свързани с всяка голяма платформа, която има достъп до милиони потребители – казва Снежина Захария. – В момента работим със 75% от необанките в Америка. Повечето ни партньорства имат директна връзка с клиентските данни и използваме данни, които ни помагат да представим нашата оферта за застраховки, когато има най-голямо значение за потребителите. Например ние знаем кога точно клиентът плаща за застраховка и му изпращаме съобщение две седмици преди да дойде време за плащане на застрахователната полица.“
Предоставянето на технологията на Insurify на мегаплатформи, както ги наричат Захария и Кирязов, може да улесни излизането на компанията на световния пазар. Това са част от средносрочните цели на двамата съоснователи. „Около 79% от клиентите си търсят застраховка онлайн, но само 20% купуват онлайн, защото потребителското изживяване не е добро – казва Кирязов. – Ние искаме да задоволим тази нужда в следващите пет години или по-скоро.