Хората са най-важният фактор
AstraZeneca е глобална, иновативна биофармацевтична компания, която работи по откриването, разработването и маркетирането на иновативни медикаменти за лечение на заболявания в пет терапевтични области: онкология, кардио-метаболитни и бъбречни заболявания, респираторни заболявания, ваксини и имунотерапии и редки болести.
Компанията оперира в над 100 държави, a у нас организацията присъства повече от 50 години. През 2020 г. е създаден клъстер Балкани, който включва България, Хърватия, Словения, Сърбия и Черна гора, a от тази година групата одобри проект, благодарение на който държавите от Южните Балкани –Босна и Херцеговина, Северна Македония, Албания и Косово, също ще имат достъп до иновативните медикаменти на компанията чрез партньор.
Към днешна дата в AstrаZeneca Балкани работят над 250 професионалисти, а до 2025 г. екипът ще надвиши 350 души. В момента групата реализира $150 млн. годишни продажби в региона, като има амбицията в следващите три години да ги удвои и да представи над 100 нови медикаменти и индикации.
През 2020 г. управлението на клъстера пое Деян Лаковски. Той има солиден бизнес опит от над 20 години във фармацевтичната индустрия, като през последните 12 години е заемал ръководни позиции в различни компании.
Със своето умение да управлява мултикултурни и крос-функционални отдели в сегашната си роля Деян се стреми да изгради разнообразен, силно ангажиран и фокусиран върху пациентите екип, който е отдаден на ценностите на компанията и амбициозната програма за устойчивост. Деян е доктор по медицина и има MBA по икономика от университета в Скопие.
Именно динамичното развитие в последните две години на организацията у нас е поводът да се срещнем с него и с част от ръководния екип, позициониран в България.
ДЕЯН ЛАКОВСКИ,
Директор клъстер Балкани
Формирането на клъстер Балкани ни даде възможност да изградим силен и разнообразен лидерски екип, в който имаме представители от всички държави. Tе не само си взаимодействат перфектно, но и придобиват уникален опит в управлението на мултикултурни екипи.
Новата структура предоставя развитие за всички колеги. Благодарение на нея те работят по международни проекти в крос-функционални екипи, като постоянно обогатяват своите знания и могат да израстват кариерно. Kлючовото обаче е, че растем. В следващите две години екипът на клъстер Балкани ще се увеличи с над 35%. Или иначе казано, предоставяме работна среда в перфектен микс между развитие на настоящите ни колеги и възможността да привлечем нови таланти в България да станат също част от глобална компания с утвърдена история, фокусирана върху бъдещето и иновациите.
Кое е най-голямото предизвикателство, което срещнахте при тази трансформация?
Винаги гледам на предизвикателствата като на възможности. Трансформацията към клъстерна структура се случва и в процес на бърз и динамичен растеж на компанията. Това води и необходимостта от намирането на правилните хора, които да припознаят нашата култура и ценности.
За нас е много важно новите колеги да споделят силния ни фокус да бъдем в полза на пациентите и заобикалящата ни среда, както и да допринесем за създаването на позитивна работна атмосфера. Всичко това помага за постигане на успехи и по-добри бизнес резултати. Разбира се, това е възможно, защото винаги имам подкрепата на останалите мениджъри и екипа, за което им благодаря.
Служителите имат ключова роля. Как успявате да създадете отлична среда за работа?
Изключително вярвам в това, че хората са най-важният фактор в една организация. Гордея се, че 84% от служителите в България биха препоръчали AstraZeneca като отлично място за работа. 87% пък споделят, че техните преки ръководители са ангажирани с насърчаването на diversity&inclusion програмите ни.
Тези резултати са по-високи от традиционните за големи международни компании и особено такива в период на трансформация. Това се дължи на факта, че нашата култура и ценности са водещи.
Приветстваме разнообразието и новите идеи. Поощряването на speak up културата и двустранната комуникация са също ключови. Имаме вътрешни канали, чрез които въвличаме нашите служители в споделянето на важни за тях теми. За изграждането на доверие спомагат и регулярните срещи с всички колеги под формата на отворена дискусия. И, разбира се, имаме атрактивна програма за допълнителни придобивки, съобразена с нуждите и желанията на колегите у нас.
Каква роля има социалната отговорност за AstraZeneca?
Имаме много амбициозна програма – достъп до здравеопазване, опазване на околната среда, осигуряване на етични и прозрачни политики. Като глобален бизнес имаме ключова роля в справянето с най-големите предизвикателства на нашето време.
Следваме Глобалните цели за устойчиво развитие на ООН и имаме план до 2030 г. нашият въглероден отпечатък да е с негативен знак. За да помогнем това да се случи, в клъстер Балкани и в частност България имаме редица инициативи. Още от началото на тази година поръчваме изцяло електрически автомобили, като целта е до 2025 г. всички служебни коли да са такива. Всъщност стремежът към устойчиво развитие е в ДНК на всичките ни служители.
Доказва го и фактът, че за изминалата година по инициатива на наши колеги в клъстера са реалзирани над 30 каузи, насърчаващи социалната отговорност. Гордеем се, че именно от България стартира проектът „Гората на АstraZeneca“, който в момента е припознат от цялата група и се случва във всички държави.
Сред другите ни дейности са осиновяване на кошери, програма за превенция на тютюнопушене от страна на деца и младежи и много други. Най-хубавото е, че новите колеги споделят, че един от ключовите фактори да се присъединят към нас е впечатляващата ни програма за устойчиво развитие.
ГЕРГАНА ПЕНЧЕВА,
Мениджър връзки с институциите и достъп до пазара, България
Какви са предизвикателствата в сферата на здравеопазването, които AstraZeneca се опитва да разреши?
Свидетели сме на вълна от нови терапевтични решения, които трансформират в позитивна посока перспективите пред пациентите. Все повече нараства делът на населението над 65-годишна възраст, което e свързано с увеличаване и на хроничните, и на онкологичните заболявания.
В партньорство с институциите у нас работим в посока на промяна на начина на мислене за здравеопазването, за да отговорим на очакванията на обществото. Разходите за здравеопазване, в частност за лекарствена терапия, са обществена инвестиция както в благосъстоянието на гражданите, така и в нашето икономическо бъдеще.
По-доброто здраве води до просперитет. По-здравите хора се радват на по-дълъг и по-продуктивен трудов живот и изразходват по-малко средства за здравни грижи.
Сред водещите приоритети на AstraZeneca е да осигурява достъп на повече пациенти до иновативни терапии. Как постигате това у нас?
Чрез нашите програми за ранен достъп даваме възможност на българските пациенти за безплатно лечение с иновативни продукти на компанията, които все още не са реимбурсирани от здравната система, и се опитваме да печелим ценно време за тях.
Следвайки свързаната нормативна уредба и в постоянен открит диалог с институциите, осигурихме достъп до лечение на пациенти с редица онкологични, сърдечносъдови, белодробни, нефрологични, ревматологични и редки заболявания.
Нашата отговорност да помогнем на българските пациенти да стигнат до новите здравни технологии, които навлизат в клиничната практика, е огромна. За нас в AstraZeneca тази отговорност e мисия.
ИВАН РАНГЕЛОВ,
Финансов директор, клъстер Балкани
Имате високи цели по отношение на достъпа на пациентите до съвременно лечение. Вашата задача като финансов директор е да се грижите за устойчивостта на бизнеса. Как поддържате баланса между двете?
Всичко, което правим за пациентите, разглеждам като инвестиция, а не разход. Моята роля е да бъда партньор на бизнеса и да подпомагам колегите в това да растем заедно.
Инвестираме и в реализиране на програми за ранен достъп до съвременни терапии и за ранна диагностика, в образователни програми, в информационни кампании за различни заболявания и много други.
Показвайки устойчив растеж, имаме възможност да инвестираме и в развитието на клъстера. Благодарение на това навлизаме и в страните от Южните Балкани и още 10 млн. души от региона ще получат достъп до нашите иновативни медикаменти.
Какви са финансовите политики, насочени към служителите, които помагат за тяхната удовлетвореност?
Добре познатите финансови политики са важна част от цялостния пакет с придобивки, но като тенденция се забелязва фокус към комплексни и гъвкави решения.
Динамичното разрастване на екипа в България, както и въвеждането на хибриден модел на работа ни стимулира да инвестираме в нова офис среда. Тя ще посрещне екипа ни в началото на 2023 г. и ще предостави повече общи пространства за срещи, съчетани с тихи зали, където служителите могат да работят фокусирано или да провеждат дигитални срещи.
Също така за колегите във всички държави, за които закупуваме служебни електрически автомобили, осигуряваме в допълнение и станциите за зареждане. Всичко това с цел хората ни да работят безпроблемно и да се чувстват максимално комфортно.
ДЕНИЦА СТОЯНОВА,
Мениджър човешки ресурси, клъстер Балкани
Какво е мнението ви за актуалната напоследък тема за многообразието в екипа?
Многообразието е богатство. Това да имаш в компанията разнородни идеи, опит, различни поколения, помага както по отношение на иновации и подобрения, така и за т.нар. учене през целия живот.
Радвам се, че AstraZeneca Балкани е от добрите примери за многообразие, в които постигаме успехите си не въпреки, а благодарение на своите различия. Работим в екип от много националности, като имаме изключителен баланс по отношение на броя на колеги с над 10 години стаж в компанията с тези под две години.
Насърчаваме и израстването на жени на лидерски позиции, като в резултат на това над 65% от всички мениджъри в AstraZeneca Балкани са дами.
Кои са най-важните лидерски качества и какви са лидерите в AstraZeneca?
Доскоро се говореше за най-успешния лидерски стил, но се радвам, че все повече фокусът е върху изграждането на високоефективни и ангажирани екипи. А това се постига само от лидери, които са автентични.
Ако лидерът вярва в целите и мисията на компанията и е пример за подражание в ежедневната комуникация с колегите, ценностите стават корпоративна култура. Лидерите трябва искрено да чувстват и демонстрират грижа към хората си, да предоставят подкрепа и конструктивна обратна връзка.
Тяхна е ролята да помагат на екипите да постигат резултати, докато се развиват личностно и професионално. Когато се присъединих към AstraZeneca, бях много щастлива, че попадам в такъв лидерски екип – мениджърите тук са истински пример за грижа към хората и умело внасят баланс в този многолик и разнообразен екип. И именно това ни помага да постигаме отлични бизнес резултати и позитивна работна атмосфера.
ИВАЙЛО ВАСИЛЕВ,
Бизнес юнит мениджър биофармация, България
Как екипът в AstraZeneca спомага за внедряването на иновациите в сферата на фармацията у нас?
В много случаи говорим за иновации, които са част от животоспасяваща терапия. Ако човек е взискателен към технологичните устройства, софтуерните продукти и услуги от ежедневието си, десетократно по-изискващ би трябвало да бъде към медикаментите, с които се лекува.
Ние сме тук, за да сме в полза на нашите пациенти и да даваме добавена стойност за тях и техните близки. Ето защо и иновативната терапия, която крос-функционалните екипи на AstraZeneca осигуряват за българските пациенти, подпомага нашето здравеопазване.
Горди сме, че благодарение на всеотдайността на нашите колеги десетки хиляди семейства могат да разчитат на поне една от иновативните ни терапии.
Вие ръководите едно от най-големите звена на компанията в България. Как се справяте с това да поддържате високо ниво на знания и умения на всички в екипа?
Доброто взаимодействие със здравните специалисти е приоритет за АstraZenecа. Ето защо компанията залага високи стандарти за подготовка на всички служители. Всички сме лицето на компанията и ученето е постоянен процес.
За колегите сме осигурили редица начини за добра подготовка. Имаме платформи за онлайн самообучение и десетки специализирани курсове за усъвършенстване на уменията. Самите мениджъри също съдействат с насоки и споделяне на опит.
Много е ценно и взаимодействието с колегите от другите страни, с които постоянно обменяме добри практики и know-how.
ДОРА МАГРИОТОВА,
Compliance Director
Следването на високи етични стандарти е фокус на AstraZeneca. Какви са приоритетите ви в тази област?
Всеки от нас, нашите деца и близки са пациенти в определен момент. Здравеопазването е сектор, който пряко касае благоденствието и дълголетието на населението, и вярвам, че е привилегия да работиш в името на пациентите.
Когато обучавам нови колеги, винаги напомням, че нашите бизнес решения и действия трябва да поставят пациентите на първо място, да защитават техните интереси и нека бъдем честни – бихме искали и към нас винаги да се постъпва етично, нали? Затова и етичният ни кодекс всъщност се състои от ценностите на компанията и се основава на морални принципи, а не на правила.
Прозрачността е водеща за една фармацевтична компания. Как в AstraZeneca печелите доверието на пациентите, партньорите и служителите?
Ежегодно публикуваме обществено достъпна поименна финансова информация за всяка здравна и пациентска организация, на която сме оказали подкрепа за реализирането на образователни или социално значими инициативи.
Обявяваме и всички медицински специалисти, с които сме имали договорни отношения и са предоставили своето съгласие, съгласно закона за защита на личните данни.
Очакваме от нашите партньори и доставчици да спазват високи етични стандарти, като прилагаме утвърдени методи за анализ на техните кодекси за отговорно бизнес поведение, политики и репутация.
Редовно измерваме усещането за свобода на мнението на нашите колеги – с удовлетворение споделям, че по този показател екипът ни традиционно дава оценка, която статистически надвишава постигнатото от компанията в глобален мащаб. Благодаря на всички лидери и служители за техния личен пример и принос за този значим резултат.
МАРИЯ ЖЕЛЯЗОВА,
Мениджър комуникации, клъстер Балкани
Вие сте сред новите попълнения в AstraZeneca. С какво ви впечатли компанията?
С хората. Както и с мисията да допринасяме за положителното въздействие върху обществото, заобикалящата ни среда и достъпа до по-добро здравеопазване. Предвид трансформацията и бързия растеж, който се случва в клъстер Балкани, съм впечатлена от лекотата, с която новоприсъединили се като мен колеги получават ежедневна подкрепа от всички, без значение дали са с дългогодишен опит в компанията, или са започнали наскоро, на каква позиция са, от коя националност и т.н.
Възможностите за развитие са много и има с какво да привлечем таланти и експерти. Запознах се с много вдъхновяващи истории на колеги, включително такива, завършили и работили в чужбина, но решили да се завърнат в България, защото чрез AstraZeneca имат възможността да прилагат наученото там в полза на пациентите и обществото тук.
Отговаряте за вътрешните и външните комуникации в клъстер Балкани. Как се комуникира на няколко пазара?
Динамично, интересно и разнообразно. Пазарите са различни, но целите и мисията ни са общи. С помощта на колегите във всички държави от клъстер Балкани се стараем да предадем важните за нашите аудитории послания.
Ролята на комуникациите е да бъдем допълнително средство към отличната работа на нашите колеги в колаборацията им с различни партньори и институции в изграждането на още по-силно доверие към АstraZeneca.
По този начин успяваме да насочим вниманието към обществено значими проблеми в сферата на здравеопазването и устойчивото развитие, както и нашите иновации, които променят животи.