Онлайн търговия 2023: Бъдещето е на големите онлайн платформи
Темпът на растеж на B2C (бизнес към краен потребител) пазара в България е 30% през 2022 г. спрямо предходната година. Обемът на B2C електронната търговия на продукти и услуги в България през 2022 г. по данни от годишния доклад на E-commerce Europe достига 1.64 млрд. евро.

Топ 10 на българските онлайн магазини сумарно съставлява 20.5% от обема на целия B2C пазар в България за 2021 г. Това показва, че бъдещето на електронната търговия не е в множеството нишови онлайн магазини, а в големите платформи. Прогнозите сочат, че българският онлайн пазар в следващите три-пет години ще има огромен потенциал за развитие.
Ето някои от водещите тенденции, които ще повлияят посоката на развитие на електронната търговия в България и по света.
ИЗМЕНЕНИЕ НА КЛИМАТА И УСТОЙЧИВИ БИЗНЕС МОДЕЛИ
Изменението на климата е едно от най-големите предизвикателства, пред които сме изправени днес. Насърчаването на разумно и устойчиво поведение на потребителите при онлайн пазаруването може да е не само истински приятно изживяване, но и с грижа за природата. Екологичността се отразява на онлайн продажбите. Много потребители споделят, че са били повлияни от опасения за околната среда, когато вземат решение за покупка. Много примери за социално отговорни брандове в България с грижа за природата има сред членовете на Българска Е-комерс асоциация (БЕА).
Друг основен фактор, движещ зеленото консуматорство, е появата на Millennials като стабилна група от купувачи, интересуващи се от екологично чисти продукти. Това търсене на зелени продукти кара компаниите за електронна търговия да приемат екологично чисти практики.
ИНТЕЛИГЕНТНА ПЕРСОНАЛИЗАЦИЯ
Близо 61% от потребителите на смартфони предпочитат брандове, които предоставят персонализирано изживяване. Поради това персонализацията остава една от основните тенденции в мобилната търговия. Тази стратегия за мобилна търговия ще получи надграждане. Интелигентната персонализация ще се превърне в новото лице на домейна, като компаниите се фокусират повече върху поведенческото сегментиране, отколкото върху маркетинга на приложенията. Това предполага, че електронните търговци и маркетолозите ще изучават демографските данни на потребителите, предишни търсения, промяна в поведението, устройство, от което са регистрирани, и други подобни фактори, за да им предадат правилното съобщение в точното време. И по този начин ще се насладят на по-висока степен на удовлетвореност на клиентите и повече реализации от продажби.
ОПТИМИЗИРАНА СКОРОСТ НА ЗАРЕЖДАНЕ НА СТРАНИЦАТА
В днешно време потребителите на смартфони имат 2 или повече приложения за пазаруване на своите устройства и изоставят страницата, ако зареждането ù отнема повече от 3 секунди. Поради това фокусирането върху подобряването на скоростта на страниците също ще бъде една от основните тенденции в мобилната търговия за 2022–2025 г.
Ще бъде важно както за стартиращи фирми, така и за утвърдени брандове в областта на търговията да гарантират, че страниците на техните приложения са добре оптимизирани и се зареждат със светкавична скорост, като същевременно предоставят безупречно клиентско изживяване.
АВТОМАТИЗИРАНА ПОДДРЪЖКА НА КЛИЕНТИТЕ
До края на 2021 г. около 85% от взаимодействията с клиентите се управляват без човешка намеса. Бизнесът ще инвестира сериозно в разработката на Chatbot и ще интегрира тези задвижвани от изкуствен интелект инструменти в своя процес за поддръжка на клиенти, за да извлече безброй ползи от мобилната търговия, като например:
- по-високо ниво на ангажираност на клиентите чрез работа с множество потребители в реално време;
- по-добър анализ чрез събиране на потребителска информация от разговора и споделяне с екипа по продажбите;
- подобрено ниво на удовлетвореност на клиентите чрез предлагане на персонализирани опции в разговорен начин;
- по-добра производителност чрез скрининг на потенциални клиенти и др.
ОМНИКАНАЛЕН ОПИТ
С нарастващата конкуренция на пазара близо 50% от фирмите използват около 8 различни канала за взаимодействие и предоставяне на клиентско изживяване. Въпреки че им помага да създадат по-голяма видимост, това затруднява отговора на очакванията на потребителите за предоставяне на безпроблемно изживяване при превключване от една към друга точка на допир. Поради това идеята за създаване на опит за търговия на дребно с омниканален опит ще преобладава през 2023–2025 г.
СОЦИАЛНИТЕ МРЕЖИ
Социалните мрежи също захранват бъдещето на електронната търговия. Тe позволяват на брандовете да достигнат до голям обхват от потребители, да изграждат по-високи нива на ангажираност, да популяризират своите продукти/услуги, да общуват с тях, да получават повече прозрения за надграждане на своите бизнес стратегии, да се радват на по-висока възвръщаемост на инвестициите.
Установено е, че 55% от потребителите са направили покупка, след като са открили продукт в социалните мрежи. По същия начин магазините с присъствие в социалните медии са спечелили 32% повече продажби от тези, които все още работят с традиционни методи.
ДОБАВЕНА РЕАЛНОСТ И ВИРТУАЛНА РЕАЛНОСТ
Добавена реалност (augmented reality или AR) е когато потребителите използват функцията на камерата на своя смартфон чрез приложение, за да видят подобрено представяне на реалния свят. Технологията позволява на електронните търговци да популяризират своите услуги и продукти по много по-реалистичен начин, както и да даде възможност на потребителите да изпробват всеки продукт, преди да купят.
Nike например интегрира AR функция в своето приложение Nike Fit. Клиентите могат да направят снимка на своите крака (без обувки), а приложението изчислява истинския размер на обувките им. Това е ценна функция, защото 60% от хората поръчват грешен размер на обувките си и след това се налага да ги връщат.
Виртуалната реалност е компютърно генерирана симулация, която позволява на потребителите да взаимодействат в 3D среда чрез специфични устройства като очила, VR слушалки и смартфони.
На този принцип луксозният бранд Karen Millen създаде VR представяне на свой магазин. Потребителите могат да направят виртуална обиколка на магазина и дори да направят покупка.
АВТОНОМНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА
Въпреки че автономните превозни средства все още са ново нещо на пазара, те се оказват с голям потенциал в бъдещето на електронната търговия. Тези технологични иновации управляват ефективно инвентара, както и доставят продукти за най-кратко време по целия свят.
По този начин автономните превозни средства идват като решение за различни предизвикателства, пред които са изправени електронните търговци в настоящия сценарий, включително осигуряване на по-добро клиентско преживяване.
ГЛАСОВО ТЪРСЕНЕ
С нарастването на използването на дигитални асистенти като Google Assistant, Amazon Alexa и Siri гласовото търсене също ще се превърне в една от водещите тенденции в електронната търговия за 2023–2025 г.
Потребителите ще извършват близо 50% от своите търсения и ще предпочитат да чуват цените на бизнеса чрез глас. През цялото време фирмите ще вграждат гласово активирани команди в своите мобилни приложения, за да насочат тези гласови търсения и да увеличат продажбите. В резултат на това секторът на гласово пазаруване се очаква да надхвърли 40 милиарда долара през 2023 г.
Тези вълнуващи тенденции, задвижвани от напредъка в технологиите, предизвикват интереса на много големи брандове. Това се дължи на факта, че те са ефективни при привличането на клиенти към продукти и услуги, като същевременно задържат вниманието им. Привличането на вниманието на клиента е сигурен начин да превърнете посещението в продажба. Време е да помислите как да приложите тези тенденции, за да наблюдавате покачването на продажбите си.