С грижа за служителите по пътя към устойчиво развитие
Галина Чулева, главен директор „Управление на хора и култура“ в Yettel, разказва за основното звено в стратегията за устойчиво развитие
Разбирането, че устойчивият начин на управление на една компания е свързан само с екологични подбуди, е често срещано. Истината е, че една от основните теми, в които то се фокусира, освен планетата са и хората. За тяхното място в сърцето на един от лидерите в телекомуникациите, Yettel, и в стратегията за устойчиво развитие на компанията разговаряме с Галина Чулева, главен директор „Управление на хора и култура“ в Yettel.
Г-жо Чулева, скоро Yettel обяви публично своята стратегия за устойчиво развитие 2028, с която се фокусирате върху няколко приоритетни области. Кои са те и защо сте избрали именно тях?
Направленията, в които избрахме да фокусираме нашите усилия, са тези, върху които имаме най-голямо влияние с нашата дейност и съответно можем да окажем най-голямо положително въздействие. Четирите стълба на стратегията ни за устойчиво развитие са свързани с околната среда, хората, развитието на технологиите за устойчиво бъдеще и управление, основано на почтеност и прозрачност.
Във всеки един от тях сме заложили амбициозни цели, които да постигнем в следващите пет години, като да намалим въглеродния отпечатък, който оставяме, да увеличим покритието на нашата 5G мрежа и тя да достига до поне 85% от населението на страната и да помогнем на 10 хил. души годишно да подобряват дигиталните си умения. Това са само малка част от задачите, които сме си поставили. Едно от приоритетните ни направления са хората – те са в центъра на всичко, което правим, и това разбиране е съществена част от културата на Yettel.
Служителите на компанията са се превърнали в истински посланици на бранда и са дълбоко свързани с него.
Как продължавате да ги мотивирате да бъдат част не само от компанията, но и от общността, която сте изградили?
На първо място за нас са благосъстоянието, здравето и безопасността им на работното място. Ние следваме стриктно установените практики и програми в тази посока, които са изцяло съобразени с международните стандарти и изисквания. Също така осигуряваме възможност за периодични медицински прегледи за нашите служители с акцент върху превенцията на заболяванията, както и програми, свързани със здравословния начин на живот и справяне със стреса на работното място.
Мотивиращата среда на работа, която сме изградили в компанията, придобивките, които имат нашите служители, и грижата, която демонстрираме към тях, ни правят и един от най-предпочитаните работодатели в страната. Ние даваме възможност на служителите да се чувстват професионално удовлетворени, щастливи и най-важното – да бъдат себе си, докато променят света чрез технологиите. Успеха ни откриваме и в наградите, спечелени през последните 3 години от различни събития, въз основа на които се нареждаме в топ 5 работодатели в рамките на Индекса за най-добър работодател в България.
Инвестира ли Yettel в професионалното развитие на хората в компанията и какви възможности им предоставя за разгръщане на пълния потенциал?
Знаем, че възможностите за обучение помагат на организацията ни да постигне своите стратегически цели и помагат на служителите да бъдат успешни и добри специалисти. Още през 2021 г. инвестирахме в разработването на персонализирана програма за управление на проекти, в която през тази година се включиха повече от 80 служители. Мотивираме ги да използват и различните образователни платформи, до които им даваме неограничен достъп, като LinkedIn Learning.
Нашата най-голяма програма за професионално развитие EduGrants също е сред предпочитаните в компанията, като до момента през нея са преминали 38 души, а ние сме инвестирали 100 хил. лв. в нея за изминалата година. Програмата е съсредоточена в подпомагането на индивидуалните нужди от обучение и е чудесна възможност за повишаване на професионалната квалификация с финансовата подкрепа на компанията. Тя предлага на служителите възможност да кандидатстват за различни видове квалификации – Executive MBA, mini-MBA, чартърни квалификации или друго квалификационно обучение в реномирани образователни институции.
Какви конкретни цели, свързани с хората, сте заложили в стратегията за устойчиво развитие?
Във връзка със стратегията ни сме планирали да повишим информираността на нашите служители за устойчивия начин на живот, като сме планирали вътрешни подкасти, уебинари, онлайн курсове. Създадохме и вътрешен ESG Crew, съставен от повече от 20 доброволци, които допринасят за ангажираността и отговорността на служителите по темата и разработват нови начини, с които да разпространим идеите в организацията.
Също така планираме специални обучения в тази сфера, през които до края на 2023 г. да преминат 100% от ръководните кадри и 50% от служителите. Сред целите на стратегията е и всяка година 1000 работни часа да бъдат дарени за доброволчески каузи, свързани с опазването на природата и изграждането на по-добра среда за живот. Вярваме, че истинската промяна настъпва, когато всички обединим усилия, затова имаме амбицията всяка година да ангажираме 2.5 млн. души с информация по темата, с която да предизвикаме позитивна промяна в начина им на живот.
Многообразието в компанията и социалното равенство също са сред водещите ни приоритети. Знаем, че в света на IT и технологиите балансът между половете е нарушен и съотношението мъже – жени е неравнопоставено. Мъжете в сектора доминират и затова ние ще се стремим да променим съотношението, като до 2028 г. имаме 40% жени на технологични позиции.
Има ли други стъпки, с които показвате дългосрочния си ангажимент към едно от основните направления в стратегията за устойчиво развитие – хората?
Стажантската програма Hub by Yettel, която сега стартира своето седмо издание, е насочена към младите таланти, които правят първите стъпки в кариерата си. Те работят по реални стратегически проекти в истинска работна среда и заедно със своите ментори решават актуални за компанията казуси.
Радва ни фактът, че тази година желаещите да се включат са два пъти повече от кандидатите през 2021 г., а до момента през стажа са преминали 62 души. Важно е да отбележим, че 85% от тях остават служители на компанията и след приключване на програмата.
Имаме и министажантска програма. Това е „Втора смяна“, която е насочена към децата на нашите служители и има за цел да помогне на младежите и техните родители в кариерното ориентиране на децата. В нея досега са се включили 81 участници между 15 и 19 години, които успяха да се докоснат до корпоративния свят и да получат ценна информация за различните професии в компанията и нейната структура.
Успешно реализираме и социална програма за хората с различни възможности „Рамо до рамо“, чието осмо издание в момента дава шанс за професионално развитие на петима нови участници.
Тя подпомага разгръщането на целия потенциал на участниците и им предоставя възможност за работа в отворена, приятелска и достъпна среда, което често е проблем за тях. Щастливи сме, че благодарение на „Рамо до рамо“ до момента 29 участници успяха да намерят по-добра социализация в обществото и да са по-конкурентоспособни на пазара на труда. Десет от тях продължиха своя кариерен път в Yettel и успешно се развиват в избраната професия.