Автомобили 2023: Електрификацията диктува модата при автомобилите
Към края на месец октомври 2022 г. общият пазар на леки автомобили, според данните за регистрация, в България расте с 16.9%, а премиум сегментът – с 13.3%. Тези ръстове са базирани на относително слаб пазар през 2020 г. и плавно възстановяване през 2021 г.
Складовите наличности като цяло, натрупани до 2019 г., в резултат от прекъсванията в производството през 2020 г. бяха сведени до минимум. Потребителското търсене се насочва към бъдещо производство на автомобили. Наблюдавайки тези пазарни тенденции и удължаването на сроковете на доставка, все повече клиенти и потребители започват да планират дългосрочно своите потребности, което води до нарастване броя на приетите поръчки.
Едно от последствията на този променен, в световен мащаб, модел е повишаването на остатъчните стойности на регистрираните автомобили. При толкова висок дял на поръчките скоростта на производство определя ръста на продажбите и съответно регистрациите на отделните производители.
Всеизвестно е, че производството и доставката на полупроводници остава тясно място. Основна причина за това е не само повишено търсене на автомобили, но и съществен ръст в използването на микрочипове от всички други индустрии, които произвеждат машини, съоръжения и техника.
Сложността за решаване на проблема със снабдяване с микропроцесори идва и от различното технологично ниво на чиповете, които потребяват различните индустрии, така и поради дългия период на планиране за производство и доставка на микрочипове след тяхната поръчка.
Други фактори, които влияят в момента на бързината на доставка на автомобили, са свързани с ограничените капацитети за производство на компоненти за автомобилната индустрия, базирани на войната на Русия в Украйна, както и на рестрикции в свободното придвижване поради политиката за нулев ковид на китайското правителство. И двата фактора са с непредвидимо отражение върху сроковете за доставка.
Изключително претоварени изглеждат в момента и логистичните вериги между Югоизточна Азия и Европа, както и между САЩ и Европа. Огромното търсене на логистични услуги води и до повишаване на тяхната цена.
Какво се търси? Изключително висок е интересът за доставка на електрически автомобили, както и на plug-in хибриди. Сроковете на доставка на този тип коли са още по-високи поради ограничената разполагаемост на редкоземни материали, използвани в електрическите двигатели, както и суровини, например кобалт литий, които са без алтернатива при производството на акумулаторни батерии.
Още преди пандемията, но особено след 2020 г. се налага тренд на повишена комуникация между потребители и доставчици в онлайн среда. Въпреки комплексността при сделки с автомобили се увеличава и броят на онлайн покупките. За потребителите е важно да могат да обменят информация и да бъдат обслужвани в различните фази на търговския процес и според предпочитанията им както в съществуващите търговски мрежи, така и във виртуална среда.
Изключително високи са очакванията за надеждност, пълнота, обвързаност и бързина на комуникацията. Това се отразява в търсенето, както и при организационната структура на производителите, така и върху пласментната мрежа. Не на последно място драматичните промени в медийната среда пораждат необходимост от цялостно преподреждане на комуникационните стратегии на автомобилните производители.
Какви промени настъпват в потреблението? Изместват се фазите на планиране на покупка. Базирано на високото ниво на инфлацията и спестявания на населението и фирмите наблюдавам леко повишаване на кешовите сделки. Но дългосрочно се запазва високо търсене на оперативен и финансов лизинг.
Наблюдава се тренд за увеличаване на мощността при покупка на автомобили с изцяло електрическо задвижване. Важен тренд в търсенето са и високите очаквания към операционните системи за управление на автомобилите, както и тяхната свързаност. Търси се по-високо ниво на оборудване.
Кои са ключовите събития през 2023 г., които могат да повлияят на сектора? Решителността на националните правителства, както и на европейските институции за ускоряване на процеса на електрификация на мобилността подпомагат тенденцията за устойчив растеж на този тип автомобили.
Експоненциално расте броят на зарядните станции, както и разнообразието от модели, модификации и мощностни класове, предлагани от производителите. Електрификацията вече владее всички сегменти. Ще продължи намаляване на търсенето на дизелови двигатели, а при бензиновите версии plug-in хибридното задвижване или меките хибриди ще доминират. Предстои обсъждането и финализирането на изискванията на новия стандарт за нивата на емисиите Евро 7.
До какво ще доведе целокупността от фактори през 2023 г.? Очертаните по-горе тенденции са със средносрочен и дългосрочен ефект и ще продължат да определят тренда в автомобилната индустрия и през следващата година. През 2023 г. би могло да се очаква леко забавен растеж, базиран и в известна степен на факторите на несигурност, но и с големи регионални различия в трендовете. В България очакванията ни са за запазване на положителен тренд и ръст, надвишаващ този на БВП.