Култура на успеха
Жечко Кюркчиев и брат му Красен започват с магазинче в Смядово и го разрастват до холдинг със стотици милиони левове оборот.
В България 90-те години са трудно време за стартиране на бизнес. Въпреки това Жечко Кюркчиев твърди, че не се е сблъскал с кой знае какви предизвикателства, когато заедно с брат си Красен решават да създадат собствен бизнес с търговия на дребно. „Имах пет години опит в държавна компания и ми беше писнало да виждам неща, които бяха против всичко, което аз харесвам“, спомни си Кюркчиев по време на второто издание на Forbes DNA Of Success.
Стартират без бизнес план и дори без ясна представа какво точно ще правят. Започват с едно магазинче в Смядово, където са родени Кюркчиеви. Скоро откриват магазин и в Шумен и започват да мечтаят за създаването на верига в цялата страна. През 1994 г. магазините им са вече в почти всички окръжни градове.
Най-голямата трудност по това време е финансирането. Банките в България се роят, но отпускането на кредити е сложно, а освен това банките фалират и могат да усложнят процеса по финансиране на сделки. Но бизнесът се разраства, а братята прескачат от търговията в производството, създавайки „Теси“. Това, което днес е мултимилионна компания с износ на продукция в над 50 страни, започва като малка фабрика за радиатори. „Да си индустриалец е много по-различно от това да си търговец – казва Кюркчиев. – Но на нас ни хареса.“
Първите пазари, на които „Теси“ стъпва извън България, са Русия и Украйна. Бизнесът с електроуреди се оказва печеливш залог. Продажбите на „Теси“ растат все повече (през 2022 г. компанията очаква 100 млн. евро приходи), а компанията отваря собствени дъщерни дружества в страни като Украйна, Гърция, Полша, Испания.
За Жечко Кюркчиев най-големият успех на „Теси“ е корпоративната култура. Той посочва, че макар да е семейна фирма, „Теси“ е успяла да изгради инструментите, с които да се разрасне в една много голяма компания като част от холдинга „Фикосота“. „Това е среда, която стана причина много хора да кажат, че не са очаквали да видят нещо такова в България“, казва Кюркчиев.