Телекомуникации 2023: Бързата свързаност и дигиталната трансформация
Преди 2020 г. телеком секторът се възприемаше като един от стълбовете на икономиката, технологичния прогрес и все по-добрата свързаност. Сега, след двегодишен период на изключителни предизвикателства пред Европа и света, изкристализира същинската му роля – да гарантира, че тоталната трансформация във всички сфери на живота ще се случи по най-добрия начин за хората и бизнеса.
КЪДЕ СМЕ В ОБЩИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ КОНТЕКСТ
В глобален мащаб трансформацията вече е символ на новото нормално, като само ускорява темповете си. Масовата дигитализация, която започна с началото на ковид кризата, постепенно обхваща всички компании, организации и сфери на живота – работа, обучение, забавление. На дневен ред вече е и декарбонизацията, като част от задължителния зелен преход. Няма съмнение, че новата екосистема на бизнеса ще се гради именно на свързаните устройства и разрастването на комуникационната инфраструктура, а телеком мрежите ще създадат средата, чрез която иновативните бизнеси ще достигат до потребителите.
Основата за тези процеси е много добра. Телекомуникационният бизнес не понесе тежките икономически последствия от кризата. Първо, заради ролята си в извънредната обстановка, в която по-добрата свързаност е приоритет. Второ, защото нашият сектор, за разлика от много други, от години инвестира в дигитализация – и когато потреблението на данни, видео, глас рязко се увеличи, бяхме готови да посрещнем този бум.
Показателно е, че въпреки инфлационния и макроикономическия натиск приходите от телекомуникационни услуги и проекти са се увеличили с над 8% през 2021 г. според доклада на КРС, като за първи път годишните постъпления на операторите в България надхвърлят 3 милиарда лева. В същото време за миналата година нашият сектор е инвестирал общо над 567 милиона лева, или с 32% повече спрямо 2020 г. – с най-голям дял за мобилни и 5G мрежи.
5G, ОПТИЧНИ МРЕЖИ ИЛИ И ДВЕТЕ
Неслучайно най-голям дял от инвестициите на телекомите в глобален мащаб се полага на 5G. До края на тази година се очаква 5G абонатите да достигнат 1 млрд. в света, а до 2028 г. – да надхвърлят 5 млрд. В нашия регион все още доминиращата технология e 4G, със 75% дял в края на тази година, но от 2025 г. нататък анализатори предвиждат ръст единствено на 5G мобилните услуги. (Източник: Ericsson Mobility Report).
5G стимулира растежа на всички мобилни данни и на Интернет на нещата (IoT). На глобалния пазар се очаква до 2025 г. близо 4.15 милиарда устройства да бъдат свързани с мобилните мрежи, което дава огромни перспективи за нашата индустрия.
Ред е на мащабните инфраструктурни проекти да се възползват от 5G, включително в области като умни градове – с видеонаблюдение, ВиК, паркиране в сини и зелени зони, дори умно осветление, сметосъбиране и др. И още нещо много важно – бързата свързаност ще продължи да бъде гръбнакът и на ускорената трансформация в образованието.
Самостоятелни 5G, като ключов фактор за индустрия 4.0, ще навлизат все повече. В същото време нарастват изискванията за по-високи скорости, затова паралелно с 5G ще се развиват и оптичните мрежи. Преди две години Vivacom започна да изгражда 10 GIGA оптична мрежа в България и днес вече в части от пет големи града в страната скоростта на домашен интернет в пакети EON достига 2000 Mbps.
КАКВО ИСКАТ ПОТРЕБИТЕЛИТЕ
Все по-атрактивни пакетни предложения с акцент върху видеосъдържанието и неограниченото ползване – това е тенденцията в потребителското търсене, която се налага в цял свят. Видеосъдържанието се очаква то да заеме 80% от глобалния трафик в мобилните мрежи през 2028 г. (Източник: Ericsson Mobility Report). У нас отчитаме сериозен ръст в трафика на домашен интернет – с 34%, като очакваме да се запази през 2023 г. А в мобилните данни очакваме ръст около 50% всяка година.
Само потреблението в 5G мрежата има ръст над 10 пъти за 2022 спрямо 2021 г. Потребителите стават все по-взискателни във взаимоотношенията си със своя телеком. Очакват повече и по-качествено съдържание, по-интригуващи сюжети, предсказуеми месечни такси, нови функционалности – и всичко това съчетано с бързо и коректно обслужване. За мен фокусът върху клиента в среда на разпокъсано внимание и завишени критерии е не просто добра идея, а необходимост, която трябва да залегне в културата на всеки телеком. Във Vivacom вече сме няколко стъпки напред в това отношение.
ПО ПЪТЯ КЪМ НУЛЕВИТЕ ВЪГЛЕРОДНИ ЕМИСИИ
Декарбонизацията на индустрията е в ход и най-доброто, което можем да направим, е да допринесем с всички възможности на телеком бизнеса и да се възползваме от предимствата на зеления преход. За да се обърне тенденцията за нарастване на потреблението на енергия в мобилните мрежи, растящият трафик на данни трябва да се управлява чрез умна модернизация в съчетание с балансиран подход към работата на мрежите и внедряване на енергоспестяващи решения. Първите разработки на терен на международна компания от сектора вече доказаха, че консумацията на енергия на обект може да бъде намалена с до 52% и да бъдат спестени 7.6 тона въглеродни емисии.
ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВАТА
Едно от сериозните предизвикателства, по които работим, е заплахата от кибератаки, ескалирала по време на войната. Затова приоритет на телекомите е да инвестират в по-добри мерки за сигурност. Един от начините, който се очертава като тенденция, е използването на блокчейн технология.
И като цяло изискванията за сериозни инвестиции в мрежите ще растат, така че капацитетът и устойчивостта им да посрещнат очакванията. При сегашната икономическа несигурност не може да се очаква тези инвестиции да бъдат покрити само от приходите от абонати. Затова е важно европейските институции да разгледат възможността за справедлив принос на големите международни онлайн платформи.
Друго предизвикателство е продължаващият недостиг на чипове в глобален мащаб. Очакванията са за подобрение при доставките, но възстановяването до предкризисните нива ще се забави. Тази година доставките на смартфони ще са с 9% по-малко спрямо 2021 г., така че ние очакваме известни затруднения в първата половина на 2023 г.
РЕГУЛАЦИИ В ПОДКРЕПА
Всяка година от 2017 г. насам влиза нова стъпка в роуминг регулацията, което означава по-ниски цени за роуминг в ЕС. Следователно от 1 януари догодина мобилните потребители ще ползват по-ниски цени в ЕС и по-голям обем включени данни.
Можем да очакваме, че европейските регулации ще следват целите на дигиталното десетилетие на ЕК. Част от които предвиждат до 2030 г. 80% от населението да има базови дигитални умения, 90% от малките и средни фирми да имат базово ниво на дигитализация на бизнеса, Gigabit-ова свързаност за всеки, 5G навсякъде и много други. Планът за възстановяване и устойчивост е един от най-сериозните инструменти за наваксване на пропуските в тази област.
За цифровия преход договореният бюджет е 1.6 милиарда евро. Той предвижда средства за разгръщането на мрежи с много голям капацитет в слабо населените, отдалечените и селските райони, където няма пазарна възвръщаемост на инвестициите. За нас е важно изпълнението на плана да започне възможно най-скоро, като Vivacom ще се включи много активно в този процес.
А междувременно гледаме напред към момента, в който ще доминират технологиите за добавена и виртуална реалност и за изкуствен интелект.