Банки 2023: Предизвикателствата пред икономиката се увеличават
Правенето на прогнози за всяка следваща година в бурните води, в които всички плуваме, става все по-сложна задача. Сложна и в същото време задължителна, защото трябва да сме максимално добре подготвени за това как да се справим с предизвикателствата, които предстоят.

Последните години материализираха доста рискове, които доскоро считахме за хипотетични. Традиционно, предстоящото начало на всяка нова година е изпълнено с надежда, но знаем, че през 2023 г. предизвикателствата пред икономиката ще се увеличават. В следващите редове ще очертая прогнозите ни за средата и макрорамката, както и как очакваме това да се отрази конкретно в банковия и финансов свят.
ЗАБАВЯНЕ НА ИКОНОМИКАТА ПРЕЗ 2023 ИЗГЛЕЖДА НЕИЗБЕЖНО, НО ИМА И ДОБРИ НОВИНИ
Наред с високата инфлация и влошаването на условията на търговия, предизвикани от войната в Украйна, сред причините за забавянето на икономиката са и най-голямото, най-бързо и синхронизирано затягане на монетарната политика в развитите икономики. Продължаващата политическа несигурност в страната също оказва негативно влияние, тъй като невъзможността да се формира стабилно правителство оставя България без ясна посока на провежданата политика в момент, когато кризата с издръжката на живота се влошава, а геополитическото напрежение нараства.
В същото време пазарът на труда продължава да бъде източник на положителни новини. В повечето прогнози за 2023 г. присъства очакването, че безработицата в България ще остане без голяма промяна, а доходите ще продължат да нарастват с високи темпове. Ако правителствата и централните банки успеят да преведат световната икономика през шоковете, предизвикани от войната, без това да доведе до значително влошаване на пазара на труда, това ще бъде забележителен успех, особено ако са прави онези икономисти, които смятат, че шоковете, през които преминава европейската икономика днес, са по-големи от тези по време на глобалната финансова криза от 2008-2009 г. Това е изключително важно за банките, защото означава, че пазарът на труда ще бъде стабилизиращ фактор не само за икономиката като цяло, но и за способността на клиентите ни да продължат да обслужват заемите си редовно.
На този фон пазарът на жилища в София започва да показва признаци на прегряване, тъй като кварталите със значително надценени имоти се увеличават. Все пак икономистите на УниКредит Булбанк смятат, че е рано да се говори за балон в столицата. Положителното е, че извън София, Варна и в по-малка степен Стара Загора, Бургас и Пловдив цените на жилищата в останалата част от страната са близо до равновесните. Освен това има значителна вероятност забавянето на икономиката през 2023 г. в комбинация с плавно увеличаване на цената на кредита да охладят пазара и така да направят възможно да се избегне нов балон в следващите няколко години. Секторът на недвижимите имоти и много тясно свързан с банковия и затова наблюдаваме развитието му изключително внимателно.
От банкова гледна точка не е тайна, че последните години бяха рекордни по отношение на кредитирането, и особено ипотечните заеми. По последни данни за цялата банкова система от началото на годината ипотечният кредит е нараснал с повече от 2.4 млрд. лева, надхвърляйки 16 млрд. лева. УниКредит Булбанк, като една от най-предпочитаните от клиентите банки, също отчита сериозен годишен ръст от над 18% на портфейла си жилищно кредитиране (към края на третото тримесечие). Факторите, стоящи в основата на това увеличение, са много, като сред тях не бива да се пропускат иновациите и стремежът на банките да направят процедурата по отпускане на ипотечен заем възможно по-лека и удобна за клиентите. Така например през тази година УниКредит Булбанк първа на пазара предложи възможността за напълно дистанционно отпускане на ипотечен заем. Цялата процедура може да бъде направена през телефона, а единственото, което налага физическото присъствие на клиента, е подписването при нотариуса. Само няколко месеца след като започнахме да ги предлагаме, вече имаме над 270 изцяло дигитално подписани договора за ипотечен кредит и над 14 хиляди спестени страници хартия. В един от нашите филиали в Пловдив пък 90% от ипотечните кредити се отпускат именно по тази начин.
ДИГИТАЛИЗАЦИЯТА И ФОКУСЪТ ВЪРХУ КЛИЕНТСКОТО ПРЕЖИВЯВАНЕ СА ТРЕНДОВЕ, КОИТО ЩЕ ОСТАНАТ ВОДЕЩИ, ОСОБЕНО ПРИ ЗАСИЛВАЩАТА СЕ КОНКУРЕНЦИЯ.
Прогнозите за забавяне на икономиката неизменно са свързани и с очаквания за намаляване на кредитирането. Това, разбира се, ще накара банките да предлагат все по-добри и по-добри продукти и услуги в надпреварата за привличане на клиенти.
Колко точно ще се забави ръстът на кредита, вероятно е най-трудната за прогнозиране част от дейността на банките за 2023 г. Това, което прави такава прогноза особено предизвикателна, е че през 2023 г. два фактора, потискащи търсенето на кредит, ще действат едновременно. И докато да се прогнозира как забавянето на икономическия растеж ще повлияе на кредита, не е чак толкова сложна задача, да се оцени ефектът на очакванията за постепенно увеличаване на лихвените нива е предизвикателство, защото в съвременната стопанска история на страната липсва аналогична ситуация. Когато към тези два фактора добавим и инфлацията, променливите стават наистина много.
В нашата макроикономическа прогноза за 2023 г. сме приели, че ръстът на кредита ще се забави до около половината от отчетения през приключилата 2022 г., като рисковете са по-скоро за по-остро забавяне, ако политическата несигурност в страната продължи и след очертаващите се избори през март 2023 г.
Среда с толкова много несигурност кара клиентите ни да търсят възможности за намаляване на рисковете и затова очакванията ми за 2023 г. са свързани със засилване на една тенденция, която вече си проби път в последните месеци на тази година – все повече наши кредитополучатели избират възможността за фиксирана лихва за първите пет години от ипотечния си кредит.
За корпоративните ни клиенти пък от водещо значение ще е случващото се в енергийния сектор. В момента икономиката преминава през шок с цените на енергията, предизвикан от войната в Украйна. Когато този шок приключи, цените на енергията ще намалеят спрямо нивата наблюдавани в момента, като в същото време обаче най-вероятно ще се окажат по-високи от тези преди 2021 г. В България цените на електрическата енергия са фиксирани на нивата, наблюдавани преди войната. Това е източник на голямо конкурентно предимство в краткосрочен план, защото цените са далеч по-високи в другите страни. В дългосрочен план обаче, ако приемем, че шокът с цените на енергията ще доведе до перманентно по-високи цени на електрическата енергия, България ще трябва също да увеличи цените рано или късно, и то в момент, когато другите страни ги намаляват.
Факторите, които трябва да оценяват и клиентите ни, и ние при решенията за всяко финансово решение – независимо дали става въпрос за покупка на имот, или инвестиция в нова производствена мощност, – са наистина много и с разнопосочни влияния. Затова ключови за успеха ще са експертизата и партньорските отношения между банка и клиент. Като банка, ние се ангажираме да работим за това да създаваме възможности за растеж и ще продължим да го правим, независимо от предизвикателствата, които средата ще ни донесе.