Земеделие 2023: Печелившите и губещите в земеделието
Едно от хубавите неща на годишните прогнози за разлика от футуристичните е, че в повечето пъти се помнят; и за късмет доста често се случват. Има доста неща, по които последните две години ще си приличат с 2023 г. Но има и няколко фундаментални разлики.

ИНФЛАЦИЯ И ВЪЗМОЖНОСТИ
За никого не е изненада, че 2022 г. и войната в Украйна не подобри обстановката с инфлационния натиск, а точно обратното – повиши основните разходи в земеделското производство, които са енергия, торове и материали. Въпреки значителното увеличение на цените на суровините, във финансов аспект 2022 г. се оказа относително добра година за повечето земеделски производители, тъй като продоволствената несигурност заради войната рязко повиши цените а по-голяма част от земеделските продукти през първата половин година и фермерите, които все още не бяха реализирали продукцията от 2021 г., успяха да постигнат добра норма на печалба.
Климатичната обстановка, която винаги е ключов фактор за целия сектор, за късмет на повечето земеделски производители през първата половина на 2022 г. беше благоприятна. В комбинация с увеличените пазарни цени това създаде по-висока увереност за фермерите да инвестират в бизнеса си, както и да се запасяват с торове и други материали въпреки увеличените цени на суровините.
Неминуемо много инвестираха и в земеделска земя, което нагорещи конкуренцията и създаде среда, в която земеделски обработваеми площи в определени региони на България достигнаха до 4000–5000 лв. на декар.
Втората половина на 2022 г. обаче поднесе една по-различна картина, в която вносът на украинско зърно и слънчоглед в България понижи пазарните котировки в региона, а от друга страна, засушаването през лятото и есента стресира повечето земеделски производители, компрометира част от техните резултати и намали очакванията за добра 2023 г.
Все пак в края на годината имаме и положителни новини. След дълго очакване бяха приети два основни документа, свързани с развитието на сектора през следващите години. Планът за възстановяване и устойчивост и Стратегическият план за развитието на земеделието и селските райони 2023–2027 г. гарантират известна сигурност по отношение на възможностите за субсидиране на инвестициите в земеделските стопанства и гарантирането на минимален доход.
ИНВЕСТИЦИИ В ПОМОЩ НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО
През първото тримесечие на 2023 г. очакваме стартирането на мерките за подпомагане на инвестициите от плана за възстановяване. Близо 430 млн. лева е предвиденият ресурс от ЕС за преки инвестиции в стопанствата. Условията на схемата за подпомагане изискват и самоучастие от страна на бенефициентите в размер на 50% от разходите. Така общият размер на инвестициите би достигнал 860 млн. лева: ако, разбира се, административните правила не се окажат поредната пречка и не откажат земеделските стопани от участие по мярката.
ЕКОЛОГИЧНИТЕ ПРАКТИКИ ЧУКАТ НА ВРАТАТА
Ново предизвикателство, с което фермерите ще се срещнат за първи път през следващата година, са увеличените изисквания за въвеждане на екологични практики в земеделието. Те идват в резултат от Зелената сделка и новия стратегически план за развитие на земеделието 2023–2027 г. и са част от условията за получаване на субсидии – намаление на използваните пестициди, намаление на почвената ерозия чрез смяна на технологията на земеделие и други са само част от проблемите, с които трябва да се справят редица земеделски производители.
Добрата новина е, че тези промени, дори и затрудняващи сектора, помагат за по-устойчиво земеделие, което произвежда по-чиста храна за потребителите. Лошата новина е, че в някои сектори като зърнопроизводството България се конкурира в глобалната търговия с държави като Украйна, Русия и други, които нямат такива регулации и имат по-ниска производствена цена.
Въпреки това на пазара има редица технологични решения, които могат да помогнат на земеделците да спазват екологичните норми, без да редуцират добивите или да увеличават значително разходите за производство. Примери за такива решения са т.нар. spot spraying – използване на камери и изкуствен интелект за приложение на препаратите за растителна защита само в засегнатите зони от полето, дроновете за пръскане и други.
СМЯНАТА НА ПОКОЛЕНИЯТА
Последните години в земеделския сектор стартира процесът, в който предприемачите, започнали своя бизнес през 90-те или началото на този век, имат задачата да намерят кой е правилният път за техните компании – да бъдат поети от техните деца или там, където това не е възможно, бизнесът да бъде продаден. Тази трансформация, разбира се, носи своите възможности.
От една страна, новото поколение много често има друг поглед върху тенденциите и успешно дигитализира и прилага нови технологии, а от друга страна, по-големите земеделски производители получават възможност да придобият по-малките такива и да постигнат икономия от мащаба и оптимизация.