Данък Неуспех
Една от най-вълнуващите дискусии по време на второто издание на FORBES DNA of Success открехна завесата към другата страна на успеха – какво ти се случва, когато изграждаш успешна компания, и какви са предизвикателствата, за които не си подготвен. Участниците в панела споделиха много лични и разтърсващи истории, както и своите научени уроци.
Съоснователят на софтуерната компания Dreamix Тодор Гигилев започна разказа си с бързия растеж на компанията през последните години. Първо с 20%, после с 30%, а по време на ковид пандемията – със 70%. Растящите проценти създават измамното усещане, че щом си успешен в бизнеса, си успешен навсякъде. „Но това е само отстрани. Когато гледаш цената на успеха, забравяш ДДС-то, пропускаш Данък Неуспех – каза Гигилев. – Предприемачите се пристрастяват към успеха и забравят да обръщат внимание на важните неща.“
Докато в един момент някое от тези важни неща не се пропуква. При Гигилев това е здравето. Той и близките му хора преболедуват много тежко COVID-19, а в комбинация с натрупаната дългогодишна умора предприемачът осъзнава, че вече няма същата енергия и хъс за работа. „Колегите идваха при мен със страхотни идеи, но аз дърпах назад, защото съм изморен“, каза той. Осъзнавайки, че това се отразява на компанията, съоснователят на Dreamix предлага на своя колега Стоян Митев да поеме поста на CEO. Резултатът е, че през тази година компанията отбелязва растеж от 80%.
Ако Гигилев е намерил своя изход от ситуацията в кадровата рокада, за Пресиян Каракостов една среща в „Харвард“ се оказва най-добрата карта от „Монополи“. През 2016 г. основаната от него PubGalaxy става най-динамично развиващата се компания в България и те се присъединяват към мрежата на Endeavor. Част от подкрепата, която получават от световната мрежа, е специално разработена програма в „Харвард“.
Каракостов си спомня, че в университета са били над 70 предприемачи от цял свят, а лекциите – от топ професори и бизнес лидери, които са ги учели как да превземат света. До последния ден, до последния лектор. Основателят на осем технологични стартъпа, превърнали се в мултимилионни компании, Шикар Гош. Той разказал на студентите как след поредната голяма сделка се прибрал вкъщи, а там било тъмно, до вратата го чакала бележка от съпругата му, която заедно с детето и кучето го напуснали, защото работата отнемала цялото му внимание. След това Гош изоставил предприемаческата си кариера и станал преподавател в „Харвард“, никога не се събрал със съпругата си, не поддържа контакт с дъщеря си, а единственото, което успял да поправи, е да си вземе ново куче. „Всичко, което правите, и всичко, което постигате, си има цена. И всеки от вас си я плаща“, казал лекторът на студентите. За Каракостов тази последна среща била като карта от „Монополи“ за излизане от затвора. „Разбрах, че е напълно окей, в един момент да спреш да правиш това, което правиш.“
„Животът е много повече от това, което искаме да направим“, започна своята история съоснователят на Chaos Петър Митев. Когато решава да направи трансформация във фирмата, така че да се развиват с още по-бързи темпове, той си дава сметка, че има контрол над процеса и от него зависи пред колко компании ще пичва, какъв анализ на данни ще направи, колко месеца няма да спят, за да завършат този процес. Но точно когато си мисли, че контролира всичко, животът му показва, че има още много отвъд това. Всичко започва със смъртта на майка му. На следващия ден получава награда от Forbes за най-добра компания. В това състояние трябва да продължи да мотивира колегите си за процеса, който са започнали.
„Това, което не се вижда отстрани, е, че аз трябваше да премина през една много голяма емоционална турбуленция. В този процес човек започва да осъзнава своите граници, научава, че всички сме смъртни и че каквито и успехи да си жънал 20 години, всичко може да се обърне за един миг“, каза Митев.
Своите лимити предприемачът открива още по-осезаемо, когато приключват сделката и буквално рухва под тежестта на емоциите. Започва да разбира за проблемите си от поведението на околните спрямо него. „Недейте да вярвате много на себе си, защото вътрешният свят, в който вашият мисловен процес върви, е перфектен свят. Вие сте го изградили във вида, в който трябва да бъде. Единственият начин да разберете, че сте прекрачили някакви граници, е поведението на хората около вас. Този свят, който отразява вас.“