Google Docs са по-популярни от Microsoft Word, но ChatGPT може да промени това
Експертите твърдят, че ChatGPT може да промени правилата на играта за Microsoft, след като Сатя Надела, CEO на компанията, обяви плановете си да внедри технологията във всички нейни продукти.
Microsoft планира да направи технологията за генеративен изкуствен интелект на OpenAI, като ChatGPT, достъпна за милиарди потребители, интегрирайки я във всички свои продукти, заяви миналата седмица Надела. Това означава, че способността на ChatGPT за създаване на текст чрез кратки подсказвания вероятно ще се появи в пакета продукти Office 365, включващ Microsoft Word, PowerPoint и Outlook.
Използвайки моделите на OpenAI, функциите за автоматично попълване и коригиране на Microsoft Word биха могли да изпълняват по-сложни задачи от корекция на стила и граматиката и да генерират по-дълги части от текст въз основа на няколко думи. Въпреки че компанията засега не е обявила конкретни функции, потребителите потенциално би трябвало да могат да въвеждат подсказки и да генерират пълни презентации и имейли в PowerPoint. Този вид функции ще помогнат на Microsoft да привлече по-млади потребители. Въпреки че Microsoft Office 365 е фактически стандарт за милиони компании, анализаторите твърдят, че технологичният гигант е изостанал в привличането на тези, които се ориентират към продукти, насочени към съвместна работа като Google Docs и Sheets.
“Microsoft изостана спрямо Google, особено в сферата на образованието и сред по-младите демографски групи в колежите, а има и поколение, което използва Google Docs по подразбиране. Microsoft трябва да промени това”, каза пред Forbes Дан Айвс, технологичен анализатор в Wedbush Securities. “Мисля, че ChatGPT ще бъде сребърният куршум, който може да промени парадигмата между Google Docs и Microsoft Word.”
Наред с въвеждането на ChatGPT в потребителските си продукти, миналата седмица Microsoft обяви, че ще внедри технологията на OpenAI и в платформата си за облачни изчисления Azure OpenAI Service. Това ще позволи на плащащите клиенти да получат достъп до усъвършенствани модели на изкуствен интелект, включително GPT-3.5 – големият езиков модел, намиращ се в основата на ChatGPT, и Dall E 2 – генераторът на изображения.
През 2019 г. базираният в Сиатъл технологичен гигант инвестира 1 млрд. долара в OpenAI, стана изключителен доставчик на облачни услуги на лабораторията за изследване и разработка на изкуствен интелект и получи изключителен лиценз за използване и комерсиализиране на технологията GPT-3 на OpenAI. Сега се съобщава, че Microsoft води преговори за инвестиране на 10 млрд. долара в “горещия” стартъп за изкуствен интелект ChatGPT.
“Мисля, че ChatGPT ще бъде сребърният куршум, който може да промени парадигмата между Google Docs и Microsoft Word.”
Дан Айвс, технологичен анализатор в Wedbush Securities
Google Workspace , който включва инструменти за съвместна работа като Google Drive, Docs, Meet, Slides и други, е имал 3 млрд. потребители през 2021 г. – статистика, която обхваща неплатени абонати, както и компании. През същата година Google Workspace отчита 7 млн. платени абонати, което е далеч по-малко от платената клиентска база на Office 365. Office 365, който включва съвместни версии на Word, Excel, Outlook и други приложения за продуктивност, през 2021 г. е с 54,1 млн. потребителски абонати и над 300 млн. платени търговски абонати, които плащат между 6 и 22 долара на потребител месечно в зависимост от различните планове. Google предлага своите Workspace инструменти на конкурентни цени, вариращи между 6 и 18 долара на потребител месечно (през 2022 г. Google прекрати безплатната версия на Workspace за компании).
“Слабото място на Microsoft е при потребителите, където Google процъфтява”, казва Айвс. “Внедряването на ChatGPT и изкуствения интелект наистина ще вкара бензин в двигателя на растежа от страна на потребителите.”
Microsoft вече е въвела някои функции с изкуствен интелект в своя софтуер: Microsoft Editor използва изкуствен интелект за коригиране на тона на писане, предлагане на кратки алтернативи на изречения и генериране на резюмета на дълги текстове – функции, които могат да се подобрят с помощта на технологията на ChatGPT. През 2020 г. компанията обяви, че клиентите на Azure AI могат да използват изкуствен интелект за създаване на надписи към изображения.
“В продължение на много години Microsoft изгражда шаблони, които могат да се използват в рамките на Office, особено в Word и PowerPoint. Помислете какво биха могли да правят сега… Те просто ще кажат, поставете пет ключови думи и ние ще напишем писмо за вас”, казва Дейвид Щайнберг, СЕО и съосновател на Zeta Global. Той добавя: “Това ще бъде много, много мощно.” Освен че се конкурират в областта на продуктите за съвместна работа и работното пространство, Google и Microsoft са преки конкуренти и на други фронтове, включително в областта на търсенето. Microsoft посочи, че планира да използва естествения и човешки звучащ чатбот ChatGPT на OpenAI, за да подобри уеб търсачката Bing на Microsoft.
Експертите твърдят, че облачната изчислителната инфраструктура на Azure и достъпът до огромни количества данни могат да помогнат на Microsoft да подобри моделите на OpenAI. Microsoft Graph е един от най-големите масиви от данни за човешката дейност по време на работа и съдържа информация от всички приложения на компанията, включително 400 милиарда имейла, 500 милиона членове на LinkedIn, 180 милиона активни потребители на Office 365 и 800 милиона устройства с Windows 10, според доклад на Microsoft. Компанията обучава моделите си за изкуствен интелект, като използва 420 милиарда взаимодействия, които се осъществяват в Microsoft Office всеки месец, се посочва още в документа.
Microsoft използва всички тези данни, за да идентифицира модели, да ги интерпретира и да изпълнява задачи в други приложения. Например данните от Bing се използват за предоставяне на информация за акциите в Microsoft Excel, а тези от LinkedIn се използват за инструмента Resume Builder в Word. Анализаторът на Deutsche Bank Брад Зелник казва, че компанията може да комбинира тази мрежа от данни с алгоритмите на OpenAI, за да автоматизира ежедневните задачи на работещите с познания. “Истинската възможност е не само в прилагането на технологията, но и в това кой ще я приложи най-добре, кой ще може да обучи приложенията на тази технология с най-богатия набор от данни”, казва той. “Когато разглеждате предимствата, свързани с Azure, внедряването и обучението на тези алгоритми изискват огромни количества изчисления, анализ на данни и инфраструктура за данни. Това е истинска възможност за Microsoft от страна на Azure.”
“Истинската възможност е не само в прилагането на технологията, но и в това кой ще я приложи най-добре, кой ще може да обучи приложенията на тази технология с най-богатия набор от данни.”Брад Зелник, анализатор на Deutsche Bank
След като през 2014 г. Google придоби компанията за изкуствен интелект DeepMind, също постигна паралелен и подобен напредък в изследванията в тази сфера. Например LaMDA на Google представляваше пробив в големите езикови модели – технологията, която е в основата на ChatGPT, и също така позволява на потребителите да задават въпроси на чатбот, който да отговаря по човешки звучащ маниер. Бившият главен изпълнителен директор на Apple и съосновател на Zeta, компания за корпоративен софтуер, базиран на изкуствения интелект, Джон Скъли казва, че Google е имала ясна възможност да спечели надпреварата в областта на изкуствения интелект, но вместо това е насочила инвестициите си към основните си продукти, включително Google Search и YouTube. “Google е в рекламния бизнес. И тя изгражда своя капацитет за изкуствен интелект около обработката на огромни количества данни, свързани с търсенето. Тя не е навлязла в сферата на производителността с автоматизация в мащаба, в който Microsoft възнамерява да го направи”, казва Скъли.
Мей Хабиби, СЕО на Writer AI, платформа за писане на съдържание с изкуствен интелект за фирми и екипи, казва, че друга причина, поради която големите технологични компании като Google може да са се въздържали от внедряване на генеративен изкуствен интелект в продуктите си като Docs и Slides, е да се дължи на рисковете, свързани с управлението на данните, сигурността и правните въпроси. Въпреки че ChatGPT може да дава отговори с авторитетен и лесен за разбиране тон, чатботът вече се прочу с това, че е неточен. Технологичната медийна компания CNET тайно е използвала ChatGPT за писане на статиите си и по-късно е била принудена да публикува корекции, тъй като те са съдържали множество неточности по отношение на основни понятия. Ако ChatGPT прави подобни грешки в Word или PowerPoint, това може да откаже клиентите да разчитат на него, казва Хабиби. “Смятам, че причината, поради която Google Docs и Gmail се ограничиха до просто автоматично попълване, не е, че LaMDa (моделът на изкуствения интелект на Google) не е способен да генерира по-дълго съдържание”, казва Хабиби пред Forbes. “Всъщност причината е, че Google избягва да публикува технологията си, знаейки какви са недостатъците на големите езикови модели, когато става въпрос за правдоподобни глупости.”
Прия Виджаяраджендран, която е била вицепрезидент по данните и изкуствения интелект в Microsoft от 2019 до 2022 г. и е работила в тясно сътрудничество с главния изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман и неговия екип, казва, че OpenAI първоначално е искала да направи усъвършенстваните модели на изкуствения интелект широко достъпни и с отворен код, така че всеки да може да се възползва от тях. Но макар да е започнала като организация с нестопанска цел, OpenAI оттогава е преминала към бизнес модел с цел печалба, тъй като си партнира с Microsoft, за да комерсиализира своя изкуствен интелект. “От това, което разбрах от моите колеги и приятели в Microsoft, е, че те имат мисия да го продуцират в по-голяма полза за останалите. Сам и екипът имаха благородна визия. И се надявам, че целостта на визията ще се запази, въпреки че Microsoft има огромен дял.”