Esteta Interiori: Иноватор в интериорния дизайн
Евгени Генчев, СЕО на Esteta Interiori, фирма за интериорен дизайн и обзавеждане, разказва за новите технологии в дизайна
Новите дигитални технологии навлязоха във всяка сфера от живота ни – интериорният дизайн не е изключение. Как се отразява това във вашата компания?
Сега всички говорят за Индустрия 4.0 – добавена реалност, виртуална реалност, 3D принтиране, изкуствен интелект, интернет на нещата, роботика и т.н. Дизайнът също е част от четвъртата индустриална революция и в същността си е свързан с визуализацията на някаква реалност пред клиентите – чрез скици, после 2D, 3D програми и т.н. Затова технологии като VR и AR са логична стъпка напред за нас, а ситуацията днес е такава, че който не върви в крак с времето и не иновира, изостава. А аз обичам да съм на върха на вълната. Така че в Esteta Interiori сме внедрили всички тези иновации в работата си – от роботи за пренасяне на товари, през VR и АР технологии, до изкуствен интелект.
Разкажете ни какви виртуални технологии използвате в работата си?
VR стана един от основните ни инструменти и чрез него създадохме виртуален шоурум, в който клиентите ни с помощта на VR очила могат да се разхождат, да избират дивани, да сменят цветовете, да оглеждат дамаските. Така, когато в магазина има повече хора, клиентите, които чакат да се освободи консултант, получават едновременно забавно „изживяване“ и прецизна информация от виртуален презентатор за нашите продукти. Като цяло това спестява време при обслужването, защото те вече са запознати със селекцията ни и са по-конкретни в желанията си. Разработваме и интернет версия на виртуалния шоурум, която можете да видите тук и съвсем скоро тя ще е достъпна и през мобилните устройства.
Отделно предлагаме услугата виртуален интериорен проект, можете да я откриете тук, която позволява на клиента да изживее своя виртуален дом. Когато „влезе“ в жилището, вътре гори камина, огънят се вижда, чува се музика, лампите светят… Може да тества осветлението, аудиосистемата и да пренастрои каквото не му допада. Клиентът разполага с опцията да избира елементите на интериора спрямо естетиката и бюджета си с няколко клика и да създава собствен виртуален дизайн.
Освен VR използваме и възможностите на добавената реалност. Благодарение на нея някои диваните, показани в уебстраницата ни могат да се „инсталират“ в дома чрез камерата на телефона. 3D принтирането е технология, доста популярна в нашата индустрия. С нея можем да произведем всичко, което човек е способен да си представи. Ние създаваме декоративни елементи с уникален дизайн и в най-различен размер – от статуи в човешки ръст до дръжки за шкафове, но най-често ползваме 3D за прототипиране на нови продукти.
Разработили сте и приложение, което да ви „спасява“ от проблеми на терен, какво беше предизвикателството?
Част от дейността на Esteta Interiori е интериорно студио, в което изработваме и реализираме цялостни проекти. Работим с много подизпълнители, често на обектите възникват проблеми от най-различно естество и искахме да намерим бързо решение, което да замести тромавата процедура по писане на имейли, доклади, излишно разхождане на майстори. Затова разработихме Trouble Saver – приложение, с което чрез видеовръзка можем да видим реалната ситуация в обекта и в реално време или ние, или експерти от съответния производител да консултират хората на терен как да си решат проблема.
А ако се наложи да се посети отдел рекламации, те вече имат поръчаните части от производителя и са подготвени какво и как трябва да свършат.
Като цяло Тrouble Saver e замислен като платформа, от която потребителите могат да получат експертен съвет. Апликацията помага не само да не губим ценен ресурс като време, пари, човешки усилия, но и да намаляваме въглеродния отпечатък върху околната среда с това, че спестяваме от транспорта.
Какво друго ще ни изненада в спектъра ви с иновации?
Използваме робот за пренасяне на тежки мебели и товари по стълби. Той не е наша разработка, а на италианска фирма, чийто представител сме в България, и му намерих точното приложение в нашата работа – да улеснява качването на дивани. Когато стартирах фирмата, съм качвал дивани по етажите с двама хамали и от първа ръка установих, че това е опасно за хората, става бавно, често са нужни повече помощници и в процеса рискуваме да издерем стените на клиента, докато с робота си спестяваме всички тези проблеми. Концепцията не е особено популярна тук, а дава огромно предимство. Но като цяло в България хората са по-предпазливи към иновациите и предпочит да видят, че една новост се прилага от повече компании, преди да я въведат и те.
А коя е последната иновативна идея, която ви държи буден през нощта?
Това е нашият конкурс в Midjourney – една програма с изкуствен интелект, която набра супер популярност през изминалата година. За няколко секунди тя може да създава изображения на база текстово описание. Хрумна ми, че с нейна помощ консултантите ни могат да пресъздават тенденциите в момента на появата им и самите те да станат дизайнери на диваните. Животът променя индустрията ни постоянно, стотици микротрендове се раждат всеки ден – например последният е безжичното зареждане на телефони, което кара много млади хора да търсят мека мебел с поставка до подлакътника, където да зареждат устройствата си.
Консултантите улавят тези новости, защото общуват с хората и знаят какво искат във всеки един момент. И когато се появи следващият тренд, те го регистрират веднага. Но докато информацията стигне от тях до собственика, после до производителя на мебели и до крайния продукт, може да минат две години. Често се получава и развален телефон между входа и изхода на информацията. Това ме провокира да създадем игра в Midjourney, в която всеки наш консултант да представи дизайн на дивана, който клиентите искат. Първите трима получават награди и ако някой от проектите се хареса, може да влезе в серийно производство. Вярвам, че с Midjourney нашите консултанти ще станат още по-ценни за компанията, защото активно могат да предлагат иновации.
Вие определено сте човек с нюх за тенденциите. Ако погледнем извън България – какво от света на дизайна напоследък ви е впечатлило най-силно?
Сега са тренди мобилните домове – те са обзаведени, компактни, сглобяеми и бюджетни. Можете да живеете навсякъде, а когато ви омръзне, да сгънете къщата си в един бокс 3 на 6 метра, или в контейнер и да се преместите. Твърди се, че Илон Мъск живее в такава къща, произведена от стартъпа за 45 000 долара! В момента имам партньори, които обзавеждат комплекс с този тип домове за украински бежанци. С удоволствие бих се включил в подобен проект.
Какво е вашето вдъхновение за иновации?
Вдъхновява ме желанието да направя живота на хората по-добър. Когато бях на 7 години, баща ми ми подари часовник с хронометър и започнах да засичам времето за всяко нещо, опитвайки се да го направя по-бързо и по-добре. Това ме вдъхнови да мисля в посока как да оптимизирам всичко около себе си – от миене на зъби до свалянето на мебели по стълби. В годините съм забелязвал, когато хората действат неефективно, и винаги съм се опитвал да се противопоставя на това, и да ги убедя, че има по-добър начин да се направи.
Когато учих в Технологичното училище „Електронни системи“, един преподавател по компютърни науки ни беше казал, че всяко нещо може да се свърши по много различни начини. И когато го направим по първия възможен начин, е важно да не се отказваме, а да пробваме и останалите, за да видим кой е най-добрият. Запомних думите му и като мениджър и предприемач следвам тази иновативна концепция – никога да не се задоволявам с първото възможно решение.
Кои са другите правила, на които се опирате в бизнеса си?
Водя се от още няколко принципа, които смятам за най-подходящи за управление на хора и процеси в контекста на днешния технологичен свят, развиващ се с експоненциална скорост. Първият е разпределяй задачите според силните страни на хората. Когато правят нещо, което им носи удоволствие, те са по-ефективни. Вторият е спестявай енергия, когато е възможно – ментална, физическа, материална. Винаги питай за различни и по-нови начини да се свърши едно нещо – подход, в който модерните технологии много ни помагат.
Остави служителите да се обучават по между си – старшите „да преподават“ на новите, ти само им осигури ресурса – така те стават по-емпатични и отговорни. Друг иновативен принцип, който прилагам, е на ролевите игри: по-старшите колеги влизат в ролята на клиенти и разиграваме ситуации, за да може обучаваният да се научи да реагира при различни обстоятелства без да се притеснява. Използвам и следния принцип – постави невъзможен срок на екипа и му кажи, че се състезава с друг екип извън компанията. Така ще видиш как хората стават иновативни и измислят по-добър начин от теб самия да се справят с предизвикателствата.
Опитвам се също да науча служителите си и на това да съкращава информацията, когато презентира продукт до най-най-същественото. Понякога човек разполага със съвсем малко време, за да вземе решение, и ако не реагираш адекватно на момента и нуждата му, губиш клиент. Затова в днешния бързо променящ се иновативен свят, в който на всеки кръгъл час някъде по света някой измисля и споделя по-добър начин да върши твоята работа, е важно да си спомним, че няма глупави въпроси. Не спирай да питаш другите и себе си, и да черпиш нова информация, дори и да си мислиш, че вече знаеш всичко.
Esteta Interiori: An innovator in interior design
Esteta Interiori
BRANDVOICE | Partnership programme
Evgeni Genchev is the CEO of Esteta Interiori, an interior design and furnishing company
New digital technologies have entered every sphere of our lives – interior design is no exception. How does this affect your company?
Now everyone is talking about Industry 4.0 – augmented reality, virtual reality, 3D printing, and artificial intelligence, the Internet of Things, robotics, etc. Design is also part of the fourth industrial revolution, and in essence it is familiar with the visualization of some reality in front of customers – through sketches, after that through 2D and 3D programs, etc.
Therefore, technologies such as VR and AR are a logical step forward for us, and the situation today is such that whoever does not keep up with the times and does not innovate is left behind. And I like to be on top of the wave. So at Esteta Interiori, we have implemented all these innovations in our work, from load-carrying robots, through VR and AR technologies, to artificial intelligence.
Tell us what kind of virtual technologies you use in your work?
VR has become one of our main tools and through it we have created a virtual showroom where our customers with the help of VR glasses can walk around, choose sofas, change colors, and look at damasks.
Thus, when there are more people in the shop, customers waiting for a consultant to become available receive both a fun “experience” and precise information from a virtual presenter about our products. In general, this saves time in service because they are already familiar with our selection and are more specific in their wishes. We are also developing an internet version of the virtual showroom, which you can see here and very soon it will also be available on mobile devices.
Besides, we offer the virtual interior design service, which you can see here, that allows the clients to experience their virtual home. When the client “enters” the apartment, there is a fireplace burning inside, the fire is visible, music is heard, the lamps are on… He can test the lighting, the audio system and readjust what he doesn’t like.
The customers has the option to select the interior elements according to their aesthetics and budget with a few clicks and create their own virtual design.
In addition to VR, we also use the possibilities of augmented reality. Thanks to it, some sofas shown on our website can be “installed” in the home using the phone’s camera.
3D printing is a technology quite popular in our industry. With it we can produce everything that a person is capable of imagining. We create decorative elements with a unique design and in a wide variety of sizes – from life-size statues to cabinet handles, but most often we use 3D for prototyping new products.
You have also developed an app to “rescue” you from problems in the field, what was the challenge?
Part of Esteta Interiori’s activity is an interior studio where we design and implement complete projects. We work with many subcontractors, problems of various natures often arise on the sites, and we wanted to find a quick solution that would replace the cumbersome procedure of writing emails, reports, and unnecessary walking of craftsmen. That’s why we developed Trouble Saver – an application with which through a video connection we can see the real situation in the site and in real time either where we or experts from the respective manufacturer can advise people on field how to solve the problem.
And if it is necessary to visit the claims department, they already have the ordered parts from the manufacturer and are prepared what and how to do it. Overall, Trouble Saver is designed as a platform where users can get expert advice. The app helps them not only for not wasting valuable resource such as time, money, and human effort, but also to reduce the carbon footprint on the environment by saving on transportation.
What else will surprise us in your innovation spectrum?
We use a robot to carry heavy furniture and loads up stairs. It is not our development, but of an Italian company, whose representative we are in Bulgaria, and I found the right application for it in our work – to facilitate the loading of sofas.
When I started the company, I have carried sofas on the floors with two porters and found out at first hand that it is dangerous for people, it is slow, often more helpers are needed and in the process we risk tearing down the client’s walls, while with our robot we save all those problems. The concept is not very popular here, but it gives a huge advantage. But in general, in Bulgaria, people are more cautious about innovations and prefer to see that a new thing is applied by more companies before they introduce it too.
And what’s the latest innovative idea that keeps you up at night?
This is our competition at Midjourney – an Artificial Intelligence Program that has gained super popularity in the past year. In a few seconds, it can create images based on a text description. It occurred to me that with its help, our consultants can recreate the trends at the moment of their appearance and become sofa designers themselves.
Life changes our industry constantly, hundreds of micro-trends are born every day – for example, the latest is wireless phone charging, which makes many young people look for a sofa with an armrest to charge their devices.
Consultants catch these innovations because they communicate with people and know what they want at any moment. And when the next trend appears, they register it immediately. But by the time this information gets from them to the owner, then to the furniture manufacturer and to the final product, it can take two years. A broken telephone is often obtained between the input and the output of the information.
This provoked me to develop a game at Midjourney in which each of our consultants presents a sofa design that customers want. The first three receive prizes, and if any of the projects is liked, it can go into serial production. I believe that with Midjourney, our consultants will become even more valuable to the company because they can actively offer innovation.
You are definitely a trendsetter. If we look outside of Bulgaria, what of the world of design has impressed you the most recently?
Now mobile homes are trendy – they are furnished, compact, prefabricated and budget-friendly. You can live anywhere, and when you get bored, you can fold your house into a box 3 by 6 meters or into a container and move. Elon Musk is said to live in such a house produced by the start-up for USD 45 000! Currently I have partners who are furnishing a complex with this type of homes for Ukrainian refugees. I would be happy to join such a project.
What is your inspiration for innovation?
I am inspired by the desire to make people’s lives better. When I was 7 years old, my father gave me as a present a stop watch and I started timing everything, trying to do it faster and better. This inspired me to think in the direction of how to optimize everything around me – from brushing my teeth to moving furniture down the stairs.
Over the years, I’ve noticed when people operate inefficiently, and I’ve always tried to challenge that and convince them that there’s a better way to do it. When I studied at the Electronic Systems School of Technology, a computer science teacher told us that anything can be done in many different ways.
And when we do it in the first possible way, it is important not to give up, but to try the others to see which one is the best. I remembered his words and as a manager and entrepreneur I follow this innovative concept – to never settle for the first possible solution.
What other rules do you follow in your business?
I am guided by a few more principles that I believe are most relevant to managing people and processes in the context of today’s technological world, developing at an exponential rate. The first is to allocate tasks according to people’s strengths. When they are doing something they enjoy, they are more effective.
The second is save energy whenever possible – mental, physical, and material. Always ask for different and newer ways of doing something – an approach in which modern technology helps us a lot. Let the employees train among themselves – the seniors “teach” the new ones, you only provide them with the resource – so they become more empathetic and responsible.
Another innovative principle that I apply is role-playing: senior colleagues take on the role of clients and we play out situations so that the trainee can learn to react in different circumstances without feeling nervous. I also use the following principle – set an impossible deadline for the team and tell them that they are competing with another team outside the company.
This way you will see how people become innovative and come up with a better way than you to deal with challenges. I also try to teach my employees to reduce information when presenting a product to the most essentials. Sometimes a person has very little time to make a decision, and if you don’t respond adequately to the moment and their need, you lose a customer.
So in today’s fast-paced, innovative world, where every hour somewhere around the world someone invents and shares a better way to do your job, it’s important to remember that there are no stupid questions. Don’t stop asking others and you personally and getting new information, even if you think you already know everything.