Betahaus: Нова ера за споделените работни пространства
Отразявам потребителските технологии и развлекателната индустрия, а в останалото време правя подкаста “Транзѝстор”
Шест години след откриването на първото споделено работно пространство в България – betahaus, Александър Михайлов и Методи Терзиев взимат най-трудното решение в неговата история. Заради лоши отношения с наемодателите двамата осъзнават, че betahaus трябва да напусне сградата на ул. „Крум Попов“, ако искат бизнесът им да има бъдеще.

Така през 2019 г. betahaus отваря първо в Съюза на българските художници, а няколко месеца по-късно и на втора локация на пл. „Славейков“. Тази промяна дава началото на втората ера в развитието на betahaus, която през 2022 г. е в своя край, тъй като компанията променя не просто мащабитe, а и бизнес модела си.
Тази стъпка далеч не е толкова драматична, колкото преместването, но отразява промените, които пандемията наложи както в начина ни на работа, така и в пазара на офис пространства. През ноември betahaus обяви стратегическо партньорство с компанията за инвестиции в бизнес имоти GTC България.
То се изразява в това, че betahaus ще управлява част от пространствата на GTC България, които са в клас А офис сгради. Първото такова пространство отвори врати през ноември в Advance Business Center до Бизнес парка в кв. „Младост“. Втората локация ще бъде в Sofia Tower II в Mall of Sofia, която ще заработи в началото на 2023 г. Така betahaus ще управлява нови 3000 кв. м споделени работни пространства, които ще предлагат нов тип условия за клиентите на коуъркинга.
Най-съществената разлика с досегашните локации е, че новите пространства отговарят на най-високите стандарти за офиси. Така betahaus цели да привлече нов тип клиенти, които имат по-големи екипи, както и по-високи изисквания за работната среда.
Сред първите компании, които ще работят в новите пространства, са KBC Global Services, Quickbase, Rambus и PDS Group. „Тези организации имат изисквания, на които вероятно не бихме могли да отговорим в старите си сгради“, казва Методи Терзиев.
Другата съществена разлика е, че betahaus, нито наема, нито купува пространствата, а ги управлява. „Те са собственост на GTC България, а ние сме наети от тях като надежден партньор за оперирането, разработването и управлението на тези площи“, казва Александър Михайлов, съосновател и изпълнителен директор на betahaus. Така отношенията на коуъркинга и собствениците на имота преминават към предоставяне на услуга, вместо наемане на площи.
УСЕТИХМЕ, ЧЕ Е ЗАПОЧНАЛА СЕРИОЗНА ПРОМЯНА
в начина, по който работодателите гледат на работата, и вече компании със 100 човека търсят офис за 50 човека и въвеждат ротация, за да могат хората им да си работят от вкъщи или изцяло дистанционно“, казва Методи Терзиев, изпълнителен директор на betahaus.
Според него тези процеси са започнали преди години, но пандемията е била огромен катализатор за промяна. „За нашата индустрия това беше най-големият трамплин, без който вероятно щеше да отнеме 10 години да се стигне до това, което има като интерес и обръщане в нагласите на работодателите“, казва той.
Тези процеси не остават незабелязани и от собствениците на бизнес сгради, за които става ясно, че трябва да предлагат по-гъвкави условия за наемане на площи, ако искат да са адекватни на пазара.
За Михайлов това е чудесна възможност за съвместна работа, която да носи позитиви както за компанията му, така и за партньорите му. „При модела, който се основава на услуги, всичко е много по-гъвкаво и всеки знае силните си страни. Ние сме силни в изграждането и управлението на общност и пространство за колаборация, докато инвеститорите са силни в това да строят, поддържат и капитализират по различни начини хубави сгради“, казва той.
Този подход е коренно различен от класическия бизнес модел за управление на коуъркинг пространство, с който betahaus работи от отварянето си през 2012 г.
Досега компанията винаги е наемала пространствата си, с което е поемала всички разходи и рискове, които това крие. В първите години този модел в недвижимите имоти привлича фрилансъри, малки и стартиращи бизнеси, които не могат да си позволят дългосрочните договори и разходите по поддръжка на класически офис.
„В годините това се установи като нишов модел в недвижимите имоти, който запълва липсващата възможност за краткосрочно до средносрочно наемане на офис площи при гъвкави условия“, казва Михайлов.
ПРЕЗ ГОДИНИТЕ BETAHAUS ИМА ВАЖНА РОЛЯ В РАЗВИТИЕТО
на предприемаческата среда в страната и много успешни стартъпи започват именно от техните пространства, които служат и като важно средище за предприемачи. „В първата половина на тези 10 години опознавахме и налагахме концепцията за коуъркинг, а втората част беше да разберем може ли това да е успешен и печеливш бизнес“, казва Терзиев.
В този втори период фокусът на betahaus е върху това да управлява по-ефективно процесите и пространствата си, както и да оптимизира това, което предлага на пазара. „Сега сме на прага на трети период“, казва Терзиев, който вижда, че коуъркинг пространствата вече са интересни и за компании отвъд сферата на технологиите и стартъпите.
Въпреки че са минали повече от три години от напускането на сградата на ул. „Крум Попов“, споменът от него остава ярък. Затова и Александър Михайлов и Методи Терзиев изглеждат силно развълнувани от новите начинания за betahaus. „Този модел е много иновативен и ни дава свобода да се развихрим“, казва Михайлов.
Това води до амбиции за откриване на пространства в други градове, включително извън България, които да са базирани именно на новия бизнес модел. Голямата цел на Михайлов с betahaus винаги е била да разрешава проблеми на хора, което, изглежда, не се променя. „Надявам се на 20 години да разрешаваме проблемите на 20 пъти повече хора, отколкото сега.“