Всички ухажват България
През миналата година България инцидентно използва терминали за втечнен газ в Турция, но това беше много трудно – за всеки отделен танкер с газ въпросът трябваше да се урежда на министерско ниво, без никакви гаранции и предвидимост на процеса.

В началото на тази година обаче ситуацията се обърна на 180 градуса. България и Турция подписаха 13-годишно споразумение, което дава възможност на България да разтовари стотици танкери с газ в Турция.
Това е драстична промяна, която показва амбициите на Турция да заеме дял на европейския газов пазар. Турция наскоро построи пети терминал за втечнен газ, който неслучайно е в европейската част на страната. Но как Турция да се включи към европейския газов пазар?
На този етап няма как, освен през България. Турция ухажва България и предоставя достъп до терминали, защото в замяна иска да пренася газ през България за други страни от Европа.
Но това не е единственият интерес към България. През януари българското правителство одобри и споразумение с Гърция, което включва ползване на слотове на терминали за втечнен газ.
Нашата южна съседка също изгражда терминали за втечнен газ и има амбиции да стане голям вносител на газ за Европа. Но за да стигне до Европа, този газ трябва да мине през България. Така че отново България е важен фактор за реализиране на гръцките газови амбиции.
Обаче и това не е всичко. Други страни от региона също имат нужда от българската газова инфраструктура. Например Румъния наскоро договори азерски газ, който ще бъде доставен през България.
Молдова също започна да купува газ и да го транспортира през България. Северна Македония подписа споразумение с Булгартрансгаз, за да има достъп до газовия пазар през България. Сърбия ускорено строи газопровод, чрез който да се свърже с България.
Дори и по-далечни страни проявяват интерес. Унгария, Румъния, България и Гърция участват в т.нар. вертикален газов коридор за доставки на газ от Гърция.
Отделно Австрия, Унгария, Румъния и Словакия се включиха в инициатива за бъдещи доставки на азерски газ – през Турция и България. Българският достъп до турски терминали също събуди интерес сред страни от региона като Румъния и Унгария.
Въобще от газова периферия изведнъж България се превърна в централен елемент за газовия пазар на региона и обект на ухажване от всички посоки. Това създава много възможности както за приходи от газовата инфраструктура, така и за по-конкурентен газов пазар и нови пазарни ниши.
Но България не трябва да е пасивна в този процес, а трябва активно да преследва своя интерес. Например с Гърция трябва да се работи за по-бързо завършване на терминала в Александруполис и разширение на капацитета на газопровода от Гърция.
След откритите залежи на газ в Румъния и Турция трябва да се положат усилия за по-активно проучване и на Българското Черноморие. Не на последно място – общи покупки на газ със страни от региона, за да се постигнат по-ниски цени по дългосрочни договори.