Надценяваме ли поколенческите различия?
Темата с поколенческите различия е една от масовите, по които всеки може да се упражни и наложи на себе си да има мнение. Има немалко дефиниции, които описват формулираните поколения, но няма единно приемане на периодите, които ги формират, нито локално описание на факторите на ниво държава или континент, които ги пораждат. Нито за ценностите на ниво общество.
Общо е схващането, че хората са различни, защото са представители и на различни поколения. Несъмнено е така – хората от гр. Сандански не си приличат особено с хората от Видин или Силистра, без значение от тяхното поколение. Но, нека не преоткриваме очевидното, а да го измерим.
Дали поколенческите различия не са надценяван фактор, който движи нашето развитие, нагласи и очаквания? Който формулира нашето поведение и насочва мотивацията ни или пък определя ценностите ни?
853-ма участници в независимо проучване:
- Родени между 1946-1965 (т.нар. Baby boomers) – 1.8%
- Родени между 1966-1979 г. (поколението “X”) – 23.8%
- Родени между 1980 – 1994 г. (поколението “Y” или т.нар. Millennials) – 60.5%
- Родени след 1995 г. (поколението „Z”) – 14%
Обема на извадките не е хомогенен, което не позволява изводите да бъдат докрай валидни, но сравнението помежду им е още една локална гледна точка, която заслужава внимание.
1. В какъв тип компания предпочитате да работите?
Общото – Последните три поколения на Пазара на труда (Х, Y и Z) биха работили преимуществено в международна компания (най-силно изразен е този избор за поколение „Y”), Вероятно и за трите поколения това предполага повече възможности за развитие, сигурност или по-високи възнаграждения, а и се допуска, че именно те владеят преимуществено английски език и общуването в такива компании не би било проблем. За между 15-20% от анкетираните от всички поколения няма значение в какъв тип компания биха работили.
Различното – Единствено за родените между 1946-1965 г. работата в българска компания е пръв избор. Те са и единствените, за които опцията „не мога да преценя“ не е предпочитана възможност т.е имат мнение и немалко опит. Родените след 1995 г. пък са тези, които най-малко предпочитат да работят за български работодател като разликата в отговорите на поколението преди тях е едва 4%.
2. Колко работни места сте сменили през последните 5 години?
Общото: Родените между 1980-1994 г.; 1966-1979 г. и 1946-1965 г. са работили преимуществено на едно работно място през последните 5 г. Техните представители ли са най-лоялните служители? Те са и тези, които най-малко са имали 4 или повече от 4 работни места. При същите (макар и с малко) е по-голям процента работили на няколко места паралелно.
Различното: На 1 работно място за последните 5 г. най-малко са били родените след 1995 г. – обикновено за този период са сменили между 2 и 3 работни места. Те са и тези, които са работили най-малко на няколко места паралелно. От една страна, това може да се повлиява от липсата им на голям опит или призната експертиза, от друга – с издигането в култ на баланса между работа и личен живот.
3. Доволни ли сте от качеството на поднесената обратна връзка от страна на Вашия пряк ръководител към Вас през 2022 г.
Общото: Доволните от качеството на предоставената им обратна връзка през 2022-а са със почти еднакъв резултат – 36-38%. Това са последните три поколения на Пазара на труда. Почти еднакъв е и резултатът им по отношение на отговора „не ми е давана обратна връзка през 22-а“ – 13-16%.
Различното: Най-недоволни от качеството на поднесената обратна връзка са представителите на поколение „Х“ и родените между 1946-1965 г. При последните е и най-големия процент на недадена обратна връзка, както и най-ниския на удовлетворение от дадената им такава.
4. Какво бе нивото Ви на мотивация за работа на настоящата (или последната) Ви позиция през 2022 г.?
Общото: Най-мотивирани са представителите на последните 3 поколения. Сходни са и процентите им по отношение на това, че не могат да преценят дали са били мотивирани или не. Единни са и в усещането, че нивата им на мотивация са по-скоро ниски или ниски.
Различното: Родените след 1995 г. имат най-силно изразеното усещане за мотивация през 2022-а. За представителите на поколение „Х“ то е по-скоро високо, като преди всички тях са родените между 1946-1965 г.
5. Имахте ли чувството, че бяхте високо ценен/а и признат/а във Вашата работа през 2022 г.?
Общото: Ако съберем процентите от положителните отговори (да, напълно и по-скоро да) чувството за висока оценка и признание в работата е 50%+ от всички анкетирани на база техните поколения.
Различното: Най-силно такова чувство имат родените след 1995 г., а най-слабо родените между 1946-1965 г. С най-много „по-скоро да“ са представителите на поколение „Х“. Най-неудовлетворени са родените между 1946-1965, а след тях са родените след 1995 г.
6. Чувствате ли се разтревожен/а по отношение на Вашето професионално бъдеще през 2023 г.?
Общото: Почти еднакво разтревожени са всички представители на разглежданите поколения (10-13%). При отговора „по-скоро да“ също разликата е минимална (17-20%). Най-неразтревожени (сумата на отговорите не и по-скоро не) отново са всички поколения (60-63%).
Различното: Макар и с малко, най-разтревожените са родените между 1946-1965 г., а най-неразтревожените са представителите на поколение „Х“. Най-трудно им е да преценят на родените след 1995 г.
7. Готови ли сте да заемете мястото на Вашия мениджър през 2023 г.?
Общото: Представителите на всички поколения имат най-силен афинитет към опцията „не, защото нямам такива очаквания и амбиции“. Процентното отношение на избора нараства правопропорционално с обема на възрастта.
Различното: Най-готови за мениджъри са родените между 1966-1979 г. Не могат да преценят преимуществено родените след 1995 г. Най-малко атрактивно е това за родените между 1946-1965 г.
8. Имате ли усещането, че през 2023 г. ще бъдете още по-ценен служител в компанията, за която работите?
Общото: Първите три поколения смятат, че това би било факт, а на другия полюс са представителите на родените между 1946-1965 г. Изначалната липса на уважение към хората 55+ ли ги кара да мислят така?
Различното: Родените след 1995 г. са най-отворени за смяна на своя работодател с друг в непрестанния си стремеж за по-бързо и повече. Най-скептични са родените между 1946-1965 г., защото донякъде вече мислят за пенсия или са пенсионери, а стремежът е към по-голямо спокойствие. Най-големите оптимисти са представителите на поколение „Х“ – техния кумулативен положителен резултат е най-висок.
9. Кое искате да ви се случи най-силно в професионален план през 2023 г.?
Общото: При представителите на всички поколение най-избрания отговор е единствен – „Да имам по-високо възнаграждение“. Вероятно високите нива на инфлация не са валидни за определено поколение, с ясното разграничение, че нивата на разходи също са различни. Хибридния начин на работа, за които се шуми през последните две години е почти еднакво неатрактивен за всички поколения. Защо ли? Вероятно, защото или вече се приема за даденост, или ролята му е силно надценена и размива границите на работа и свободно време, а човекът все още е социално животно, или при наличие на по-висока заплата, всеки може да жертва това на първо място.
Различното: Най-неатрактивна от всички поколения е опцията за доходи от няколко места и изцяло хибридния начин на работа при родените между 1946-1965 г. Родените след 1995 г. са тези, които най-малко са използвали отговора „не мога да преценя“, те са и тези, които най-силно са предпочели опцията с „доходите от няколко места“.
Различията между хората са породени от различни фактори, а поколенческия такъв е просто един от тях – нито единствен, нито с най-голяма тежест.
Общото за всички поколения е, че техните представители искат да бъдат питани, информирани, подтиквани и вдъхновявани. Да бъдат третирани като хора! И да – методите вероятно са различни, но и много общи, а често стереотипите или изолираните примери се възприемат за норма.
Нормата тук са анонимните мнения на 853-а човека.