Първа работа за Мария и нейните приятели
Отразявам успехите на българските предприемачи с фокус върху стартъп екосистемата, технологиите и социалното предприемачество
Чрез фондация „Светът на Мария“ Цецка Караджова дава увереност на хора с интелектуални затруднения, че могат да помагат на близките си, да имат работа и да стават все по-самостоятелни
В България живеят 47 хиляди души с интелектуални затруднения и повечето от тях нямат пълноценен начин на живот. За тези хора дейности като пазаруване, познаване колко е часът и планиране на пътуване в рамките на града са предизвикателствo.
Първият човек с интелектуални затруднения, с когото се сближава Цецка Караджова, е сестрата на съпруга ѝ – Мария. Когато се запознават, Караджова вижда, че животът на Мария е някак начертан от семейството и то прави всички избори в живота ѝ. Включително какво да си поръча в ресторант.
„Отвъд затруднението Мария има същите желания, каквито имаме и останалите – казва Караджова. – Тя иска да има приятели, да се забавлява, да ходи на работа и да има пълноценен живот. Сприятелихме се и аз избрах да се държа с нея като с приятел, а не като някой, който има непрестанна нужда от помощ.“
Това помага на Мария и с времето тя започва да изпитва удоволствие от това да избира сама какво да яде или дори какво да си сготви. За да помогнат и на други българи като Мария, Караджова и съпругът ѝ основават фондация „Светът на Мария“. Чрез нея те обучават безплатно хората с интелектуални затруднения на трудови навици, учат ги да чистят, готвят и да правят креативни подаръци.
10 години след основаването 60 души с интелектуални затруднения се учат в техния център. Други 14 вече са преминали през обученията и са започнали работа в пекарни, хотели и малки компании.
„Има дни, в които си казвам, че ние сме незначително малки на фона на всички тези хора, които имат нужда от подкрепата ни. После се замислям, че това е поне нещо.“ Въпреки тези притеснения моделът на фондацията да се финансира предимно от партньорства и продажби на ръчно изработени предмети е впечатляващ за България. Дори „Светът на Мария“ спечели награда на Forbes DNA of Success Forum and Awards 2021 в категория „Социално предприемачество“.
„Светът на Мария“ е алтернатива на останалите възможности за хора с интелектуални затруднения. „Когато се запознахме, Мария посещаваше дневен център. Там рисуваше къщички и слънца по цял ден. Беше ѝ супер скучно. След много търсене казах на мъжа ми, че щом няма алтернатива, то ние трябва да създадем.“ Караджова има бизнес опит. Тя е основател и изпълнителен директор на преводаческата компания Interlang и на агенцията за организиране на събития Event Design. През 2012 г. оборотът на двете общо е над 3.5 млн. лв.
Преди да предприемат голяма стъпка, Караджови се свързват с Българския дарителски форум. С негова помощ изчистват идеята и се свързват с фондация от Нидерландия. „В Interlang бяхме превели поне 10 от техните наръчници как се прави дневен център.
Досега обаче никога не ги бях чела.“ За да надградят тези знания, Караджови намират още две организации, този път от Швейцария и от Ню Йорк, които да им помогнат с още добри практики. И на трите места ги посрещат радушно и им разказват за работата си в детайли. След всички пътувания изкристализира идеята. На 9 февруари 2012 г. Цецка Караджова съосновава фондация „Светът на Мария“.
Yettel подкрепя каузата, като покрива закупуването на сграда. За да я направят използваема, основателите влагат над половин милион лева лични средства. Успяват да стартират с двама социални работници и психолог на пълен работен ден.
На следващата година официално се открива Дневен център за обучение в трудови умения за хора с интелектуални затруднения. Започват с девет души, на които помагат. През 2014 г. участниците се увеличават двойно и „Светът на Мария“ прави първото защитено кафене за хора с интелектуални затруднения. В него младежите се упражняват, като приготвят и сервират напитки.
През 2015 г. Цецка Караджова напуска директорските позиции в Interlang и Event Design и движи само отделни проекти. Прави го, за да отделя повече време на „Светът на Мария“ и на двете си новородени дъщери.
През следващите пет години фондацията отваря социален парк „Надежда“. В него има професионална кухня, ателиета по градинарство. Скоро след тов започва да предлага организиране на събития и тиймбилдинги с кауза, онлайн магазин с ръчно направени декорации от хората в Центъра, а малко преди пандемията – и кетъринг.
С различните възможности се увеличава и екипът на фондацията. Към края на 2022 г. в него има 12 души, които подкрепят Мария и останалите хора като нея. Една от програмите във фондацията ги учи как да се придвиждат от дома си до центъра с градски транспорт. „Затруднението е в различна степен и не всички успяват да се научат. Досега обаче имаме 12 души, които се движат самостоятелно.“ Освен тях 14 са намерили работа в пекарни, ресторанти и хотели.
За да стигнат дотук, на Караджова ѝ помага убеждението, че „всеки човек е ценен за общността и заслужава шанса да развие своя потенциал и да живее с надежда за бъдещето“. Според нея хората с увреждания трябва да бъдат свободни и да правят собствени избори, а историята на Мария, която вече разпознава часовника и кани приятелите всеки ден точно в 13:00 на обяд, доказва думите на Цецка Караджова.