Сергей Брин подаде първата си заявка за код от години насам
Oт 2019 г. съоснователят на Google Сергей Брин не участва в ежедневните операции на компанията. Подаденото от него на 24 януари искане за код е първото от години.
Докато битката в областта на технологиите за изкуствен интелект в Силициевата долина се разгаря, Сергей Брин отново се занимава със софтуерен код след години ежедневно отсъствие.
На 24 януари Брин подава първата си молба от години насам за достъп до кода, според скрийншоти, разгледани от Forbes. Двама източници твърдят, че искането е свързано с LaMDA, чатбот на Google за работа с естествен език. Това е проект, който първоначално беше обявен през 2021 г. Напоследък обаче привлича все по-голямо внимание, тъй като Google се опитва да се пребори с конкурента си OpenAI, пуснал популярния бот ChatGPT през ноември.
Брин е подал “CL”, съкратено от “change list”, за да получи достъп до данните, които обучават LaMDA. Искането му е одобрено от десетки инженери с LGTM – съкращение на “според мен изглежда добре”.
Google не отговори на многобройните молби за коментар.
Този ход е малка техническа промяна, но подчертава колко сериозно компанията приема надвисналата заплаха от страна на OpenAI и други конкуренти. Сергей Брин и другият съосновател на Google Лари Пейдж до голяма степен отсъстват от компанията от 2019 г. Тогава Пейдж предаде ръководството на Сундар Пичай, за да стане СЕО на компанията майка на Google – Alphabet. Но Пичай наскоро е събрал основателите, за да преразгледат стратегията на компанията за изкуствен интелект и да помогнат във формирането на отговор на ChatGPT, според New York Times. Намесата на Брин подчертава степента на ангажираност на съоснователите.
Съобщава се, че компанията смята ситуацията за толкова спешна, че Пичай е обявил “червен код” и се заел да представи контрамярка. Посочва се, че Google ще представи множество нови продукти с изкуствен интелект по-късно тази година.
Искането за код на Брин получи и някои забележки от служителите на Googlе. В отговор някой коментира: “Първо поправете Google”. Друг служител пише: “Поне говорете с нас” – препратка към дистанцията между екипа и съоснователите през последните няколко години.
Когато миналия месец Сундар Пичай обяви най-големите съкращения в историята на Google – бяха премахнати около 12 000 работни места, или 6% от работната сила, той направи това с цел пренасочване на компанията към изкуствения интелект. “Пред нас има огромна възможност с използването на изкуствен интелект в продуктите ни и сме готови да подходим смело и отговорно”, заявява той в имейл до служителите.