Причините за уволненията в Google, Meta, Microsoft и Amazon
В последните месеци някои от най-големите технологични компании в света, сред които Google, Meta, Microsoft и Amazon, колективно уволниха повече от 150 000 работници. Съответните фирми изтъкнаха различни причини като основната е забавения икономически растеж по света.
По същия начин, компанията майка на Google, Alphabet, обяви планове за намаляване на броя на служителите си с 12 000 – намаление от около 6%. Изпълнителният директор Сундар Пичай не веднъж е заявявал, че изкуственият интелект е най-трансформационната технология на всички времена. При обявяването на съкращенията той заяви, че стратегията ще бъде да се насочи талантът и капиталът към най-големите приоритети на компанията. Широко разпространено е мнението, че Google работи върху свой собствен AI, който да се конкурира с ChatGPT.

Четири технологични гиганта – Meta, Alphabet, Amazon и Microsoft са съкратили 50 000 работни позиции. Освен това се твърди, че новият собственик на Twitter, Илон Мъск, е уволнил половината от служителите на компанията, след като зае поста в края на миналата година.
Каква е истинската причина за тези масови съкращения, които оставиха десетки хиляди (80% от тях в САЩ) без работа? До отговор на този въпрос се опитаха да стигнат експертите от 365 Data Science, които анализираха цифрите.
Някои от откритията им може би не са чак толкова изненадващи. Известно е, че технологичните компании, подкрепени от рекордни приходи, наеха страшно много служители по време на пандемията. Заплатите достигнаха до рекордни нива заради конкуренцията за най-добрите таланти и медиите бяха пълни с истории за пищни бонуси. Така че не е шокиращо откритие, че средният престой на освободените от компаниите служители е приблизително две години. Това може би подсказва, че по някакъв начин тези съкращения представляват промяна на политиките за наемане, които бяха въведени в началото на пандемията.
По-изненадващ обаче е фактът, че средният работен стаж на освободените е 11.5 години. Така че не е непременно вярно, че всички са млади работници с малък опит, които биха могли да бъдат заменени бързо или ролите им да бъдат автоматизирани. Една възможна причина за тази статистика може да бъде, че служителите с по-дълъг стаж обикновено получават по-високи заплати и освобождаването им може да помогне на бизнеса да изпълни своите финансови цели.
Въпреки това е интересно да се отбележи, че позициите и работните функции, които са били най-засегнати, са в сферата на човешки ресурси, което представлява 28% от всички съкращения. Има две възможни причини за това. Първо, поради факта, че компаниите съкращават персонал, те също не набират нови хора, а по-малкото персонал означава по-малко нужда от хора, занимаващи се с човешки ресурси.
Втората, макар и може би също толкова уместна причина, е че в човешки ресурси някои функции вече са автоматизирани. Съществуват платформи, които имат за цел да автоматизират рутинни задачи, свързани с интервюиране и наемане на нови служители, като например проверка на препоръки, проверка на самоличността и извършване на оценки за здравето и безопасността. В последните години дори се появиха слухове, че компании като Amazon използват изкуствен интелект, за да идентифицират неефективния персонал, който да бъде уволнен впоследствие.
Също така получаваме известна представа как се различават позицииите, които са били засегнати във всяка компания. Докато човешки ресурси и търсенето на таланти са били най-засегнати в Microsoft и Meta, в Google и Twitter това са софтуерните инженери.
Данните, събрани от 365 Data Science, показват, че малко повече от освободения персонал (56%) са жени. Това е тревожно, като се има предвид, че технологичната индустрия прекара голяма част от последното десетилетие в опити да се справи с дисбаланса между половете, който съществува в сферата, особено в технически и инженерни позиции. Всичко това не изпраща добро послание към жени, които са били наскоро наети. Освен разликата в заплащането и по-малката вероятност за достигане до по-високи позиции, жените ще трябва да приемат, че има и по-голям шанс да бъдат освободени.
И накрая, още една тревожна статистика, която изскочи от доклада беше фактът, че само 10 процента от съкратените досега са добавили нова работа в своите профили в LinkedIn. Разбира се, твърде рано е да се каже дали има вероятност това да се превърне в дългосрочна безработица – вероятно е някои просто да си взимат почивка преди отново да си потърсят работа. Или просто все още не са си актуализирали своите профили. Но проследяването на развитието на тази статистика през следващите месеци би трябвало да покаже дали все още е лесно или не за квалифицирани технологични работници да си сменят работните места. Напълно възможно е голяма част от тях да се насочат към самостоятелна заетост или към това да са служители на свободна практика.
Разшириха ли се технологичните гиганти твърде много, твърде бързо? Или иновациите в AI сферата и автоматизацията са създали ситуация, където най-бързият начин за намаляване на разходите е да бъдат заменени служители с машини? В интерес на истината, сигурно е по малко и от двете. Нито една компания не е посочила автоматизацията като движеща сила зад взетите решения, но като се има предвид засегнатите работни позиции и ако се прочете между редовете, изкушаващо е се заключи, че това е допринасящ фактор.