Уволнение по имейл – новият тренд в технологичния сектор
Софтуерният инженер Иван Тарасов прочете имейла точно преди да се качи на международен полет от Хелзинки за САЩ. Боби Нат, вицепрезидент по потребителски оценки го прочете полубуден, след като домашният му Google Nest Hub го помоли за пръв път да свърже системата със служебния си имейл. Темидайо Моузес, програмен мениджър, разбра, когато се опита да провери имейла си точно преди да заведе гостуващите членове на семейството си на обиколка в офиса, в който работи.
Тези имейли, поне както е описано в различни публикации в LinkedIn, са били изпратени от компанията майка на Google, Alphabet, до около 12 000 служители през януари, уведомявайки ги, че са част от поредните съкращения на работни места в технологичната индустрия. Според уебсайта Layoffs.fyi, само през януари близо 78 000 служители са били освободени. В социалните мрежи служители на технологичния гигант, включително някои, които са работили за Google повече от десетилетие, описват търговския характер на съобщенията и шока от уведомяването с имейл и невъзможността да се свържеш с колеги.
Добре дошли в ерата на дигиталния розов фиш. Експерти по набиране на персонал, аутплейсмънт и наемане на работа твърдят, че макар все още да не са широко разпространени, те виждат все повече примери, особено в технологичния сектор, на компании, които уведомяват работниците си по имейл, че са освободени. В Twitter, освободените служители след идването на Илон Мъск, около 50% от компанията, бяха уволнени по имейл. Съкратените служители на Salesforce и Meta описаха в LinkedIn, че са научили новината за освободжаването си по имейл.
“Миналата седмица беше пълен кошмар. Работих до 3 часа сутринта само за да разбера в 5:30, че съм съкратен като част от хилядите служители, които бяха освободени от Salesforce без никакво сбогуване”, написа в LinkedIn бивш софтуерен инженер на Salesforce, Мухамад Хадид Ношаб. Той трябва бързо да си намери работа, защото в противен случай може да загуби визата си. “Събуждането с този имейл ме постави в много тежка ситуация”, добавя той.
(Тарасов, Нат и Моузес не отговориха незабавно на искането на LinkedIn да разкажат за ситуацията; Ношаб потвърди, че е уволнен по имейл. Говорител на Google отказа да коментира, но посочи имейл, публикуван онлайн, който бил изпратен до служителите от главния изпълнителен директор Сундар Пичай. Salesforce и Meta не отговориха незабавно на искането за коментар. В имейли, публикувани онлайн, изпълнителният директор на Meta Марк Зукърбърг заяви, че служителите ще могат да разговорят с някого, след като получат новината по имейл. Един от изпълнителните директори на Salesforce, Марк Бениоф пък декларира, че ръководството ще се свърже със служителите след имейла.)
Експертите посочват различни обяснения защо технологичните компании използват имейли. От глобално разпределената работна сила до възможната липса на служители в областта на човешките ресурси, която също е сериозно засегната от съкращенията. Някои предложиха известията да излизат и в LinkedIn и Slack, където новините бързо се разпространяват.
Но според Джефри Пфефер, професор по мениджмънт в Станфорд, подобни обяснения не правят уведомленията за уволнение по имейл добра алтернатива. “Има проучвания за това как да се правят съкращения по начини, които нанасят по-малко щети. Те нямат нищо общо с начините, които в момента се използват”, казва Пфефер, отбелязвайки, че изследвания показват, че дори, ако съкращенията са направени по правилния начин, те имат траен ефект върху представянето на компанията. “Ако оставите хората да се сбогуват, ако се отнасяте към тях с известно уважение и достойнство … ако покажете малко съчувствие, съпричастност, каквото и да е ще бъде по-добре.“
Той, както и други експерти, описват уведомленията за уволнение по имейл като безлични, дори “безсърдечни”. “Толкова е дистанцирано”, казва Ейми Цимерман, главен експерт по човешките ресурси в Relay Payments. “Бяхте с нас толкова много години. Допринесохте за развитието на компанията, бяхте лоялни и отдадени. Вероятно сте правили жертви. Така ли ви благодарят? Просто е крайно неадекватно”.
Анди Чалънджър, старши вицепрезидент на фирма за аутплейсмънт Challenger, Gray & Christmas, споделя, че реакцията на съкращенията, направени чрез видеоразговори по време на пандемията, когато изпълнителният директор на Better.com Вишал Гарг уволни 900 служители чрез Zoom, може би карат някои технологични компании да се замислят за риска от подобен тип съкращения. “Видеа на изпълнителни директори, които уволняват служители, особено пред публика на живо, винаги завършват лошо”, казва Чалънджър.
Той добави, че е разговарял с лица, отговарящи за човешките ресурси, които не знаят как да съобщят новината на толкова много служители, които все още работят дистанционно. “На живо ли им казвате, че ги освобождавате или им казвате по Zoom? Причинявате ли повече болка, като молите някой, който е работил дистанционно, да дойде с кола в града, само за да бъде освободен и след това да трябва да се прибере сам?”
Чалънджър също така смята, че бързият растеж на технологичния сектор в продължение на десетилетия може би означава, че отрасълът не е бил подготвен да извърши масови съкращения. Индустрията, казва той, “се разрастваше с толкова бързи темпове за десетилетия, че не е свикнала с намаляване на персонала”.
Патрик Макадамс, главен изпълнителен директор на технологичната фирма Andiamo, споделя, че може би заради съкращенията във сферата на човешките ресурси, просто няма достатъчно хора, които да помогнат за воденето на отделните дискусии. “Това са хората, които биха провеждали някои от тези [разговори]”, казва той.
Макадамс мисли, че компаниите възприемат имейл известието като начин за балансиране между справедливост, време и усилие за точна комуникация. Но когато “с всички общувате по един и същи начин, тогава губите човешкия аспект от работата”, особено за хора, които може би са били служители на компанията от десетилетие.
Няколко уволнени служители от Google, пожелали анонимност поради опасения за критики от бившия работодател, когато търсят нова работа, разказаха, че не са имали официални срещи с мениджър или събиране на цялата компания, за да им се съобщи новината. Досъпът им до вътрешните системи е бил прекратен, веднага след получаването на имейла за съкращение.
Питър Капели, професор в Университета на Пенсилвания, който изучава човешките ресурси, казва, че юридическите екипи имат голямо влияние при вземането на подобни решения, а не мениджърите, които са по-загрижени за въздействието на подобен безличен подход върху бъдещи перспективи за наемане.
„За адвокатите е важно да сведат правния риск до нула“, казва той. Във време, когато много компании все още наемат, „вие горите мостове с хора, към които може да се наложи да се обърнете и да наемете отново“.
Директорите отговорни за човешките ресурси, които са в индустрията от години, се оплакват, че мащабните съкращения не могат да бъдат направени с по-личен подход. Джени Диърборн, директор на борда и бивш ръководител на човешките ресурси, която е помагала в извършването на съкращения в технологичния секто в миналото, казва, че „да получиш имейл посред нощ без телефонно обаждане от прекия си мениджър е ужасно“.
Наличието на служители, работещи дистанционно, не е извинение, казва тя, припомняйки си момент, когато е трябвало да извърши уволнение и е трябвало да лети до Торонто, за да съобщи новината на дългогодишен служител, особено уважаван в организацията. „Начинът, по който трябва да се случва, е да чуете от прекия си ръководител – това е най-хуманното нещо“, казва Диърборн.
„Когато компаниите са успешни“, споделя тя, „има добре организирана комуникационна каскада, при която всеки трябва да завърши тези телефонни разговори до 10 часа сутринта“. Диърборн добавя, че „хората през годините са създали удивителна организация за съкращаване на работни места, когато е имало много по-малко технологии, но всичко се е извършвало с много повече грижа, проницателност и човечност“.