Парите не ни правят щастливи, твърди изследване на Харвард
Трудно е да се определи какво прави хората щастливи, но според проучване, което изследва щастието от 30-те години на миналия век, парите не са най-важното нещо. След десетилетия, резултатите от проучването са публикувани в нова книга, The Good Life.

Изследването на Харвард за развитието на възрастните хора, ръководено от професорите Робърт Уолдингер и Марк Шулц, е проследило едни и същи 700 души и техните семейства през годините, за да установи какво прави хората щастливи. Освен хилядите зададени въпроси, те са направили и стотици здравни изследвания като кръвни изследвания и скенер на мозъка.
През 30-те години на миналия век участниците са избирани измежду студенти от Харвард или група момчета от предградие на Бостън с ниски доходи. На всеки пет години те са давали медицинска информация, а на всеки две са отговаряли на въпроси. Съпругите и децата им по-късно се присъединяват към проучването, което проследява тази група през работа, брак, развод и дори смърт – 25 участници са оставили мозъците си за проучването, след като са починали.
Уолдингер е четвъртият директор на проекта.
“Научихме, че хората вярват, че щастието е нещо, което могат сами да постигнат – ако купят тази къща или получат повишение, или отслабнат, тогава щастието ще последва. Държим се така, сякаш това е дестинация, до която ще достигнем, ако направим правилните неща, но данните много ясно показват, че това просто не е вярно. И това е нещо хубаво, тъй като удовлетворението вече не е нещо недостижимо. То е изключително постижимо за всички нас”, споделя Уолдингер.
Оказва се, че парите не правят хората щастливи, нито позицията или рангът им. Най-щастливите хора имат изградени отношения и връзки. Независимо дали са под формата на приятелства, клубове за книги, романтични връзки, църковни групи, спортни партньори или колеги, хората с най-силни социални връзки между 50-aта и 60-ата си година са и в най-добра форма между 80-ата и 90-ата си година.