900 млн. причини да блестите в LinkedIn през 2023 г.
Сякаш по традиция тихомълком отлетя първият месец от 2023 г. в света на бизнеса – потребителите се бяха напазарували преди Коледа, а част от компаниите имаха нужда от още малко време да наваксат с анализите на изминалата година и с планирането на вече започналата.
Единственото голямо разместване дойде не чак толкова изненадващо (ако изключим мащабите) – обявените големи съкращения в технологичния сектор на глобално ниво. И в тази сянка остана една чудесна новина от последните дни на януари – LinkedIn премина границата от 900 млн. потребители и уверено се движи към “първия милиард”.
“Каква новина е това, ако я няма в медиите?”, вече си мислят част от вас. Така е, когато компанията майка е обявила, че ще съкрати 10 000 служители няколко дни по-рано, още една цифра във финансовия отчет за предходното тримесечие лесно може да остане в сянката.
Но и едно от най-важните умения в бизнеса е да се възползваш от възможности, за които малко хора знаят. Затова и във Forbes ви разказваме често за LinkedIn, която 20 години след създаването си сякаш продължава да е най-добре пазената тайна в сферата на социалните мрежи.
И макар обещанието на този текст да е гръмко – “900 млн. причини да блестите” в смятана за прекалено лустросана платформа, реалността е далеко от това. Не лустрото и помпозността са начините да “заблестите” в професионалната мрежа. Нужно е само да се възползвате от тези 3 факта:
1. LinkedIn e най-голямата професионална база данни, в която всеки е склонен да се свързва
Едно от най-трудните неща за компаниите през последните години (а може би дори десетилетия) е не просто да се отличат от останалите, но да превърнат конкурентното предимство на силния бранд в реални бизнес транзакции – продажби, привличане на най-добрите хора в екипа и партньорства за излизане на нови пазари.
Социалните мрежи допринесоха значително по-редките преди това битки между Давидовци и Голиати да се превърнат в ежедневие и да се налага да сме внимателни за буквално всяка стъпка на конкурентите без значение от размера им.
И тук в уравнението влиза LinkedIn, където целта на всички участници е ясна – “да правят бизнес там, където се прави бизнес”. Това е и един от последните рекламни слогани на платформата, която дава достъп до професионалисти от цял свят на различни нива в компании във всяка една индустрия.
Изчистената среда води след себе си много важен резултат – потребителите тук са предразположени да се свързват и да не се притесняват от воденето на търговски разговори. Всеки контакт може да е началото на едно ново успешно партньорство!
Затова през 2023-а година можете да експериментирате с процеса на “социални продажби” за себе си и своята компания. Той включва няколко стъпки: изграждане на профила, стратегическо свързване с потенциални клиенти и партньори и изграждане на доверие, преди да подходите проактивно с покана за среща.
Отнема повече време от класическия подход на студените обаждания, защото… те просто не работят в базирана на силните връзки платформа, каквато е LinkedIn. Така че дайте си време, продажбените цикли в B2B компаниите и без това са по-дълги.
2. Активните потребители в LinkedIn са под 5%, а най-ефективните – под 1%!
Понеже споменах доверието като ключов елемент от присъстието в професионалната мрежа, то се асоциира най-често с качеството и постоянството. Преди няколко години LinkedIn разкриха, че са променили алгоритъма си, за да улавят поведението на “тихото мнозинство” – започнаха да измерват времето, прекарано с всяка една публикация (dwell time).
Причината е проста: неофициално над 95% от потребителите не се ангажират пряко с чуждото съдържание, не слагат реакции или коментари и още по-малка част от тях публикуват регулярно.
И тук е мястото да видите потенциала на тези числа! Ако с няколко минути на ден можете да влезете в Топ 5%, можете ли да инвестирате още малко, за да си изградите стратегия и да се позиционираме в Топ 1%?
Дори можете да ползвате лесна формула – Качество + Постоянство = Ефективност. Изберете до три теми, по които можете да “говорите” уверено и в дълбочина, и публикувайте поне по 2 пъти в седмицата (без да си взимате дълга отпуска на третата седмица обаче).
Давайте своята гледна точка към новини и тенденции, споделяйте опита си с истории, коментирайте и чуждия поглед – LinkedIn е чудесно място за сблъсък на идеи. Особено ако има и по-широка професионална общност, която да се включва в дискусиите.
3. Силата на служителите надвишава това, което рекламата може да постигне
И ако Факт №2 се отнася до потенциала на личния професионален бранд, с №3 ще погледнем към цялата организация и възможностите да ползвате всички нейни членове по пътя към успеха в LinkedIn.
След Пандемията все повече компании се ориентират именно към ангажирането на служителите си, а същевременно се появиха и нови понятия като уъркфлуенсъри (разбирайте кариерни инфлуенсъри или хора, които пишат за динамиката в пазара на труда или живота в собствените си офиси).
Работата с вътрешни посланици на марката не е нещо ново, но тенденцията бизнесите да инвестират в посока активно обучаване на цели гвардии от активни служители за създаване на съдържание в LinkedIn вече е видима.
Ползата тук е достъпът до още по-широка аудитория с високо ниво на доверие към източника. Нещо, което дори рекламата (въпреки възможностие за прецизно достигане в LinkedIn) трудно може да даде.
Затова обмислете още сега дали бизнесът ви иска да се нареди сред пионерите, създавайки вътрешни наръчници и осигурявайки обучения за различните екипи за публикуване на ефективни и ангажиращи ъпдейти в професионалната мрежа.
Допълването с готово съдържание в My Company Tab пък може не само да им дава връхновение, но е и реална възможност да измервате ефекта от техните публикации.
Някои от тези три стъпки може да изглеждат сериозни, но пък имате избор с коя от тях да започнете. В следващите трудни за бизнеса години обаче те могат да се окажат смислен скок за бизнеса ви. А и помните добрата стара поговорка “LinkedIn обича смелите”, нали?