Най-горещата тема за 2023 г. ще бъде изкуственият интелект
Съоснователят на Microsoft Бил Гейтс разговаря с Forbes за работата си с компанията за изкуствен интелект OpenAI, какво е потенциалното въздействие на изкуствения интелект върху работните места и медицината, както и за още много.
През 2020 г. Бил Гейтс напусна борда на директорите на Microsoft – технологичният гигант, който съосновава през 1975 г. Но той все още прекарва около 10% от времето си в централата в Редмънд, Вашингтон, където се среща с продуктови екипи, разказва той. Голяма тема на тези срещи е изкуственият интелект и начините, по които той може да промени начина ни на работа и как използваме софтуерните продукти на Microsoft за това.
През лятото на 2022 г. Гейтс се срещна със съоснователя и президента на OpenAI Грег Брокман, за да прегледа някои от продуктите за генеративен AI, които излизат от еднорога, който наскоро обяви “многогодишно и многомилиардно” партньорство с Microsoft.
Какво сподели Гейтс за изкуствения интелект пред Forbes?
Алекс Конрад: Още през 2018 г. Ви видях да говорите с вълнение за това, което OpenAI прави. Вярно ли е това и откъде започна интересът Ви към компанията?
Бил Гейтс: [Интересът ми към изкуствения интелект води началото си от най-ранните ми дни на изучаване на софтуер. Идеята компютрите да виждат, чуват и пишат е дългосрочен стремеж на цялата индустрия. Винаги ми е било изключително интересно. И така, когато тези техники за машинно обучение започнаха да работят изключително добре, особено тези за разпознаване на реч и изображения, бях очарован от това колко още изобретения ще са ни необходими, преди AI да стане наистина интелигентен, в смисъл да решава тестове и да може да пише свободно.
Познавам добре Сам Алтман. С Грег [Брокман] и някои от другите хора там, като Илия [Суцкевер, съосновател и главен учен на Брокман] се запознах чрез OpenAI. И им казах: “Мисля, че не се достига горна граница, освен ако не разполагаме с по-ясна представа на знанията и явни форми на символична логика.” Имаше много хора, които повдигаха тези въпроси, не съм само аз. Но те успяха да ме убедят, че има нововъзникващо поведение при увеличаване на тези големи езикови модели, и направиха някои наистина иновативни неща. Поддържам връзка с тях и те са готови да покажат нещата си. И сега, с течение на времето, те си сътрудничат, особено с огромните бекендове, които тези умения изискват, което наистина се случва чрез партньорството им с Microsoft.
Трябва да е удовлетворяващо, че вашето наследство помага на тяхното наследство.
Да, това е страхотно за мен, защото обожавам такива неща. Също така, заради моята фондация [фондацията на Бил и Мелинда Гейтс], идеята, че учител по математика, който е на разположение на учениците от централните части на града, или медицински лица, които са на разположение на хората в Африка, които през живота си не са имали възможност да отидат на лекар, е фантастично. Знаете, нямаме достатъчно лекари на разположение за страхотни каузи. Трябва да кажа, че напредъкът през последната година [в областта на AI] доста ме развълнува.
Малко хора са виждали толкова много технологични или големи промени отблизо, колкото Вас. Как бихте сравнили AI с някои от тези исторически моменти?
Бих казал, че това е близо до върха. Имаме компютър без графичен интерфейс. След това следва компютър с графичен интерфейс, което е нещо като Windows и Mac, и което за мен започна наистина, когато прекарах известно време с Чарлс Симони в Xerox PARC. Тази демонстрация ми оказа огромно влияние и донякъде определи дневния ред на много от нещата, които бяха направени в Microsoft и в индустрията след това. [Бележка на редактора: изследователска група от Силициевата долина, известна с работата си по технологиите от настолните компютри до графичните процесори и Ethernet].
След това, разбира се, интернет издигна нещата на друго ниво. Когато бях главен изпълнителен директор на Microsoft, написах меморандум за “приливната вълна”, причинена от интернет. Доста зашеметяващо е че това, което виждам в областта на AI през последните 12 месеца, е също толкова важно, колкото компютъра, компютърът с GUI [графичен потребителски интерфейс] или интернета. Като четирите най-важни етапа в дигиталните технологии, изкуственият интелект се нарежда до тях.
Познавам работата на OpenAI по-добре от другите. Не казвам, че те са единствените. Всъщност, знаете ли, част от това, което е невероятно, е че в това пространство ще има много участници. Но това, което OpenAI са направили, е много, много впечатляващо и със сигурност са водач в много аспекти на [AI], което хората виждат чрез широката достъпност на ChatGPT.
Как смятате, че това ще промени начина, по който хората работят или правят бизнес? Трябва ли да се вълнуват от производителността? Трябва ли да се притесняват от загубата на работни места? Какво трябва да знаят хората за това какво ще означава цялата ситуация за начина им на работа?
Повечето футуристи, които са разглеждали навлизането на AI, не веднъж са заявявали, че работниците със синя яка и физическите професии ще бъдат първите, които ще са засегнати от AI. И това определено се случва и хората не бива да намаляват бдителността си, но се случва малко по-бавно, отколкото очаквах. Родни Брукс [почетен професор в Масачузетския технологичен институт и предприемач в областта на роботиката] изказа някои, бих казал, твърде консервативни възгледи за това колко бързо ще се случат някои от тези неща.
Автономното шофиране е свързано с определени предизвикателства, но роботизацията на фабриките ще се случи през следващите пет до десет години. Но това, което е изненадващо, е че задачите, които включват свободно четене и писане – като обобщаване на сложен набор от документи или писане на нещо в стила на вече съществуващ автор – фактът, че можете да направите това с тези големи езикови модели и да ги подсилите, тази плавност наистина е доста невероятна.
Едно от нещата, с които предизвиках Грег [Брокман] в началото на лятото беше: “Може ли моделът на OpenAI да мине тестовете по биология за напреднали?” И аз казах: “Ако ми покажеш това, тогава ще кажа, че програмата има способността да представя нещата в дълбоко абстрактна форма, която е нещо повече от просто статистически факти”.
Когато започнах да програмирам, направихме генератори на случайни изречения, в които имахме синтаксиса на типичните английски изречения, знаете, съществително, глагол, допълнение. След това започнахме да ги избираме на случаен принцип, като от време на време системата пишеше нещо, което беше смешно или полуубедително. Човек би си помислил “Боже мой.” Това е все едно “маймуни пишат на клавиатури”.
Е, това е нещо подобно. Да вземем за пример способността на AI да решава нещо като въпрос от тест за напреднали. Когато човек чете учебник по биология, какво остава в съзнанието ви? Не можем да опишем това на неврологично ниво. Но през лятото [OpenAI] ми показа напредък, от който бях наистина изненадан. Мислех, че ще трябва да измислим по-явно представяне на знанията.
Трябваше да го обучим да решава Судоку, но грешеше и казваше: “О, сбърках”. Разбира се, че сбърка. Какво означава това? Нямаш клавиатура, нямаш пръсти! Но ти “бъркаш”? Уау.
Сатя [Надела, главен изпълнителен директор на Microsoft] е изключително любезен по отношение на това да получава информация от мен за технологични неща. И прекарвам може би 10% от времето си в срещи с продуктовите екипи на Microsoft за техните продуктови пътни карти.
Наслаждавам се на това време, а и ми помага да съм в крак с работата на фондацията, която е в областта на здравеопазването, образованието и селското стопанство. Беше голяма победа да дам обратна връзка на OpenAI през лятото. (Сега хората виждат повечето от това, което аз видях; аз видях и някои неща, които са малко по-актуални). Ако вземете тази прогресия, възможността да ви помогнем да пишете и четете ще става все по-голяма. И те не преминават определена граница, нито пък засягат техните конкуренти.
Какво означава това в правния свят, в обработката на фактури, или в медицината? С [ChatGPT] имаше много тестове, за да се опитаме да разработим тези приложения. Дори такива основни неща като търсенето.
[ChatGPT] наистина е несъвършена. Никой не твърди, че не прави грешки и не е много интуитивен. С нещо като математика, просто ще сгреши. Преди да бъде обучен, неговата самоувереност при грешен отговор беше умопомрачителна. Трябваше да го обучим да решава Судоку, но грешеше и казваше: “О, сбърках”. Разбира се, че сбърка. Какво означава това? Нямаш клавиатура, нямаш пръсти! Но ти “бъркаш”? Уау. Но точно на това го беше научил корпусът [учебният текст].
След като прекарахте известно време с Грег [Брокман] и Сам [Алтман], какво ви дава увереност, че те създават този AI отговорно и че хората трябва да им се доверят, че са добри управители на тази технология? Особено когато се приближим до AGI.
OpenAI беше основана с тази цел. Те със сигурност не са организация, която се стреми единствено към печалба, въпреки че искат да разполагат с ресурсите за изграждане на големи, големи, големи машини, с които да развиват системата. В крайна сметка това ще струва десетки милиарди долара за хардуер и обучение.
Но в краткосрочен план проблемът с AI е свързан с производителността. Ще направи нещата по-продуктивни и това ще се отрази на пазара на труда. Дългосрочният проблем, който все още не е настъпил, е това, за което хората се притесняват: контролът. Какво ще стане, ако хората, които го контролират, го насочат в погрешна посока? Ако хората загубят контрол, какво означава това? Смятам, че това са основателни дебати.
Тези хора ги е грижа за AI безопасността. Те ще бъдат първите, които ще кажат, че не са го решили. Microsoft също е много активен по отношение на тези неща като партньор. Вижте, AI ще бъде обект на дебати. Това ще бъде най-горещата тема на 2023 г. и това е нормално. Ще промени донякъде пазара на труда. И ще ни накара да се замислим какви са границите? [Например] не е близо до това да прави научни изобретения. Но като се има предвид това, което виждаме, това е в сферата на възможностите след пет или десет години.
Кое е любимото Ви или най-забавното нещо, което сте видели да се създава с тези инструменти?
Толкова е забавно да си играеш с тези неща. Например, когато сте с група приятели и искате да напишете стихотворение за това колко забавно е било. Фактът, че можеш да кажеш “напиши го като Шекспир” и то го прави – тази креативност е забавна. Винаги се изненадвам, макар че причината, поради която имам достъп, е за сериозни цели.Често се обръщам към [ChatGPT] за забавни неща. И след като рецитирам стихотворение, написано от програмата, трябва да призная, че аз не бих могъл да го напиша така.