Нивото на позицията ли определя професионалното ни битие?
Кариерното развитие в йерархията и позицията е дълъг и рядко структуриран процес. Идеалната ситуация е, че зависи от амбицията на даден служител, неговите умения, вътрешна мотивация, неперманентна отдаденост и ангажираност.
От друга страна, зависи от неговия мениджър, който може и иска да види измерители и допълнително развие на съответния служител, чрез менторство, подкрепа, разбиране, обратна връзка, поставяне на ясни цели и несубективни оценки. От трета страна е компанията – нейната големина, култура, организационна структура, зрялост, политики и процедури, стратегия и среда в която всичкото това да се случи. Има го, съществува, но не навсякъде.
Има и други варианти за развитие на служители в позиция. Понякога зависи от това да напусне настоящата си компания и бъде назначен на по-висока позиция в друга. Или това, че няма кой друг да бъде назначен или пореден човек се е отказал. Или може да има подходящ човек, но ролята да е обещана за някой друг, който не е непременно по-добър или доказал се човек – просто познава някой си.
Кои са нагласите и очакванията на йерархичните нива служители в една компания, след като обемът на отговорностите им е различен, инструментите за постигането на целите също. Свободата за вземане на решения и властовата позиция не са еднакви?
Има ли различия и от къде идват? Какво казват данните от едно авторско и анонимно проучване*:
В какъв тип компания предпочитате да работите?
Без значение от нивото на позицията, всички анкетирани предпочитат да работят в международна компания. В предходните статии направихме допускания от къде идва това. Немалък е процента на ТМ, които биха предпочели и българска компания, а на второ място в този избор са С/Р. За МП няма никакво значение къде биха работили, въпреки че те са и тези, които най-малко предпочитат да работят за родна компания.
Доволни ли сте от качеството на поднесената обратна връзка от страна на Вашия пряк ръководител към Вас през 2022 г.?
Най-голям процент при всички анкетирани е тяхното удовлетворение от поднесената им обратна връзка през 2022 г. Най-малко от тях са С/Р, които заедно с Е/С са доволни, но само донякъде. Обърнете внимание колко са недоволните от всички позиции и на колко от тях не им е давана обратна връзка през изминалата година.
Ако към ТМ и МХ няма обратна връзка в такъв обем, доколко са реалистични очакванията ни, че техни представители ще бъдат проактивни в даването на същата към подчинените си? Или напук на всичко това, те трябва да бъдат докрай професионалисти и намерят мотивация да движат процесите по книга? А, дали е така?
Най-недоволни от своята обратна връзка са МХ. Как ли е повлияло това на тези, които управляват?
Планувате ли смяна на работата си в първите три месеца на 2023 г.?
Такава смяна е най-непредпочитаемата опция за ТМ. Донякъде това може да е продиктувано от липсата на масовост при подобни позиции, често на тяхната рядкост и прекалено дълъг подбор.
Те са и тези, които най-малко биха изслушали подобна възможност. От друга страна МХ са тези, които не са активно търсещи, но с удоволствие биха изследвали новите възможности. Когато такива има, те най-силно биха предпочели да са в позицията на търсените, избиращите и ухажваните. Извоюваните условия тогава са други.
Какво бихте направили, ако настоящият Ви мениджър напусне компанията през 2023 г.?
МХ са тези, които биха последвали прекия си ръководител най-силно. Все пак, тяхната професионална синергия би повлияла положително и на служители под тях в постигането на целите и растежа на компанията, а и идеите на едните, биха били най-лесно подкрепени от идеите на другите.
Те са и тези, които споделят, че биха останали, дори мениджърът им да напусне. С малка разлика, Е/С твърдят същото. МП биха се замислили най-силно дали биха тръгнали с него, но в крайна сметка финалното им решение ще зависи от условията на новото място. ТМ са хората, които най-много са предпочели опцията „не мога да преценя“ – политическо или твърде предпазливо?
Готови ли сте да заемете мястото на Вашия мениджър през 2023 г.?
Да си мениджър е трудно, затова и заемането на тази позиция е най-непредпочитаната опция за всички анкетирани. От друга страна – може би условията за това не са най-добрите или подкрепата към тази позиция най-отдадена. Хипотези. Най-малък е броя на готовите, които очакват развитие в тази посока сред Е/С и С/Р.
Най-готови се чувстват МХ. Техния брой е почти толкова, колкото и тези от тях, които твърдят, че нямат такива очаквания и амбиции. Близо 20% от всички анкетирани дават положителна обратна връзка за своя ръководител и смятат, че той се справя добре.
Кое искате да ви се случи най-силно в професионален план през 2023 г.?
Най-силното професионално очакване на всички, без значение от позицията им е да имат по-високо възнаграждение. Очакванията за такова се засилва обратнопропорционално на нивото на позицията. Най-силно такова имат Е/С и С/Р. Резултатът на ТМ е еднакъв с тяхното друго най-силно очакване да получават доходи от няколко места.
С оглед на високите позиции, които заемат, отвореността към допълнително консултиране, участие в бордове на други компании, менторство – преподаване дори се увеличава. По този въпрос очакванията са правопропорционални на отговорностите на позициите.
ТМ имат най-малко желание да сменят своя работодател през 2023-а, а С/Р – най-силно от останалите позиции. Нека обърнем внимание върху опцията, която е свързана с хибридния начин на работа – омръзна ли вече на хората и им се иска да са на физическите им работни места или вече се приема за даденост и това не е стимул?
Какъв е вашия пол?
Жените преобладават във всички позиции, като в мениджърските и стратегически ролите те са почти 50/50. Вероятно това донякъде отговоря на въпроса дали дамите са дискриминирани и ограничавани в това да заемат тези позиции, като на тяхно място се лансират тенденциозно мъже.
Вашето завършено образование е:
Болшинството от анкетираните са с магистърски степени, най-многобройни са ТМ. Прави впечатление и, че не е особено голяма разликата в % на заетите, които имат докторска степен или по-висока във всички позиции.
Това донякъде отговоря и на въпроса – дали по-високата образователна степен ни гарантира по-висока позиция. Вероятно е и въпрос на избор. Очаквано, най-голям е процента на хората със средно образование, чиито позиции са със С/Р профил.
Кога сте роден/а?
Родените след 1995 г.(поколение „Z”) преимуществено заемат позиции с E/С и С/Р фокус, въпреки че имат представители и в по-високите роли. Тези, които управляват компании и хора са предимно представители на поколение „Y”, като след тях са представителите на поколение „Х“.
Някои от нагласите и очакванията са валидни за всички служители, без значение от нивото им на позиция, други се различават на база него и това, което се очаква от тях на тези роли. На база това допитване видяхме къде са приликите и различките.
Нека не забравяме, че тези роли са заети от хора.
Имащи мнение, което не винаги искат да споделят. Имащи идеи, които не всички подкрепят или искат да реализират. Имащи очаквания, които движат тяхното трудово представяне.
*За проучването
Брой анкетирани – 853 души.
Топ Мениджмънт (ТМ) (Мениджъри/Директори, рапортуващи директно на CEO/Изпълнителен Директор/Управител/Министър) – 8.9%
Мениджъри на хора (МХ) (Мениджъри/Директори, рапортуващи на Топ Мениджмънта и/или управляващи хора) – 21.3%
Мениджъри на процеси (МП) (такива, които управляват единствено процеси, а не хора, но са на високо ниво в йерархията на дадена компания) – 14.5%
Експерти/Специалисти (Е/С) – 42.3%
Служители/Работници (С/Р) – 12.2%
Работя като самонает – 0.2%
Безработен съм – 0.5%