Bard – решението на Google срещу ChatGPT
- Google обяви свой чатбот с изкуствен интелект – Bard, който е в частен бета режим и ще бъде пуснат публично до няколко седмици.
- Това ще бъде пряк конкурент на подкрепения от Microsoft и създаден от OpenAI ChatGPT, който за няколко месеца натрупа огромна потребителска база.
- Акциите на Alphabet и Microsoft се вдигнаха, откакто двете компании започнаха да се борят за предимство в областта на изкуствения интелект
Пригответе се, войната за изкуствения интелект настъпи.
След като Microsoft обяви инвестицията си в размер на 10 млрд. долара в компанията майка на ChatGPT OpenAI, Google се включи в битката със свой собствен експериментален изкуствен интелект. Bard, задвижван от технологията LaMDA, вече е пуснат за “доверени външни хора” и се очаква да заработи до седмици.
Този ход идва в момент, в който войната за доминация в новата технологична сфера се засилва. Двата технологични гиганта вече са на върха на планината на изкуствения интелект и нямат намерение да спират. Ето какво се случи тази седмица.
Какво обяви Google?
По-рано тази седмица Google обяви, че пуска своя конкурент на ChatGPT, Bard, в избрана тестова група. Системата ще бъде използвана и за функцията за търсене, като потребителите ще могат да я видят поетапно още следващия месец.
Главният изпълнителен директор на Alphabet и Google Сундар Пичай сподели в Twitter как Bard може да помогне при търсене, като заяви: “AI може да ни помогне да достигнем до същността на това, което [хората] търсят.”
През следващите седмици Google ще пусне и своя API, който ще генерира езици за разработчици, което е вълнуваща нова посока в света на програмирането с изкуствен интелект.
Какво е LaMDA?
LaMDA (Language Model for Dialogue Applications) ще захранва новия чатбот. Google разработва LaMDA от години, като официално обяви проекта още през 2021 г. По това време компанията се похвали, че LaMDA е способен на разговори, които са много по-напреднали от на другите съществуващи чатботове.
Не липсваха противоречия при програмата LaMDA. Миналата година един от инженерите на Google заяви, че програмата е разумна – и бързо беше уволнен заради коментарите си (Google заяви, че твърденията са “напълно неоснователни”).
Google разкри, че “по-слаба версия” на LaMDA ще бъде използвана за захранване на първоначалната версия на Bard, което подсказва, че в централата на компанията все още има много работа по отношение на изкуствения интелект.
Какво накара Google да обяви собствен AI?
Може да се каже, че пускането на ChatGPT разтърси Google.
Чатботът толкова разтревожи компанията, че тя обяви вътрешен “червен код” за бъдещето на Google. Твърди се, че цели екипи са били пренасочени, за да се съсредоточат върху разработването и пускането на продукти с изкуствен интелект.
Всичко това се дължи на факта, че ChatGPT и AI като цяло имат потенциала да променят световния ред на търсачките. Ако потребителите задават въпроси на чатбот далеч от инфраструктурата на Google, това са ценни приходи от реклама и пазарен дял, които гигантът ще загуби.
Влиянието на ChatGPT не може да бъде подценено: компанията регистрира един милион потребители за пет дни и 100 милиона само за два месеца. За сравнение, на TikTok бяха необходими девет месеца, за да набере толкова потребители. Всички знаем как доминира тази социална мрежа в момента.
Google ще се опита да повтори този успех със своя модел за AI или рискува да загуби влиянието си. Стратегията на Google за най-високи приходи се основава на това да бъде търсачка номер едно, така че всеки съперник като ChatGPT е критичен.
Ще се конкурира ли Bard с ChatGPT?
Когато Microsoft хвърли ръкавицата, Google реши да приеме предизвикателството. Сега вече се появяват и малки съревнования между двете компании.
В публикацията в блога на Google се обръща голямо внимание на това как Bard може да предоставя актуални отговори за неща като телескопа James Webb. ChatGPT е обучен на данни само до 2021 г. Компанията също така твърди, че в началото Bard ще бъде олекотен модел, “който ще ни позволи да увеличим броя на потребителите”. Феновете на ChatGPT често се оплакват, че услугата се срива.
Microsoft побърза да открадне светлината на прожекторите, като се постара всички да разберат, че главният изпълнителен директор Сатя Надела скоро ще обяви голяма новина за разбирането на машините.
Във вторник той обяви, че браузърът Edge и търсачката Bing на Microsoft вече са снабдени с изкуствен интелект. Главният маркетинг директор на потребителите Юсуф Мехди заяви, че моделът е по-мощен от ChatGPT.
Въпреки че Bing категорично е на второ място след Google, всичко това може да се промени в зависимост от това как двете компании използват AI в своите функции – и как реагират потребителите.
Как реагираха пазарите?
Google залага на изкуствения интелект на фона на разочароващи тримесечни резултати, подобно на останалата част от технологичния сектор. Резултатите й за четвъртото тримесечие показаха спад в приходите от реклама и прогнози за бавен растеж.
След обявяването на Bard акциите на Alphabet леко поскъпнаха, вдигайки се до близо 104 долара. Шахматната игра на Microsoft остави отпечатък върху пазарния дял. След обявяването на голямото си събитие, акциите на Alphabet загубиха печалбите си от “голямата новина”.
Alphabet все пак се смя последен. Цената на акциите се повиши с 3,6 % след събитието на Microsoft, докато тези на Alphabet отбелязаха ръст от 3,8 %.
Изкуственият интелект може да се окаже спасител на големите технологични компании на фона на трудната икономическа обстановка. Колкото по-скоро инвеститорите видят реални печалби от иновациите, толкова по-добре.
Какво следва за AI?
Когато става въпрос за технологии, тенденциите идват и си отиват, но според шефовете на големи технологични компании изкуственият интелект ще остане актуален за дълго време.
Microsoft и Google не спират само с разработването на собствени чатботове с изкуствен интелект. Google наскоро инвестира 300 млн. долара в стартъп компанията за изкуствен интелект Anthropic и има дялове в Cohere и C3.ai. Освен това има дългосрочно партньорство с DeepMind – компания, която също работи по собствен AI чатбот.
На пресконференцията на Microsoft във вторник Надела отбеляза, че “тази технология ще промени почти всяка софтуерна категория”.
Това са само два от многото технологични гиганти. Тепърва предстои да видим какво ще предложат по отношение на AI компании като Meta, Apple и Amazon. Темата била засегната 37 пъти в последния разговор за приходите на Meta, докато за Apple се твърди, че ще организира лична среща на върха за служителите си по този въпрос.
Едно е ясно: това, на което ставаме свидетели, ще разруши пазара. Тъй като големите технологични компании се борят помежду си за доминация, това може да бъде само от полза за иновациите в AI областта с развитието на технологията.
Крайният резултат
За първи път от години насам виждаме потенциал за промяна на властта в огромния глобален пазар на търсачките. До този момент никой не можеше да докосне Google, но стратегията на Microsoft им позволи да превърнат Bing от обект на подигравки в потенциален водач в сферата.
Разбира се, предстои дълъг път и много неочаквани предизвикателства за двете компании.