Мините в Украйна могат да засегнат милиони по света
Десетки милиони хора по света разчитат на Украйна за зърно и олио за готвене, но разчистването на мини от непровокираното нахлуване на Русия е скъпо и дори с благотворителността на Хауърд Бъфет, този процес може да отнеме месеци.
Кълбо от стомана и гума е всичко, което беше останало от селскостопански трактор, осакатен от мина в Бровари край Киев. За щастие фермерът е оцелял. Но на екип със специализирани умения, някои от които са станали свидетели на експлозията, са били необходими седмици, за да разчистят полето и други близки полета от мини, заровени от отстъпващите руски войски.
Фермите в Украйна осигуряват зърно и олио за готвене на десетки милиони хора в един все по-гладен свят. Сега, като безсмислен вторичен удар от непровокираното нападение на Владимир Путин, най-малко 40% от страната, площ по-голяма от тази на Великобритания, трябва да бъде претърсена и разчистена от мини, според HALO Trust, базирана във Великобритания глобална организация с нестопанска цел, която премахва мини и работи в Украйна от 2016 г. насам. Въпреки че около 10% от тази засегната територия е земеделска земя, според оценки на правителствата на Украйна и САЩ около половината от инцидентите с мини в Украйна произтичат от селскостопанска работа. Често след това остават токсични тежки метали от взривните устройства.

“Много фермери не могат да сеят”, казва служител на HALO в Киев, пожелал анонимност заради възможни ответни мерки от страна на руските войски. “Дори само една мина прави цялото поле неплодотворно.”
Почвата в Украйна е сред най-добрите в света за отглеждане на богата на хранителни вещества храна. Войната, обаче, има опустошително въздействие върху производството. Според правителствените прогнози украинските фермери тази пролет вероятно ще засеят над 20 милиона декара – с 45% по-малко, отколкото през 2021 г. Износът на зърнени култури се очаква да бъде на половината на 2021 г.
Това се случва в момент, в който все повече хора по света гладуват. Днес 349 млн. души в 79 държави, в сравнение с 287 млн. през 2021 г., живеят в ситуация, която ООН нарича сериозна продоволствена несигурност. Други 900 000 се борят с глад.
Процесът за премахване на мините е скъп и отнема време. Бързането може да е смъртоносно. Обикновено малък екип идентифицира замърсената зона и след това използва специални машини, за да открие, картографира, деактивира и унищожи мините. Това може да отнеме седмици или дори месеци на едно място. Замръзналата земя през зимата предлага допълнителни предизвикателства. Твърди се, че фермерите, които търсят помощ за разчистване на полетата си, често чакат в списъци с чакащи.

“Основният проблем е достъпът”, казва пред Forbes служителят на HALO Trust. “В някои много замърсени полета започнахме миналото лято и все още продължаваме. Зависи от размера на замърсяването.”
Ситуацията привлича вниманието на Хауърд Бъфет, син на милиардера инвеститор Уорън Бъфет. През последната година той е посетил Украйна пет пъти, включително и пътуване, от което се завърна съвсем наскоро. Досега е дарил 150 млн. долара на страната. Около 25 млн. от тях са отишли за подпомагане на ферми и открити полета, които да бъдат разчистени от мините. Бъфет е закупил машини за разминиране, специални превозни средства и оборудване и дори кучета, които да търсят мини.
“Аз не съм войник или политик”, написа Бъфет на уебсайта на CNN през декември. “Но като фермер и филантроп, който повече от 20 години работи по въпросите на глобалната продоволствена сигурност, знам, че когато ферми са унищожени, щетите се разпространяват надлъж и нашир, а възстановяването е продължително. Хората остават гладни.”

Земните мини не само затварят ферми. Те дебнат и в горите, където много украинци се отправят за дърва за огрев, готвене и отопление, тъй като руските атаки извадиха от строя електрическите мрежи. Освен това украинците търсят храна като гъби и билки, след като войната разруши веригите за доставки и принуди все повече хора да се грижат сами за себе си.
Юлия Стефаненко, която оглавява операциите в Украйна на “Световната централна кухня” на шеф Хосе Андрес, която е осигурила на страната 200 млн. ястия, разказа пред Forbes, че оставените мини са довели до спирането на производствени мощности, на които благотворителната организация е разчитала за снабдяването с храна. По време на посещението си в Ню Йорк през ноември Стефаненко извади телефона си, за да докаже точката си: Снимка на слънчоглед, който гние в полето, защото мина е направила невъзможно прибирането на реколтата. Това е най-големият проблем, с който се сблъсква снабдяването с храна в Украйна, казва тя.
“Фермите и горите са”, добавя Стефаненко. “Разминирането на цялата територия може да отнеме 20 или повече години”.
Очаква се да намалеят добивите от земеделски култури, дори след като бъдат премахнати металите и взривните вещества. Когато ракетите удрят земята, те разрушават радиус около удара, убиват някои хранителни вещества в почвата и правят земята по-малко плодородна. Тежките метали също остават. Според украинското правителство около 20% от обработваемата земя в Харковска област е замърсена с тежки метали. Това е сериозно. Храната, произведена на тази земя, представлява заплаха от здравословни проблеми като увреждане на бъбреците, рак, спонтанен аборт и дори смърт – в продължение на десетилетия.
Цената на екологичните щети, нанесени на страната, включително замърсяването на земята, въздуха и водата, както и унищожаването на горите и други природни ресурси, се оценява на около 50 милиарда долара.
Преди нахлуването на Русия в Украйна двете страни отговаряха за износа на 30% от зърнените култури в света и на близо 70% от слънчогледовото олио. За 36 държави те са доставяли повече от половината зърно. Около 98% от украинския износ на зърно ставаше през Черно море, което руските кораби блокираха през февруари 2022 г. Тази блокада, както и прекъсването на засаждането и прибирането на реколтата в резултат на войната, се отразиха на веригата на доставките и допринесоха за подхранването на глобална хуманитарна криза.
Доставките на зърно в крайна сметка бяха допуснати да преминат през дипломатически договорен коридор и корабите отплаваха за Етиопия и Йемен, които са сред най-засегнатите държави от нарушаването на доставките. Сделката беше само временна и доставките не са толкова редовни, колкото бяха преди войната.

Тазгодишният износ сега зависи от разминирането, но тази пролет украинските земеделски производители са изправени и пред други проблеми. Освен с недостига на семена и високия обменен курс, което оскъпява вноса на машини и други производствени ресурси, те ще трябва да се справят с прекъсванията на електрозахранването, скъпото гориво и по-малкото складови помещения за съхранение на реколтата, след като руските сили унищожиха много от тях. Стотици ферми в Украйна също бяха разрушени или разграбени. Смята се, че руснаците са откраднали около 4 млн. тона зърно.
Но нищо не се получава, когато фермерите спират да се занимават със земеделие, защото се страхуват да не бъдат взривени тракторите им.